Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits

Word Trade

Kultivator

Glazba


Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
24. listopada, 2003.

FERAL OTKRIVA: MINISTARSTVU VANJSKIH POSLOVA BLOKIRAN RAČUN ZBOG MILIJUNSKOG DUGA ZA UREĐENJE VELEPOSLANSTVA U BUDIMPEŠTI

VEČERAS JE NAŠA PEŠTA
Goran BORKOVIĆ
24. listopada, 2003.

Ministarstvo vanjskih poslova duguje oko šest milijuna kuna zagrebačkoj tvrtki Mrđen, koja je uređivala raskošnu zgradu hrvatskog veleposlanstva u Budimpešti. Projekt megalomanskog uređenja, započet u mandatu bivše vlasti, nastavio je Tonino Picula, u suradnji s Tatjanom Draganić-Kralj, bivšom tajnicom u MVP-u, sada veleposlanicom u Ateni. Veleposlanstvo se prostire na 2400 četvornih metara, a samo spavaća soba i kupaonica zauzimaju 60 četvornih metara

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Luksuzno zdanje hrvatskog veleposlanstva u Budimpešti

Zbog dugova zagrebačkoj tvrtki Mrđen d.o.o., koja je izvodila radove na uređenju zgrade hrvatskoga veleposlanstva u Budimpešti, zagrebački je Općinski sud prije nešto manje od godinu dana blokirao žiro-račun Ministarstva vanjskih poslova. Sud je blokirao račun Ministarstva zbog milijun i sto šezdeset pet tisuća kuna koje Piculin resor ne želi isplatiti tvrtki Mrđen. To međutim nije cijeli dug, jer se ukupno, s kamatama, radi o iznosu od gotovo šest milijuna kuna.

Velebna zgrada veleposlanstva u Budimpešti, stara više od sto godina - u kojoj su uz veleposlanstvo smješteni i rezidencija veleposlanika, konzularni ured, Dunavska komisija i četiri stana za djelatnike - još je od vremena kupnje i početka obnove 1998. godine privlačila pozornost domaće javnosti. Zamišljena kao reprezentativni objekt u kojem je do sloma Jugoslavije bila hrvatsko-srpska osnovna škola, monumentalna građevina trebala je odražavati bogatstvo i blagostanje ondašnje Tuđmanove Hrvatske.

Nova politička kasta, predvođena ministrom Toninom Piculom, donedavnom tajnicom Tatjanom Kralj-Draganić i njihovom operativkom Dušankom Šimunović, odlučila je upravo na neumjerenoj potrošnji novca u Budimpešti raskrinkati bivšu vlast. Ali dogodilo se suprotno. Umjesto ondašnjeg ministra Mate Granića ili tajnika Ministarstva Gordana Grlića Radmana, koji su prozivani zbog megalomanije, ceh su platili izvođači radova, a kako stvari stoje, konačan će račun biti isporučen na adresu poreznih obveznika.

Priča je išla ovako: tvrtka Mrđen iz Zagreba potpisala je u rujnu 1999. godine s Ministarstvom vanjskih poslova ugovor po sistemu "ključ u ruke". Vrijednost ugovora bila je 2,4 milijuna ondašnjih njemačkih maraka. Radovi su započeti, ali vrlo brzo nakon promjene vlasti u Hrvatskoj započinju i problemi za Mrđena. Točnije rečeno, Ministarstvo prestaje plaćati dospjele račune za izvedene radove. Na sve načine se pokušava prekinuti započeta gradnja, a Vladini mediji - Vjesnik i Nedjeljna Dalmacija - najavljuju prodaju preskupog objekta, optužujući izvođača da stvara nepotrebne dodatne troškove koji nisu dio ugovora.

Picula u travnju 2000. godine imenuje radnu skupinu za koordinaciju radova na investiciji, na čelu s voditeljicom Dušankom Šimunović, koja treba riješiti problem. Kako se s investicijom otišlo predaleko, a od prodaje se očito odustalo, naručuju se novi radovi, ali time stižu i novi računi, koje uredno ovjerava tvrtka Cardo, nadzornik radova u ime Ministarstva. Zato Tatjana Kralj-Draganić s poduzećem Mrđen potpisuje dva aneksa ugovora na dodatnih 600 tisuća maraka, kolika je vrijednost radova. Međutim, i nakon toga, Ministarstvo Mrđenu račune plaća na kapaljku, što uzrokuje gomilanje kamata.

U odgovoru Feralu, Ministarstvo vanjskih poslova navodi kako je do izvantroškovničkih, neplaniranih radova, za koje se u medijima prozivalo firmu Mrđen, najvećim dijelom došlo zbog skrivenih nedostataka zgrade stare više od jednog stoljeća, koji su se "otkrili tek pošto su radovi otpočeli i konstrukcija otvorena (u cijelosti trula građa potkrovlja, na pr.)". Međutim, Državna revizija za 2001. godinu utvrđuje nepravilnosti u radu Ministarstva, zabilježivši kako je "nedovoljna pripremljenost i organiziranost u vođenju projekata dovela do sporova s izvoditeljima radova, financiranja troškova odvjetničkih usluga, te usluga vještačenja".

Zgrada se ipak dovršava i osoblje veleposlanstva useljava se 1. srpnja 2001. godine. Svečanom je otvorenju na Dan državnosti 2001. prisustvovao i ministar Tonino Picula, koji je s neskrivenim čuđenjem razgledao 2400 metara četvornih raspoređenih na pet uređenih etaža. Posebno su ga zaintrigirale ultraluksuzna spavaća soba i kupaonica – zajedno se prostiru na 60 četvornih metara - ukrašena pločicama Versace i slavinama Hansa, dvostruko veća od Piculina tadašnjeg stančića u Velikoj Gorici.

Nakon useljenja zgrada dobiva uporabnu dozvolu od budimpeštanskih vlasti i time bi priča trebala biti završena. Ali, kako to u ovoj zemlji često biva, Ministarstvo nije platilo dugovanje, pa je tvrtka Mrđen pokrenula spor protiv države. Na temelju prijave Ministarstva da objekt nije završen, iako je useljen i svečano otvoren, 7. siječnja 2002. godine Ivicu Mrđena, vlasnika tvrtke Mrđen, poziva policija; nakon ustupanja obimne dokumentacije Mrđen je isti dan pušten, a prijava je odbačena.

Mrđenu potom Tatjana Kralj-Draganić nudi izvansudsku nagodbu, koju on ne prihvaća. Na sudska ročišta Državno odvjetništvo, koje zastupa Ministarstvo, svaki put šalje različite odvjetnike, koji nisu upoznati s predmetom, ne bi li se spor što više razvukao, a plaćanje duga odgodilo. Tako je, recimo, jedna od zamjenica općinskoga državnog odvjetnika Zvjezdana Verk u raspravi pobijala neke račune koji su, kako je tvrdila, ranije plaćeni, ali na pitanje suda kada i koji, odgovorila je da se "ne može očitovati, odnosno ne može precizirati kojih računa i kada su plaćeni". Također je spominjala dojave osoba iz Budimpešte o manjkavosti radova, ali nije mogla precizirati kojih osoba i kakvih radova, potpuno ignorirajući činjenicu da Ministarstvo nije uputilo ni jednu službenu primjedbu na kvalitetu radova.

Razlozi takvog ponašanja Državnog odvjetništva mogu se pronaći u činjenici da je Tatjana Kralj-Draganić kao tajnica Ministarstva sve do 15. listopada ove godine bila zaposlena upravo u Državnom odvjetništvu. Kao što je poznato, ona je još 2001. godine promaknuta u zvanje veleposlanice, a uskoro će predstavljati Hrvatsku u Ateni. Ondje je, kako je objavio Novi list, odmah pronašla novu rezidenciju, odnosno vilu s vrtom, preuredila veleposlanstvo, te brodom i kamionima dopremila novi namještaj.

Cijela operacija iznajmljivanja vile i preuređenja, tvrdi Novi list, stajala je porezne obveznike astronomskih sto tisuća eura, od čega Ministarstvo u odgovoru Feralu spominje tek 46 tisuća kuna, koliko je koštao uredski namještaj. E da, nova veleposlanica, ističe se u odgovoru Feralu, dijeli vrt ispred vile sa stanarom u prizemlju.

Da ne bi netko govorio o rastrošnosti na račun poreznih obveznika!?


TKO JE DUŽAN?

U odgovoru Feralu iz Ministarstva vanjskih poslova navodi se da je za kupnju, rekonstrukciju i dogradnju zgrade u Budimpešti utrošeno oko šest milijuna njemačkih maraka, od čega je 3,4 milijuna uzeto na kredit. Nije im poznato je li tko snosio odgovornost zbog tako visokih troškova. Oni, međutim, tvrde da su u sporu s jednim od izvoditelja radova, tvrtkom Mrđen, i da im je “vjerojatno” ta tvrtka dužna, iako ne pojašnjavaju na čemu temelje taj dug.

"Nalazi sudskog vještaka koji je pratio rekonstrukciju i dogradnju, kao i ugledne stručne institucije RH, ukazuju na vjerojatnost dugovanja ugovornog partnera (tvrtka Mrđen) MVP-u", stoji u odgovoru Ministarstva Feralu.

VEČERAS JE NAŠA PEŠTA
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA