Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
25. ožujka, 2004.

AFERE: IAKO JE DUŽNA ZBRINUTI POLOVICU OPASNOG OTPADA IZ NUKLEARNE ELEKTRANE U KRŠKOM, HRVATSKA JOŠ NIJE NI ISTRAŽILA POTENCIJALNA ODLAGALIŠTA

PRENESENO ZRAČENJE
Hrvoje PRNJAK
25. ožujka, 2004.

Ako Hrvatska ne iznađe 600 milijuna dolara za podmirivanje polovice troškova zbrinjavanja radioaktivnog otpada iz Krškog, bit će dužna preuzeti brigu nad zbrinjavanjem polovice tog otpada, tj. 9 tisuća prostornih metara. Budući da su sva dosadašnja istraživanja bila kabinetske prirode, i da bi samo za petogodišnja terenska istraživanja potencijalnog odlagališta na Trgovskoj gori trebalo izdvojiti do 20 milijuna dolara, jasno je da Hrvatska u proces podjele opasnog otpada ulazi potpuno nespremna

< > | cijeli članak | verzija za tisak

“Količina otpada raste, a postojeća infrastruktura koja bi taj otpad trebala zbrinuti je nedostatna (...). Postoji kriza gospodarenja otpadom koja će, ako se brzo ne učine krupne promjene, prerasti sektorske okvire, pa će sadašnji problem otpada postati i problem javnoga zdravstva, turizma, itd”

Strategija gospodarenja otpadom RH, stručni dokument Ministarstva zaštite okoliša i prostornog uređenja iz 2003.

Za državu koja ne zna niti što bi sa tzv. običnim otpadom, kako komunalnim tako i tehnološkim, pitanje zbrinjavanja radioaktivnog otpada je očito – preteško. Ali, na žalost, i neizbježno pitanje.

Naime, Sanaderova Vlada će se vrlo brzo sudariti s problemima koje donosi definitivno izjašnjavanje o Planu dekomisije Nuklearne elektrane Krško, odnosno planu njezina zatvaranja predviđenog najkasnije do 2023. godine, što je zapravo obaveza koja proizlazi iz Sporazuma o NE Krško, verificiranog od hrvatskog i slovenskog parlamenta (u vrijeme vladavine Račanove koalicijske Vlade). Jer, ukoliko hrvatska strana ne pristane na podmirivanje polovice troškova procijenjenih na 1,2 milijarde dolara (dakle, 600 milijuna dolara) – u što je zapravo teško povjerovati s obzirom na razmjere hrvatske ekonomske krize te vanjski dug, koji će samo do kraja ove godine dosegnuti 27 milijardi dolara! – to znači da zapravo pristaje na onu odredbu Sporazuma po kojoj je dužna zbrinuti polovicu radioaktivnog otpada na svom teritoriju. Je li Hrvatska spremna za tu opasnu operaciju?

PRENESENO ZRAČENJE
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA