Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme


Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
15. travnja, 2004.

POVRATAK IVE ANDRIĆA U HRVATSKU KNJIŽEVNOST

ĆUPRIJA I ČARŠIJA
Ivan LOVRENOVIĆ
15. travnja, 2004.

Na mogućnost da gotovo četvrt milijuna hrvatskih čitatelja s bibliotekom “Jutarnjeg lista” postane vlasnikom Andrićeva romana "Na Drini ćuprija", onaj budni dio hrvatske javnosti reagirao je kao na opasnost po nacionalnu sigurnost: - Andrić!, "Na Drini ćuprija"!, ekavski! – Nipošto! Iako je prodaja "Ćuprije" po svemu sudeći išla loše, nisu se budni prepali nepotrebno

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Nije se među Hrvatima Andrićeva "Na Drini ćuprija" pojavila prvi put s bibliotekom Jutarnjega lista, daleko od toga. I za pisca i za knjigu znalo se i ranije, neki su je čak i pročitali. Drama je nastala s pojavom ogromne naklade i oblika prodaje, koji knjizi-predmetu daje neku očevidnu a još neispitanu vrstu statusnoga karaktera. E, na takvu mogućnost - da skoro četvrt milijuna hrvatskih čitatelja i/ili obiteljskih domova postane vlasnikom toga romana, onaj budni dio javnosti reagirao je kao na opasnost po nacionalnu sigurnost: - Andrić!, "Na Drini ćuprija"!, ekavski! – Nipošto! U toj reakciji nema ničega novog, u njoj se prepoznaje stari motiv hrvatske književnosti samo-shvaćene kao nacionalni barjak, motiv koji traje otkad traje i Andrićeva jezična i nacionalna "apostazija". Pošteno je reći da su ti odnosi bili utvrđeni i striktno njegovani mnogo prije apsolutizacije nacionalnoga u devedesetim godinama minuloga stoljeća. Studirajući jugoslavenske književnosti (a te su bile samo: hrvatska, srpska i slovenska) na zagrebačkom Filozofskom početkom davnih šezdesetih, kada sam za temu svojega diplomskoga pošto-poto htio uzeti Andrića i njegov "fratarski ciklus" pripovjedaka, mogao sam to raditi samo na predmetu Srpska književnost.

Hrabrost ili ludost

Iako je prodaja "Ćuprije" po svemu sudeći išla loše, i iako ta činjenica signalizira da nacionalni korpus još nije posve izgubio borbenu gotovost, nisu se budni prepali nepotrebno. Naime, mnogo je znakova da je Andrić ipak i napokon ante portas hrvatske kulture. O tomu svjedoče mnogi znakovi i raznovrsne pojedinosti, kakve se do jučer nisu mogle ni zamisliti, poput dokumentarnoga filma HTV-a o Ivi Andriću, i to za obrazovni program (odličan autorski rad Ljubice Benović), Andrićevih knjiga u izdanju Konzora, pa, konačno, i same odluke Jutarnjega lista da u svoju biblioteku uopće uvrsti Andrića, i to baš s "Na Drini ćuprijom". (U književnoj čaršiji oduvijek je "poznato" da je to "najnehrvatskije" Andrićevo djelo, pa bi onomu tko je to odlučio trebalo čestitati: jal' na hrabrosti, jal' na ludosti.)

ĆUPRIJA I ČARŠIJA
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA