Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
13. svibnja, 2004.

TREBINJSKI DUBROVČANI ŽELE SE VRATITI U GRAD

TREBINJE DO ŠUICE
Luko BRAILO
13. svibnja, 2004.

Među više od tisuću Dubrovčana izbjeglica koji bi se, prema jednoj anketi, željeli vratiti u mjesto ranijeg življenja, pozitivno su odjeknula Sanaderova obećanja da će se do sredine iduće godine završiti proces povratka, iako su do Trebinja još donedavno stizale poruke iz vrha dubrovačke vlasti da povratak izbjeglica, točnije Srba, i nije neki prioritet

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Trebinjski Dubrovčani se žele vratiti u Grad! To će reći da oko 1150 osoba, uglavnom srpske nacionalnosti, namjerava riješiti svoj status izbjeglica u Trebinju, u Republici Srpskoj, i vratiti se u Dubrovnik, odakle su izbjegli tijekom rata. No, kako u dubrovačkoj gradskoj upravi i nadležnom Ministarstvu mora, turizma, prometa i razvitka nisu upoznati s nakanama te poveće izbjegličke skupine organizirane u Udruženje "Povratak", o tome smo razgovarali s Nikolom Sekulovićem, izvršnim direktorom trebinjske nevladine organizacije "Liga za zaštitu privatnog vlasništva i ljudskih prava".

Liga zapravo djeluje kao informativno-pravni servis građanima u trebinjskoj općini kojima su po bilo kojoj osnovi ugrožena ljudska prava, napose ratnim stradalnicima. "S područja bivše općine Dubrovnik u Trebinju je nastanjeno 365 nositelja kućnog domaćinstva s oko 1150 osoba, i svi oni imaju status izbjeglica. Žive uglavnom kao podstanari ili kod rodbine. U sredini u kojoj je privredna aktivnost simbolična, njihov je život izuzetno težak. Dodatni problem tih ljudi je što imaju status izbjeglica, a ne raseljenih osoba o kojima se brine država BiH. Izbjeglički problemi su puno kompleksniji, jer je riječ o međudržavnim problemima koji se sporije i teže rješavaju", kaže za Feral Nikola Sekulović.

Održivi povratak

Po njegovu sudu "dosad je nedostajalo političke volje" za rješenjem tog i ostalih izbjegličkih problema. Anketa među "trebinjskim Dubrovčanima-izbjeglicama" pokazala je da bi se "svi oni željeli vratiti u mjesto ranijeg življenja, tj. Dubrovnik". Među njima je više od 300 nositelja bivšeg stanarskog prava, a budući potencijalni povratnici "potražuju stanarsko pravo koje im je RH oduzela", ističe Sekulović.

Izbjeglice su putem OESS-a u Splitu upoznate s planom Sanaderove Vlade o stambenom zbrinjavanju povratnika. "Reakcije izbjeglih na taj plan su dosta negativne, jer im se ne vraća stanarsko pravo već kreditiranje za izgradnju, što je, s obzirom na njihovu imovinsku situaciju, vrlo nepovoljna opcija. Oni su, kažu, godinama iz svojih plaća izdvajali za stambenu izgradnju i time faktički isplatili stanove u kojima su živjeli". Sekulović napominje da "održivi povratak nije moguć bez reguliranja problema stanova, prava na posao i sl.", pa su s tim u vezi "Sanaderova obećanja pozitivno odjeknula" među potencijalnim povratnicima, posebno najava da će se do sredine iduće godine završiti proces povratka izbjeglica.

- Nadam se da je hrvatski premijer mislio ozbiljno i da će se ubrzo s riječi prijeći na djela, jer su do Trebinja još donedavno stizale poruke iz vrha dubrovačke vlasti da povratak izbjeglica, točnije Srba, i nije neki prioritet", kaže Sekulović.

TREBINJE DO ŠUICE
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA