Kolumne



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film

Guštaonica

Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
20. svibnja, 2004.

Milan GAVROVIĆ
PREVO
BAREL
20. svibnja, 2004.

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Dok cijena nafte ovih dana preskače 40 dolara po barelu, malo se tko sjeća tvrdnje davnašnjeg elitnog međunarodnog trusta mozgova, pod nazivom Rimski klub, kako će do godine 2000. biti potrošena sva nafta koja postoji na svijetu. Prije 30 godina to je, međutim, vrijedilo kao nepobitna istina i objašnjenje uzroka velike naftne krize, koja je tad potresla cijeli svijet. Ako su svjetske rezerve pri kraju, onda je normalno da cijene porastu, pa čak i za četiri puta, što je tada bio slučaj. To je ekonomski racionalno jer će, kako se dokazivalo, više cijene stimulirati štednju i spriječiti rasipanje. Samo su rijetki upozoravali da poskupljenje nafte, i time izazvana kriza, nemaju veze samo s ekonomijom, da je na djelu i politika, a da je nafta postala oružje u rukama političara.

U bivšoj Jugoslaviji to je, na primjer, govorio Janez Stanovnik, dugogodišnji visoki funkcionar Ujedinjenih naroda, a koncem 80-ih godina i predsjednik Predsjedništva Slovenije. Po njemu, naftna je kriza bila odgovor na val štrajkova, koji su godine 1968. kulminirali pobunom na pariškim ulicama. "Kapital se toliko uplašio", obrazlagao je Stanovnik, "da je popustio svim radničkim zahtjevima". To je dovelo do rasta plaća i socijalnih prava, uz istovremeni (pre)veliki pad profita. (U posljednjih desetak godina, usput rečeno, na djelu je obrnut proces.) Tada je skovan plan, u kome je nafta imala ključnu ulogu. Umjetno je izazvano poskupljenje, što je poremetilo sve privredne kalkulacije. Sindikatima je tako izvučen tepih ispod nogu. Oni su mogli pritiskati poslodavce, ali pred krizom su bili nemoćni. U krizi štrajk ne pomaže. Slijedila je nova preraspodjela, tog puta na štetu rada, a u korist profita, pa je ponovno uspostavljena prijašnja ravnoteža.

Mnogo godina poslije Stanovnika američki je autor F. William Engdahl u knjizi "Stoljeće rata" također ustvrdio da je politika pokrenula veliku naftnu krizu iz godine 1973. Po njemu, moćni je američki ministar vanjskih poslova Henry Kissinger, u službi krupnog financijskog kapitala i posebno naftnog lobija, izazvao čak sukob Arapa i Izraela (tzv. Yomkipurski rat), kako bi se dobilo opravdanje za četverostruko povećanje cijena. Kissingerov naftni šok, kako ga naziva Engdahl, preko noći je učinio rentabilnim investicije u naftna polja na Aljasci i u Sjevernom moru. Naftni su moćnici, istovremeno, bogato financirali već spomenuti Rimski klub, čiji je proizvod bila bučno reklamirana i u mnogim znanstvenim krugovima visoko cijenjena knjiga s naslovom - "Granice rasta". Cijenu su, svojim rastom, platile u prvom redu zemlje u razvoju, što je tada bila i Jugoslavija. Za četiri puta skuplju naftu odjednom je počeo odlaziti velik dio novca, dotad namijenjen privrednim investicijama i otvaranju radnih mjesta. To je omogućilo profit bez granica na nekim drugim adresama i bankovnim računima. Istovremeno je sačuvana postojeća raspodjela bogatstva, što znači i političke moći u svijetu.

Dežurni krivac bio je i ostao OPEC, ali samo su naivni zaista vjerovali da najveće svjetske industrijske, financijske i vojne sile plešu uz zvukove Šeherezadine zurle. Uz ostalo, i šeici drže novac od prodaje nafte u zapadnim, pretežno britanskim i američkim bankama. (A upravo Hrvatska, koja je rasprodala svoje banke, zna čijim interesima one služe.) Pa ipak ni sad, trideset godina poslije velike naftne krize, lekcija još nije naučena. Zato se s nestrpljenjem očekuje sastanak OPEC-a, organizacije zemalja izvoznica nafte, zakazan za početak lipnja u Bejrutu. Kao da se o većoj ili manjoj proizvodnji i ponudi (a to znači i o cijenama) ne odlučuje u nekim drugim konferencijskim dvoranama, obloženim skupocjenim, egzotičnim drvom.

PREVO: BAREL
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA