Kolumne



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film

Guštaonica

Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
20. svibnja, 2004.

Mile STOJIĆ
CAFÉ NOSTALGIJA
LUTANJA BEZ NADE
20. svibnja, 2004.

< > | cijeli članak | verzija za tisak

U trenutku dok pišem ove retke nalazim se u američkom velegradu što leži na obali jezera Michigan. Ne uspijevam se oduprijeti novinarskoj navici da moje pismo bude neka vrst izvještaja, mada se ne osjećam pozvanim ni kompetentnim niti retka napisati o današnjici Sjeverne Amerike. Uostalom, i sâm sam često osuđivao naše mudrace što su za svega par dana boravka na Amerigovoj Indiji "pročitali" američku zbilju i otud slali tmurne analize o "truleži kapitalizma" i "propasti zapada". Stog umjesto britke analize čeka vas ovaj put svega nekoliko nepovezanih i nepretencioznih sličica, koje neće stišati vaš gnjev prema okrutnim vladarima, ali će barem dočarati obilje košmara. Dakle: otkud ja u Chicagu?

Čudni su putovi teksta. Iako sam sve u životu stavio na kartu mojih pjesama, jedna moja nepretenciozna novinska kolumna pored bosanskog, njemačkog, doživljava i treće, američko izdanje. Dictionary for Saturday and Sunday (Rječnik za subotu i nedjelju) glasi naslov knjige - izbora tekstova što ih je autor ovih redaka godinama objavljivao u stalnim rubrikama zagrebačkog Tjednika i sarajevskih Dana. Te riječi u fokusu selektirao je i na naročit način posložio i ilustrirao Amir Berbić (1980.), magistar Art instituta, visoke umjetničke škole iz Chicaga, te objavio kao bibliofilsko izdanje kod chicaškog izdavača Schielegroup. Svaki tekst prelomljen je tu na naročit način i popraćen odgovarajućom fotografijom - ilustracijama koje je Berbić izradio u stilu čija apsurdna perspektiva u prvi mah postupkom podsjeća na radove Renea Magrittea.

Petak je navečer, sedmoga svibnja, nalazimo se u ogromnom izložbenom salonu chicaškoga Instituta za vizualne umjetnosti, čija dva kata zauzimaju radovi generacije ovogodišnjih magistranata. Tu srećemo cijelu lepezu dosega i trendova u američkom likovnom i grafičkom oblikovanju. Pored primjeraka ovog Rječnika u kunstdrucku, Amir je na panoima izložio i uvećane likovne radove iz knjige. Mnogobrojnim uglednim gostima on me predstavlja kao autora tekstova, objašnjavajući da se ne radi o tome da je on te kolumne "ilustrirao", nego je između njih i svojih radova otkrio svojevrsni "paralelizam i korespondenciju, neku vrstu međusobnog razgovora dva medija".

Naši susreti događaju se u sjenci velikog političkog skandala što ovih dana potresa Ameriku: zlostavljanja i ponižavanja iračkih talaca. Televizija svaku minutu objavljuje javne debate, prijedloge i kontre, emitiraju se isprike, traži se ostavka ministra obrane Rumsfelda, koju on ni ne pomišlja dati, ali bosanski ljudi nerado o tome govore. Ovdje se radije komentira afera oko ponovnog otvaranja kockarnica u gradu, koje su zakonom zabranjene polovicom prošlog stoljeća kad se najveći grad Lincolnove zemlje bio pretvorio u leglo kriminala.

Danas u Chicagu nema javnih kockarnica ni kasina, niti ih državne vlasti koje predvodi guverner Rod Blagojevich namjeravaju otvoriti, dok gradska uprava na čelu s gradonačelnikom Daleyem vjeruje da bi kockarnice bitno popravile državni budžet. Za to vrijeme chicaški hazarderi najveću od svih strasti prakticiraju na luksuznim brodovima, koji na Michigansko jezero isplovljavaju iz države Indiane. Kockarska dovitljivost slična onoj u Maleziji, gdje se državnim zakonom dozvoljava kockanje u planinskim (gdje žive kršćani i budisti) a zabranjuje u nizinskim dijelovima zemlje (gdje žive muslimani).

CAFÉ NOSTALGIJA: LUTANJA BEZ NADE
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA