Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
27. svibnja, 2004.

DAMIR KOS, SUDAC VRHOVNOG SUDA RH

UČITI OD HAAGA

27. svibnja, 2004.

- U kojoj su mjeri hrvatski tužitelji i suci već sada spremni za preuzimanje predmeta od Međunarodnog suda za ratne zločine u Haagu?

- Kod hrvatskih tužitelja i sudaca i sada postoji spremnost uspješnog vođenja kaznenih postupaka za kaznena djela počinjena tijekom Domovinskog rata. O iskustvu sudaca na samom seminaru, kojem su bili nazočni kao gosti i izlagači i međunarodni stručnjaci iz Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju, govorio je i predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske gospodin Ivica Crnić. On je istaknuo kako je od 1992. do 2003. godine za kaznena djela protiv međunarodnog humanitarnog prava pred hrvatskim sudovima, od 4721 prijavljene osobe optuženo 1730 osoba, od čega su u ovom razdoblju osuđene 804 osobe, dok je u odnosu na 104 osobe donesena presuda kojom je optužba odbijena ili su optuženici oslobođeni optužbe.

U istom razdoblju Vrhovni sud Republike Hrvatske, prema podacima predsjednika VSRH, odlučivao je u 202 predmeta, što podrazumijeva odlučivanje o kaznenoj odgovornosti više osoba negoli je to spisa. Ima li se u vidu naznačeni broj predmeta o kojima je rješavano, hrvatski suci su očigledno stekli respektabilno iskustvo u postupanju u ovakvim predmetima. Posebno bih istaknuo da su se u radu seminara izmjenjivala iskustva u praksi sudovanja pred hrvatskim sudovima i MKS i zaključak je obiju strana da na značajan broj problema sudovi gledaju na istovjetan način. Ovaj zaključak bio je potkrijepljen citatima presuda obaju sudova iz kojih sentenci je bilo vidljivo vrlo blisko gledanje na slične probleme.

Za istaći je da je samo sporadičan, mali broj predmeta, i to pretežito u prvom stupnju odlučivanja, na koje je bilo negativnih reakcija. Međutim i u tome dijelu treba praviti razliku negativnih reakcija stručne javnosti od negativnih reakcija opće javnosti koja često ne raspolaže niti sa dostatnim brojem relevantnih informacija niti sa potrebnim stupnjem stručnog znanja.

- Što hrvatskom pravosuđu još nedostaje, a moglo bi se nadoknaditi pripremnim seminarima?

- Pripremni seminari imaju svrhu razmjene iskustava hrvatskih stručnjaka i stručnjaka Haaškog tribunala. Također, na ovim seminarima obrađuje se i problematika primjene Zakona o primjeni Statuta Međunarodnog kaznenog suda i progonu za kaznena djela protiv međunarodnog ratnog i humanitarnog prava, koji pruža osnovu za preuzimanje postupaka od Tribunala, kako bi isti bili vođeni pred hrvatskim sudovima. Naime, za vođenje ovih postupaka hrvatski tužitelji trebaju dići optužnice koje su u skladu sa našim pravom, koje pravo će zatim primjenjivati i hrvatski sudovi.

Prema tome, u postupku utvrđivanja odgovornosti u primjeni će biti, prema izričitoj odredbi ranije spomenutog zakona, domaće tj. hrvatsko pravo. To pravo u sebi uključuje i odredbe konvencija koje propisuju određene postupke tijekom rata. Samo međunarodno pravo u tome dijelu stalno se razvija i iziskuje stalno učenje o njemu, što je daljnja zadaća ovakvih seminara. Posebnost predstavlja odredba koju je u Zakon o primjeni Statuta Međunarodnog kaznenog suda uvrstio Hrvatski sabor, da će o zakonitosti dokaza biti odlučivano u skladu sa kriterijima Međunarodnog kaznenog suda.

Naime, zakonom je predviđeno kako će u preuzetim postupcima dokazi biti tretirani kao valjani ako su pribavljeni na dopušten način od tijela MKS-a i ako bi bilo uvjeta za njihovo izvođenje pred tim sudom. Pod tim kriterijima zakon predviđa valjanost dokaza i za hrvatske sudove. U tome dijelu hrvatski suci trebaju steći znanja od međunarodnih stručnjaka MKS-a, koji su zakoniti načini pribavljanja dokaza kako bi isti kao valjani mogli biti izvedeni pred njihovim sudom.

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA