Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
1. srpnja, 2004.

AFERE: IZA UNIŠTAVANJA KAPITALA I UGLEDA ACI-ja STOJI JOŠ JEDAN POKUŠAJ PRIVATIZACIJE TE TVRTKE “ZA JEDNU KUNU”

ACI-jev PLOV U MUTNOME
Hrvoje PRNJAK i Goran BORKOVIĆ
1. srpnja, 2004.

ACI ovih dana ostaje bez koncesije za čitavu trećinu svojih marina; u čak sedam od ukupno dvadeset i jedne. Takav scenarij, po kojemu slijedi raspisivanje javnog natječaja za ponovnu dodjelu koncesija na pomorskom dobru gdje su locirane i sporne ACI-jeve marine, odgovara samo lobijima zainteresiranim za kupovinu dijelova te tvrtke, dakako, po što nižoj cijeni. Najjači je lobi okupljen oko HDZ-a, kojemu financijsku podršku daje grupa hrvatskih emigranata iz Australije i Kanade, zatim SDP-ov lobi koji predvode Damir Vrhovnik i Slavko Linić, i HSS-ov lobi na čelu s Antom Markovim

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Budući da vodstvo ACI-ja (Adriatic Club Internationala), nekoć najuspješnijeg turističkog poduzeća u Hrvatskoj, do početka srpnja nije iznašlo 17 i pol milijuna kuna, najveća hrvatska nautička kompanija mogla bi ostati bez koncesija za korištenje pomorskog dobra u svojoj rovinjskoj, jezeranskoj i vodičkoj marini.

Naime, ACI se na ulaganje navedene svote obavezao još u studenome 2002. godine, dok je na čelu Uprave bio Duško Mrduljaš, a kako rok istječe ovih dana, Rovinj, Jezera i Vodice najvjerojatnije će se pridružiti crnoj listi na kojoj su već Skradin, Žut, Rab i Piškera, u kojima su koncesije istekle još sredinom prošle godine, što zapravo znači da ACI gubi koncesiju za čitavu trećinu svojih marina; u čak sedam od ukupno dvadeset i jedne marine. Stvar izgleda još bizarnije ako znamo da je ACI u 85-postotnom vlasništvu države, a da mu koncesiju oduzima državno ministarstvo, ono Božidara Kalmete, zaduženo za sektore mora, turizma, prometa i razvitka. Zvuči apsurdno? U najboljem slučaju. No, iza toga, na prvi pogled posve kaotičnog zapleta po svemu sudeći stoje nimalo kaotični planovi nekoliko lobija zainteresiranih za još jedan pokušaj privatizacijskog parceliranja ACI-ja na više primamljivih zalogaja. A to se, po aktualnom scenariju upravo događa: prema Zakonu o morskim lukama i pomorskom dobru, Ministarstvo u ovom slučaju mora raspisati javni natječaj za ponovnu dodjelu koncesije na pomorskom dobru gdje su locirane i sporne ACI-jeve marine. Uostalom, zar nismo usred još jedne kampanje “Kupujmo hrvatsko”...

Mutna privatizacija

“Ova situacija je potpuno iracionalna, i zapravo govori da smo pred još jednim pokušajem mutnih igara oko ACI-ja, pred još jednim pokušajem mutne privatizacije, jer je očito da se ide na obezvređivanje temeljnog kapitala tvrtke, što bi valjda nekome trebalo olakšati kupovinu njezinih dijelova, marinu po marinu”, kaže za Feral Ante Markov, HSS-ov saborski zastupnik, predsjednik Nadzornog odbora ACI-ja za mandata bivše, koalicijske vlasti. “Ovo me podsjeća na situaciju kada je gubitak ACI-ja u 2001. godini kumulativnim prikazom uvećan na čak 138 milijuna kuna s ciljem smanjivanja temeljnog kapitala za 50 posto, čime bi se u privatizaciju ušlo s potcijenjenom vrijednošću”, nastavlja Markov koji je zbog navedenog gubitka – po kojemu je ACI izbio na nezavidnu poziciju drugog najvećeg gubitaša u Hrvatskoj - bio u oštrom javnom sukobu sa SDP-ovim lobijem kojega je predvodio Damir Vrhovnik, njegov prethodnik na čelu NO-a, a činili su ga i Duško Mrduljaš – on je, uzgred kazano, vrlo paranoičnom reakcijom odbio Feralov poziv na razgovor o ACI-ju – te ondašnja ministrica turizma i članicom NO-a Pave Župan-Rusković. Zbog tog sukoba je bivši premijer Račan i odustao od privatizacije ACI-ja u mandatu koalicije. “Bojim se da se ovako priprema teren za nekoga, a koga, ne bih nagađao, naprosto ne znam. Znam samo da sam za privatizaciju, ali transparentnu, koja će donijeti ACI-ju neophodno financijsko osvježenje a državi ostaviti većinski paket vlasništva”, kaže Markov.

Prema našim neslužbenim spoznajama, zainteresirani lobiji su zapravo isti već godinama: najjači je onaj okupljen oko HDZ-a, kojemu financijsku podršku daje grupa hrvatskih emigranata iz Australije i Kanade, zatim SDP-ov lobi koji i dalje predvode Vrhovnik i Slavko Linić, te HSS-ov lobi na čelu s našim sugovornikom.

Na čelu Nadzornog odbora još je uvijek bivši ministar gospodarstva Ljubo Jurčić, kojega će HDZ pokušati smijeniti tek negdje u srpnju ili kolovozu, kada će se sazvati Skupština ACI-ja. Prema raspoloživim informacijama, aktualna HDZ-ova vlast, okupirana prije svega vanjskopolitičkim aktivnostima i amortiziranjem efekta mitingaških prijetnji vezanih uz “slučaj Norac”, još se nije ozbiljnije pozabavila planiranjem daljnje sudbine ACI-ja, iako im postojeća afera s koncesijama na neki način sama po sebi priprema teren za različite modele privatizacije.

ACI-jev PLOV U MUTNOME
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA