Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
29. srpnja, 2004.

FERAL ISTRAŽUJE: KOJI SU STVARNI UZROCI SKANDALA ZBOG KOJEG JE NOVINAR JURIĆ UMALO ZAVRŠIO U ZATVORU

PRLJAVO SU
Drago HEDL
29. srpnja, 2004.

Umjesto da bivši predsjednik Općinskog suda Svirčević odgovara zbog rješenja o nezakonitom prijenosu vlasništva, a bivši općinski državni odvjetnik Haramustek zbog pokušaja da se krivica prebaci na drugu osobu, obojica su doživjela promociju: prvi je uznapredovao do funkcije županijskog suca u Slavonskom Brodu, a drugi avancirao na položaj županijskog državnog odvjetnika u istom gradu

< > | cijeli članak | verzija za tisak

U vrijeme pisanja ovog teksta (srijeda prijepodne), još nije bilo nikakvih najava hoće li Vesna Škare-Ožbolt, ministrica pravosuđa, kako je to obećala početkom prošlog tjedna, posjetiti Slavonski Brod. Ministrica je, naime, tu svoju nakanu priopćila istog dana kad je iz vlastitog džepa u državni proračun uplatila 12.600 kuna, kako bi tamošnjeg novinara Miroslava Jurića spasila 70-dnevne zatvorske kazne. No, ministričin dolazak u Slavonski Brod bit će posve izlišan ako u taj grad ne povede i ministra unutarnjih poslova i šefa USKOK-a. Jer, ono što bi htjela razriješiti Vesna Škare-Ožbolt, stanje u brodskom pravosuđu, ipak je više stvar resora ministra Mlinarića i ravnatelja USKOK-a Željka Žganjera.

Bit priče u sad već “slučaju Jurić”, vrti se, naime oko dvojice pravosudnih dužnosnika u Slavonskom Brodu – tamošnjeg županijskog državnog odvjetnika Stjepana Haramusteka i suca Županijskog suda Mirka Svirčevića. Oni su glavni akteri “slučaja Jurić”, no kako se u nas s lakoćom brkaju uzroci i posljedice, u zatvoru je trebao završiti Jurić.

Mutni prijenos vlasništva

Ako ministrica pravosuđa doista želi proniknuti u bit te zamršene brodske priče, morat će se vratiti u bližu prošlost, otprilike u vrijeme kad je radila u Uredu tadašnjeg hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana. Tada je u Hrvatskoj privatizacijska pljačka bila u punom jeku, pa logično, nije mimoišla ni Slavonski Brod. Iako privatizacija Trgovačke organizacije Brod (TOB), u financijskom smislu nije bila tako spektakularna kao neke druge (radilo se o “samo” desetak milijuna DEM), ona zorno pokazuje kako su u nju, na svoj način, bile upletene i pravosudne strukture, u konkretnom slučaju – brodski sud i tamošnje tužiteljstvo.

Vrijeme je, dakle, “prvobitne akumulacije kapitala”, pa će sredinom devedesetih brodski tajkun u nastajanju, Miroslav Lipovac, već posjedovati tvrtku Frigo Unires, koja je iznikla na unosnom poslu snabdijevanja tri brigade Hrvatske vojske i jedne HVO-a. Takvi poslovi naravno nisu se dobivali bez dobrih veza u Ministarstvu obrane, u kojem je tada stolovao neprikosnoveni Gojko Šušak. Lipovčeva tvrtka Frigo Unires nastala je na neobičan, treba li reći i nezakonit način – spajanjem njegove ranije tvrtke Frigo Commerce i Uniresa. Lipovac je naprosto u lipnju 1995. tu brodsku tvrtku odlučio pripojiti, kako bi “razvio i unaprijedio njeno poslovanje”. Pripojenje je značilo prijenos svih Uniresovih nekretnina u vlasništvo Frigo Commercea i nastanak nove, snažnije tvrtke – Frigo Unires.

Upravo u tom trenutku u priču se uključuju Trgovački sud u Slavonskom Brodu i Zemljišnoknjižni odjel Općinskog suda (na čijem je čelu tada bio današnji sudac brodskog Županijskog suda Mirko Svirčević). Prvi tako što će registrirati novu firmu, drugi na način da će gruntovno blagosloviti prijenos nekretnina. Četiri godine kasnije Vrhovni će sud sve to poništiti, no za četiri godine, vidjet ćemo, mnogo se toga može uraditi.

PRLJAVO SU
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA