Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
29. srpnja, 2004.

DRAMA UZ VRANSKO JEZERO: PAKOŠTANSKI LOBI PREDVOĐEN HDZ-ovim NAČELNIKOM OPĆINE NE BIRA SREDSTVA KAKO BI PREUZEO KONTROLU NAD PARKOM PRIRODE

VRANSKA JEZA
Hrvoje PRNJAK
29. srpnja, 2004.

Iako još nisu pronađeni ni podmetači velikog požara koji je u najvećem evropskom zimovalištu ptica buknuo u prosincu prošle godine, pri čemu je uništeno 90 posto trstike neophodne za gniježđenje brojnih vrsta ptica, ovih su dana zabilježena nova dva požara, zbog kojih su se (zasad) razbježali turisti iz kampa “Crkvine”. “Nastavi li se s podmetanjem požara i ako ministarstvo zaštite okoliša odobri realizaciju ideje pakoštanskih općinara o gradnji naselja unutar ornitološkog rezervata, park će nestati”, tvrdi Dragan Radović, upravitelj Zavoda za ornitologiju pri HAZU

< > | cijeli članak | verzija za tisak

“Opstanak Parka prirode Vransko jezero doslovno je ugrožen! Nastavi li se s požarima i ako ministarstvo zaštite okoliša uistinu ostane pri stavu odobravanja realizacije ideje pakoštanskih općinara o gradnji naselja unutar ornitološkog rezervata, za pet, šest godina park više neće postojati!”

Crne slutnje koje nam je, komentirajući vijesti o dva požara u posljednja tjedna te najnoviji sastanak pakoštanskog načelnika općine Milivoja Kurtova i ministrice Marine Matulović-Dropulić, izrekao Dragan Radović, upravitelj Zavoda za ornitologiju pri Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti, zapravo ne zvuče nimalo nemoguće.

Pogotovo ako znate da navedeni požari samo nastavljaju višegodišnju praksu potpirivanja strasti u parku prirode (koje je 1983. prvo proglašeno ornitološkim rezervatom, a 1999. i parkom prirode), od koje se ptice i flora sve teže oporavljaju. Posljedice velikog požara iz prosinca 2003. tek će se vidjeti iduće zime, kada će biti poznato koliko se ptica neće vratiti na svoja nekadašnja obitavališta. Naime, projekt postavljanja umjetnih platformi za gniježđenje zasad ne daje očekivane rezultate, što bi moglo dovesti u pitanje i razloge za produžavanjem sadašnjeg statusa parka prirode, zapravo jednog od najvećih staništa ptica močvarica na području Sredozemlja.

Ugrožavanje rezervata

“To neki i žele, jer bi uništenjem temeljnog fenomena Vranskog jezera, a to je prije svega ornitološki rezervat, prestali i razlozi da ovo bude park prirode, nakon čega bi oni konačno ostvarili sve svoje ambicije. Riječ je o ljudima koji su osamostaljenje Hrvatske dočekali s dva para hlača, ali su im u međuvremenu apetiti bitno porasli”, kaže Gojko Pintur, ravnatelj Javne ustanove parka prirode.

Dakle, tko su u ovom slučaju ti “neki”? O tome smo pokušali razgovarati s Milivojem Kurtovom, ali se vrijedna tajnica pakoštanskog načelnika pokazala nepremostivom preprekom (“Načelnik je odsutan i ne znam hoće li se vraćati!”) Tako, nažalost, nismo mogli priupitati Kurtova o pričama po kojima je lokalna vlast kumovala nezakonitoj privatizaciji državne Vrane d.d., tvrtke nasljednice nekadašnjeg Poljoprivrednog kombinata Vrana, koja je zbog hipotekarnih kredita 1995. dospjela pod vlasništvo Nove banke i Splitske banke, što će – postane li njihovo vlasništvo pravomoćno – vjerojatno prodati svoje udjele. Kome? E, to bi i nas zanimalo.

Također, nismo saznali niti zašto je Kurtovu toliko stalo do prekrajanja granica parka, kako bi na današnjem prostoru ornitološkog rezervata, u predjelu sela Vrana zvanom Majdan, izgradilo nekoliko desetaka kuća s čijih bi balkona pucao prekrasan panoramski pogled na jezero. Također, nismo mogli niti provjeriti glasine koje grubo insinuiraju da je sadašnji načelnik i sam navodno imao neke koristi kada je općina Pakoštane 2002. prodavala parcele na Majdanu 2002. godine mještanima Vrane, ne konzultirajući ni upravu parka ni ornitološkog rezervata. “Naselje i ornitološki rezervat ne mogu zajedno jer bi to bi bilo kobno za ptice. Ne razumijem zašto mještani Vrane nasjedaju na takve računice pakoštanskog lobija, jer je njima jedina budućnost turizam a ne niskoprofitabilno poljodjelstvo”, čudi se Radović, ističući kako je većina lokalnog stanovništva s vremenom ipak prihvatila posebne mjere zaštite. “Netko će reći, ‘ljudi su važniji’. Slažem se, ali baš zbog tamošnjih stanovnika treba čuvati to ornitološko blago, jer se na njemu bazira i turizam, od kojega bi mnogi mogli ugodno živjeti”, tvrdi upravitelj Zavoda za ornitologiju.

VRANSKA JEZA
< > | cijeli članak | verzija za tisak

PRIJETNJE IZ PAKOŠTANA

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA