Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
29. srpnja, 2004.

FERAL U INDONEZIJI (3)
BALI, NAJPOSJEĆENIJE LJETOVALIŠTE U INDONEZIJI, JOŠ SE UVIJEK OPORAVLJA OD TERORISTIČKOG NAPADA 2002.

MALI OTOK S VELIKIM BRIGAMA
Drago HEDL
29. srpnja, 2004.

Razvikani otok Bali samo je jedna od slika u indonežanskom kaleidoskopu, u kojem se – od otoka do otoka – mijenjaju boje i oblici, običaji i ljudi, kulture i povijest, tradicija i suvremenost. No, da bi se upoznala istinska ljepota tog otoka, valja na umu imati uzrečicu: ljubi more, drž' se kopna. Unutrašnjost Balija uzbudljivija je od obale načičkane hotelima i nasrtljivim prodavačima koji su turizam pretvorili u industriju, a turiste u žrtve silne želje za zaradom

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Prva asocijacija na Bali, mnogima će biti idilične sunčane plaže pod palmama, kao što će uz spominjanje Indonezije, prva pomisao biti upravo Bali. No, niti je Bali samo sunce, more i plaža, niti je Indonezija samo Bali. Doći primjerice u Kutu, jedno od mondenih ljetovališta na krajnjem jugu tog otoka, a ne vidjeti njegovu unutrašnjost, otprilike je isto što i vidjeti Bali, pa biti uvjeren da ste doživjeli Indoneziju. Bali je mnogo više od ljetovališta, kao što je i Indonezija mnogo više od Balija.

Unutrašnjost tog nevelikog otoka, na najširem dijelu dugog jedva 150 kilometara, pravi je dragulj. Prekrasna rižina polja, živopisna sela, fascinantni pejzaži što izranjaju iz bujne, tropske vegetacije, očaravajući hinduistički hramovi, ili zastrašujuće moćni vulkan Batur koji dominira gorjem, u čijem je podnožju istoimeno prekrasno, visinsko jezero – čine uzbudljivim svaki korak na tom otoku.

Surferski raj

No, Kuta, jedno od najrazvikanijih ljetovališta na Baliju, sa svojom šest kilometara dugom pješčanom plažom koju danonoćno ispiru valovi Indijskog oceana, prilično je razočaranje. Ne osobito uredan grad, u kojem je sve podređeno turizmu, prepun restorana i svakojakih trgovina i još više neumoljivo dosadnih prodavača kojekakvih trica i kučina, od kojih ćete za desetak minuta postati mrtvi-umorni, odbijajući njihovu najrazličitiju ponudu – od drvenih suvenira do marihuane – tipična je turistička industrija. Australci, kojima je Bali blizu, nekih sat leta od sjeverozapadne obale, ovdje su najčešći gosti. Privlači ih surferski raj, jeftini hoteli i restorani i, naravno, mogućnost dobrog provoda najrazličitije vrste, kakva obično ide uz turizam u tom dijelu svijeta.

Iako ćete i na Baliju, kao i na Javi, najnapučenijem otoku te velike i mnogoljudne zemlje, neprekidno biti okruženi vrevom ljudi i vozila, ovdje će vas dočekati i rijeka turista. Na aerodrom Nigurah Rai, na južnom obodu otoka, koji gotovo dotiče plažu između Kute i Kedonganana, dnevno slijeće stotinjak mlažnjaka, ne samo nacionalnog prijevoznika, indonežanske Garude, već i zrakoplovi iz Australije, Malezije, Kine, Singapura, Tajlanda... Najviše turista pohrlit će u Denpasar, Kutu, Sanur ili na otočić Lembongan, a oni pak koji uživaju u ronjenju, željni koralja i uzbudljivog podvodnog svijeta, potegnut će do Amlapura i okolnih sela, natiskanih uz zapadnu obalu, ili pak, na krajnji sjeverozapad otoka, do Menjangana.

No, ta vreva turista, kaže naš vodič Darma, tek je blijeda sjenka onoga što je na Baliju bilo do listopada 2002. kada je u jednom disko-klubu, od dviju podmetnutih bombi, stradalo više od 200 osoba. Bio je to strahovit udarac za tamošnji turizam, od kojeg se Bali, ali i Indonezija u cjelini, još oporavljaju. “Svi se pribojavaju da se takvo što ponovno ne dogodi”, priča nam zabrinuto naš vodič, “jer onda je s našim turizmom gotovo”.

Sedamdeset posto gospodarstva na Baliju, na ovaj ili onaj način, vezano je uz turizam – čitava sela u unutrašnjosti izrađuju suvenire, batik, srebrni nakit, ili žive od prodaje drvene rezbarije, voća i povrća. O mjestima uz obalu da se i ne govori, sva su ona, baš kao i toliko razglašena Kuta, podređena turizmu i turistima. Načičkani hoteli, među kojima je mnoštvo luksuznih, ali i onih prihvatljivih svačijem džepu, butici, restorani, disko-klubovi, taksisti koji vas za rukav vuku na svakom koraku – sve to živi od turizma: turizam je pretvoren u industriju, a turisti u žrtve silne želje za zaradom.

MALI OTOK S VELIKIM BRIGAMA
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA