Interview



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
26. kolovoza, 2004.

MIKE MARIĆ, STOMATOLOG U MILANU I SVJETSKI PRVAK U RONJENJU NA DAH O SVOJIM PODMORSKIM ISKUSTVIMA

VELIKO PLAVETNILO
Tatjana GROMAČA
26. kolovoza, 2004.

Jako je teško opisati taj osjećaj koji se javlja kada se roni duboko, odnosno na dubinu od oko 65 metara. Kada zaranjamo u dubinu, trebamo biti apsolutno opušteni, razbiti tu barijeru između čovjeka i vode. Opis tog osjećaja je nešto kao da se topite u vodi. Nema grčeva, sve je vrlo opušteno, lagano. I vremenska dimenzija, osjećaj za vrijeme se gubi – kada sam pod vodom, nemam nikakav osjećaj o vremenu. Znači, sve je puno, puno drugačije. Ja to doživljavam baš kao dolazak na Mjesec – gubi se gravitacija, gubi se na težini

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Ronjenje na dah jedna je od novijih sportskih disciplina, koja će, vrlo vjerojatno, uskoro biti prihvaćena i kao olimpijski sport. U Hrvatskoj se jedan od aktivnijih centara, koji organizira i tečaj iz ove discipline, nalazi u Rovinju. Jedan od članova Kluba za podvodne aktivnosti iz Rovinja je Mike Marić, tridesetogodišnjak koji je ove godine postigao i svjetski rekord u ronjenju na dah od 120 metara. Marić, porijeklom iz Rovinja, najveći dio godine provede u Milanu, gdje radi kao stomatolog i profesor stomatologije na jednom univerzitetu. Član je talijanske škole Apnea Academy gdje već nekoliko godina trenira i surađuje sa svjetskim rekordmenom u podvodnim disciplinama, Umbertom Pelizzarijem. Marić je i državni prvak Hrvatske u ronjenju na dah u dinamici i član hrvatske reprezentacije u ronjenju na dah.

Nova disciplina

- Možete li malo objasniti kako izgleda disciplina ronjenja na dah, vjerojatno postoje neka pravila kojih se natjecatelji moraju pridržavati?

- Odnedavno se u ronjenju na dah prakticira disciplina nazvana “Jump blue”. Ona se razlikuje od dubinskog ronjenja kakvo se ranije prakticiralo, koje je bilo, kako je zaključila ronilačka federacija CMAS, preskupo i preopasno. Trebalo je postavljati posebno osiguranje za ronioce na 60, 70 metara dubine, to je postalo jako skupo i opasno. Zato su postavili tu novu disciplinu, kako bi je učinili jednostavnijom, i ujedno omogućili široj bazi ljudi da se time bavi. Radi se o tome da se roni na dubinu od 15 metara. Tamo natjecatelj u označenoj kocki, znači uvijek na dubini od 15 metara, pliva u krug prevaljujući određene metre koji mu se pribrajaju onim već prijeđenim 15 metara. Na kraju se zbroje metri ronjenja do dubine 15 metara i oni prijeđeni na toj dubini i dobijemo fiktivnu dubinu ronjenja, kao da je ronilac zaronio na dubinu od sto i više metara. Treba naglasiti, i ono prvotno ronjenje i ovo novo obavlja se samo s jednim udisajem zraka, prije uranjanja, na površini vode.

- Na treninzima je vaša najveća dubina na koju možete doći ronjenjem na dah, 65 metara. Morate li se negdje zaustaviti da biste prilagodili tijelo toj dubini?

- Kada zaranjam na tu dubinu od 65 metara, ne zaustavljam se nigdje, jedino malo usporim taj zaron, radi kompenziranja pritiska u ušima i sinusima. Za razliku od ronilaca s bocama koji se moraju zaustavljati radi dekompresije i raznih fizioloških promjena, kod nas nema nikakvog zaustavljanja. Kad uzimam zrak i kada zaranjam, zrak držim u sebi – ako se moram zaustaviti, onda je to da bih poslušao sebe iznutra.

VELIKO PLAVETNILO
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA