Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
2. rujna, 2004.

OSJEČANIN BRANKO MARKAN, ČIJA JE PRIČA O ROPSTVU OBIŠLA SVIJET, U ŠKARAMA JE HRVATSKOG PRAVOSUĐA I BIROKRATSKE BEŠĆUTNOSTI

DUŠMANI ROBOVA
Drago HEDL
2. rujna, 2004.

Ministrica Jadranka Kosor, koja u javnosti gaji image osobe iznimno senzibilne na probleme branitelja, nije odgovorila na pet očajničkih apela odvjetnika Dinka Matijaševića u kojem moli za pomoć Branku Markanu, hrvatskom branitelju kojemu je na prijevaru uzeta kuća i koji, nakon što je četiri godine proveo u ropstvu, spava u ubožištu i hrani se u pučkoj kuhinji. Umjesto pomoći, Matijaševića je nazvao državni tajnik Ivić, zgranut mogućnošću da se o postupku Jadranke Kosor piše u javnosti

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Osječanin Branko Markan, čija je potresna priča o ropstvu na razmeđu 20. i 21. stoljeća, nakon što ju je početkom 2000. otkrio Feral, obišla najutjecajnije svjetske medije poput The New York Timesa ili BBC-ija, ponovno se, nakon četiri godine povlačenja po sudovima, našla na samom početku. Prošlog je tjedna naime, Županijski sud u Osijeku, točnije sudsko vijeće u sastavu Ante Budić, Ante Rašić i Nikola Sajter presudilo je da se cijeli taj mučni slučaj vrati na ponovno suđenje, jer je presuda Općinskog suda, tvrde oni, uglavnom zasnovana na Markanovim iskazima, a oni su, u usporedbi s onim što je govorio u istražnom postupku, kaže Županijski sud, u “određenim odlučnim činjenicama proturječni njegovim iskazima s glavne rasprave”.

Život u kontejneru

Tako će se Branko Markan ponovno morati podsjetiti svih detalja priče kroz koju je prolazio, a za koju nije nimalo kriv. Njegova je jedina “krivica” što je u samom središtu Osijeka, na početku Strossmayerove ulice, imao trošnu obiteljsku kuću. Atraktivna lokacija na kojoj se nalazila, zapela je za oko bivšem načelniku osječke policijske uprave, Dubravku Jezerčiću, koji je ondje namjeravao sagraditi restoran. Prvostupanjski sud je utvrdio da je Markanu kuća oduzeta iznudom, a da ga je onda bivši pripadnik specijalne policije, Jezerčiću podređeni Tomislav Mikulić, na imanju svog oca, držao u kontejneru, u odnosu sličnom ropskom, kako cijela stvar ne bi procurila u javnost. Zbog toga, Jezerčić je bio osuđen na godinu, a Mikulić na dvije godine i osam mjeseci zatvora, no Županijski je sud naložio da suđenje, po treći put, počne ispočetka.

Markanov odvjetnik Dinko Matijašević koji svog klijenta pune četiri godine zastupa bez ijedne kune, šokiran je presudom. Kaže kako je obrazloženje Županijskog suda skandalozno. “Markan je do sada svoj iskaz dao pet puta: prvo pred policijom, potom pred državnim odvjetnikom, pa pred istražnim sucem, zatim na prvom suđenju pred sucem Ninoslavom Ljubojevićem i na kraju, na drugom suđenju, pred Zvonkom Vekićem. Uvijek se pozvao na svoj prvi iskaz i uvijek do u detalje ponovio istu priču”, kaže Matijašević.

“Ponovno, po tko zna koji put, pozvan sam da pred sudom iskazujem o svojoj tragičnoj sudbini koja je zbog zastrašivanja, iznude i uspostave odnosa sličnog ropskom, moj život učinila nedostojnim i besmislenim” – kaže Branko Markan. “Bio sam sudionik Domovinskog rata, a za to sam dobio i spomenicu. No, oni koji su me držali u ropstvu bezobzirno su mi uzeli čak i naknadu za razvojačene hrvatske branitelje. Bio sam zatočen u kontejneru i živio sam gore od svinja. Sada noćim u domu za beskućnike i živim od jednog obroka dnevno u pučkoj kuhinji.”

Šutnja ministrice Kosor

Markan kaže da mu je dosta ponavljanja iste priče i ponovnog proživljavanja strahota kroz koje je prolazio: “Pretrpio sam poniženja kakva malo ljudi pretrpi. Stoga više ne želim kao papagaj ponavljati kroz što sam sve prošao. Daljnjim opetovanjem i iskazivanjem pred sudom izgubio bih i ono malo samopoštovanja i digniteta kojeg se trudim sačuvati. Ostajem kod svega što sam rekao na sudu. Odbijam međutim, odgovarati na daljnja pitanja i ne želim se više izlagati poniženjima”, kaže razočarani Markan.

Svjestan teških prilika u kojima se Markan nalazi, ali i mogućnosti da pravda za Markana nikad ne stigne, njegov odvjetnik Matijašević upustio se u očajničku prepisku s ministarstvima, tražeći da tom čovjeku pomognu. Kako je Markan sudionik Domovinskog rata od 31. prosinca 1991. do 11. svibnja 1995., Matijašević se obratio Jadranki Kosor, koja u javnosti želi ostaviti dojam da je njena najvažnija preokupacija briga o hrvatskim braniteljima. Pismo u kojem Kosoricu upoznaje sa slučajem Markan, te navodi kako se Grad Osijek oglušio osigurati mu nužni smještaj, Matijašević je uputio 7. svibnja ove godine. Kopiju pisma poslao je i premijeru Sanaderu. Kako iz Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti nije bilo nikakva odgovora, Matijašević se ponovno pismom obraća ministrici Kosor 17. svibnja ove godine. Istoga dana tajnica Vlade Jagoda Premužić također šalje ministrici Kosor pismo u kojem moli da se očituje o “slučaju Markan”.

Međutim, ministrica koja koristi svaku moguću priliku da se slika pred kamerama u društvu branitelja kako bi pokazala svoju iznimnu senzibilnost za njihove probleme, ponovno ne odgovara.

Matijašević ponovno, po treći put, piše ministrici Kosor 25. svibnja, tražeći pomoć za Markana te nagovještavajući da će tužiti Republiku Hrvatsku, budući da su predstavnici njenih službenih organa, pripadnici hrvatske policije, uzrokovali Markanov slučaj. On napominje da bi pomoć njenog ministarstva Markanu mogla spriječiti tu tužbu. Međutim nikakvog odgovora nema, pa će Matijašević 16. srpnja ponovno pisati Jadranki Kosor. “Nitko ne može ucjenjivati Vladu RH, niti vaše ministarstvo, ali oštećenik Branko Markan će se iz očaja, jer je na to prinuđen, obratiti vašem ministarstvu putem medija, jer će takav očajnički korak možda probiti vašu birokraciju”. Ali ministrica Kosor nije ostala nimalo impresionirana – ignorirala je i ovo pismo.

Mjesec dana kasnije, 12. kolovoza ove godine, Matijašević se i po peti put obraća Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, šaljući ovaj put svoj apel državnom tajniku Tomislavu Iviću. “Kako vaše ministarstvo nije pokazalo nikakav interes za svog branitelja Branka Markana, nosioca spomenice Domovinskog rata, prinuđen sam se obratiti hrvatskoj javnosti putem medija jer se to pokazalo kao jedino rješenje, kao primjerice u slučaju obitelji Zec”. Nekoliko dana nakon toga Matijaševića je nazvao državni tajnik Ivić, ali ne da bi ponudio rješenje za Markana, već da bi izrazio zgražanje zbog Matijaševićeve prijetnje da će se obratiti medijima.

Istraga o “floskuli”

Ništa bolje nije prošla ni Matijaševićeva prepiska s ministricom pravosuđa Vesnom Škare-Ožbolt. Prvo pismo u kojem je detaljno upoznaje s Markanovim slučajem uputio joj je 14. lipnja ove godine. Matijašević kaže kako želi izbjeći tužbu protiv Republike Hrvatske, te je podsjeća na odluku Vlade donesene na sjednici u Osijeku 12. ožujka 2004. u kojoj stoji kako će se sve tužbe protiv države pokušati riješiti bez suda, sklapanjem nagodbe o mirnom postupku. Markanov odvjetnik naglašava da je takvu nagodbu i zatražio od Ministarstva unutarnjih poslova čiji su djelatnici – načelnik osječke policijske uprave, te pripadnik specijalne policije – krivi što je Markan ostao bez svoje kuće, te potom nekoliko godina bio držan u odnosu sličnom ropskom. No, iz MUP-a RH Matijaševiću su odgovorili, da bi nagodba s Markanom “otvorila vrata i drugim oštećenicima”.

DUŠMANI ROBOVA
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA