Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
6. listopada, 2004.

FERAL ISTRAŽUJE: KAKO DRŽAVA SPRJEČAVA RADNIKE DUBROVAČKOG HOTELA "LAPAD" DA POSTANU VLASNICI TVRTKE U KOJOJ RADE

NAPAD NA LAPAD
Luko BRAILO
6. listopada, 2004.

Hrvatski fond za privatizaciju objavio je da u drugi krug natječaja za privatizaciju Lapada nije uvrštena ponuda koju su poslali zaposlenici hotela. Nakon što su početkom srpnja poslali pismo čelnim ljudima države i Andriji Hebrangu, predsjedniku Upravnog odbora HFP-a, u kojemu izražavaju nezadovoljstvo što nisu imali prigodu poboljšati svoju ponudu, iz HFP-a su dobili obavijest da mogu poboljšati svoju ponudu, ali su sada bitno promijenjeni uvjeti natječaja

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Dok se u Hrvatskom fondu za privatizaciju (HFP) obavljaju završne pripreme za donošenje konačne odluke o izboru novog većinskog vlasnika dubrovačkog hotela Lapad, zaposlenici te hotelske kuće, koji su se i sami natjecali za njezinu kupnju, očekuju poništenje natječaja. Najavljuju i pokretanje sudskog postupka, sve do Strasbourga, jer smatraju da se zakon ne poštuje i da se uvjeti prilagođavaju nekome od ponuditelja.

Hotel Lapad, inače, spada među najstarije i najpoznatije dubrovačke hotele, građen je prije 90 godina, a smješten je na atraktivnom dijelu lapadske obale koja se u urbanističkim planovima već dobra dva desetljeća “nosi” kao središte budućeg nautičko-turističkog centra, pri čemu bi upravo taj objekt trebao imati ulogu “glavne recepcije” cijelog tog područja. Zbog toga kao i činjenice da sa svoje dvije zgrade, 194 sobe i blizu 7500 metara četvornih korisne površine predstavlja objekt kojemu je zajamčena poslovna budućnost, za kupnju 80,31 posto dionica Lapada javilo se šest ponuditelja.

Na natječaj raspisan početkom travnja ove godine javili su se i zaposlenici hotela Lapad, njih 46, među kojima je 20 branitelja. Istine radi, drugih pet ponuda koje su otvorene krajem svibnja u financijskom su iznosu bile bolje od zaposleničke namjere da po uzoru na svoje kolege iz Osmina u Slanome preuzmu objekt koji su godinama stvarali i osigurali mu pristojnu tržišnu poziciju među hotelima s tri zvjezdice na dubrovačkom području. Tako su za otkup dionica ponudili iskličnu cijenu od 11.052.000 kuna, za ulaganja u hotel 10 milijuna kuna, a osigurali su da ih u tome prati i PBZ. Prema natječajnim uvjetima obvezali su se zadržati zatečeni broj radnika, provesti program eventualnog viška zaposlenih, ponudili program ulaganja i poslovni plan... Ukratko, učinili su sve što se od njih zahtijevalo, i puni su samopouzdanja i nade iščekivali vijesti iz Zagreba.

Zanemareni radnici

No, početkom srpnja doživjeli su hladan tuš kad je iz HFP-a stigla vijest da je Uprava Fonda donijela odluku o izboru tri ponuditelja koji idu u drugi krug, među kojima nije bilo ponude zaposlenika. U drugi krug su ušli dubrovačka brodarska tvrtka Atlantska plovidba, zagrebački poduzetnik-mesar i HDZ-ov saborski zastupnik Stjepan Fiolić i H. Rangel Industries Ltd. iz Hong Konga koju zastupa zagrebačka Hypo Alpe Adria banka.

Nezadovoljni tom odlukom 9. srpnja zaposlenici Lapada pišu predsjedniku Upravnog odbora HFP-a Andriji Hebrangu ističući svoje nezadovoljstvo činjenicom što im nije pružena mogućnost ni da poboljšaju svoju ponudu, te okolnošću da su izabrane tvrtke “kojima do sada ugostiteljstvo i turizam nisu bile djelatnost kojom su se bavile”.

“Reagirali smo tako jer smatramo da samo iznosi za otkup dionica i ulaganje ne mogu biti jedini kriteriji za izbor novog vlasnika”, kaže za Feral zastupnica uposlenika u Lapadu Nina Šmok. Prema njezinim riječima u konkretnom je slučaju posve zanemarena okolnost da se iz tog hotela od 50 zaposlenih čak 20 muškaraca aktivno uključilo u obranu zemlje. Preostali zaposlenici, među njima je bilo najviše žena, brinuli su o brojnim prognanicima smještenim u hotelu. Nakon što su 1993. godine prognanici napustili hotel, na uštrb radničkih se plaća odvijala obnova objekta, i to uz velika odricanja svih zaposlenih. Danas hotel uspješno posluje, obveze prema uposlenicima, državi i vjerovnicima se uredno podmiruju. “Smatrajući da smo upravo mi dugogodišnji radnici hotela svemu tome izuzetno pridonijeli javili smo se na natječaj, budući da je naša ponuda realno i ostvariva, a moguće ju je i poboljšati”, ističe Nina Šmok, dodajući kako su preuzeli obvezu zadržavanja svih zaposlenika do odlaska u mirovinu.

NAPAD NA LAPAD
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA