Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
6. listopada, 2004.

BiH NAKON IZBORA, A UOČI JEDNE ZNAČAJNE SUDSKE ODLUKE

SUDNI DANI

6. listopada, 2004.

Dok se predizborna kampanja bližila klimaksu, došla je vijest o dvama događajima čiju ćemo važnost tek otkrivati. U procesu što se vodi protiv Ante Jelavića i još četvorice u slučaju Hercegovačka banka, došlo je do dramatičnoga obrata kada je jedan od optuženih, Miroslav Prce, nekadašnja Jelavićeva desna ruka, priznao krivicu i dobio presudu – pet godina zatvora. Drugi događaj je odluka Ustavnoga suda Bosne i Hercegovine o ukidanju prava političara na imunitet od krivičnih gonjenja

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Uzmi-podaj, lokalni izbori u Bosni i Hercegovini nisu pokazali ništa što se unaprijed nije znalo. Pokazali su, prvo, veliku apstinenciju kao znak opće političke rezignacije, osobito u Federaciji (42 posto birača glasalo u Federaciji, 49 posto u Republici Srpskoj). Drugo, rezultati izbora na općem planu potvrdili su politički status quo: i dalje se dominantno glasa po etničko-konfesionalnom, kolektivističkom impulsu, a ne po egzistencijalnome interesu ili političkom racionalitetu. Tako su na vladajućoj sceni i dalje tri etničke stranke SDA, SDS i HDZ, a sekundirat će im, ali sa sve slabijim izbornim rezultatima, hermafroditske političke partije Stranka za Bosnu i Hercegovinu u Federaciji i Partija demokratskog progresa (Mladen Ivanić) u RS-u. Razlikovni politički elementi u toj shemi i dalje su SDP Zlatka Lagumdžije, s uglavnom zadržanim starim pozicijama, te u RS-u Nezavisni socijaldemokrati Milorada Dodika, koji su ovoga puta jedini napravili značajan napredak, takav da ga je morao priznati i ljuti konkurent, predsjednik SDS-a Dragan Čavić. Pozitivne političke i ekonomske vibracije i dalje dolaze iz Tuzle, koja je i ovaj put, mirno i premoćnije nego ikad, izabrala SDP, a Jasmina Imamovića s ogromnim postotkom glasova ponovo za gradonačelnika. Banja Luka je potvrdila orijentaciju na Dodikovu stranku, a sarajevske općine Centar i Novo Sarajevo su ostale SDP-ove. Ako se može govoriti o iznenađenjima ovih izbora, to su Trebinje i Bihać, dojučerašnje neosvojive nacionalističke utvrde SDS-a i SDA. Po prvi put od 1990. godine to se promijenilo, i sada je Trebinje dobila Dodikova stranka, a Bihać Lagumdžijina. Međutim, osim u Tuzli, u svim drugim slučajevima tek će praksa pokazivati radi li se o istinskoj promjeni, odnosno hoće li ona uopće biti moguća, ili će se raditi samo o tome tko drži vlast za sljedeće četiri godine.

Dva događaja

U danima u kojima se predizborna kampanja sa svom svojom drekom i folklorom primicala klimaksu, došla je vijest o dvama događajima čiju ćemo važnost tek otkrivati. U procesu što se u Sudu Bosne i Hercegovine vodi protiv Ante Jelavića i još četvorice u slučaju Hercegovačka banka, došlo je do dramatičnoga obrata kada se jedan od optuženih, Miroslav Prce, nekadašnja Jelavićeva desna ruka u svim fazama njegova političkoga uspona od anonimnoga intendanta Bobanova vojnog magazina u Grudama uz rat, preko predsjednika HDZ-a, vojnoga ministarstva Federacije, do Predsjedništva Bosne i Hercegovine, nagodio s tužiteljstvom, priznao krivicu i dobio presudu – pet godina zatvora.

Drugi događaj je odluka Ustavnoga suda Bosne i Hercegovine o pravu političara na imunitet od krivičnih gonjenja. Naime, ima cijela jedna povelika grupa bivših i aktualnih političara, i onih najviših, protiv kojih postoje gomile krivičnih prijava, mahom zbog krupnih financijskih malverzacija i zloupotreba položaja, a koji su se dosad izvlačili na imunitet. Najmarkantniji među njima je trenutni član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragan Čović, a tu su i Edhem Bičakčić, svojevremeno najjači čovjek SDA uz Izetbegovića i obnašatelj najviših funkcija u Federaciji, pa bivši predsjednik Federacije Vlado Šoljić, ministar za izbjeglice Sulejman Garib, itd. Za Čovića, najutjecajnijega hadezeovca nakon pada Jelavića i "generalske grupe", smatra se, na primjer, da ga je stranka i dovela na mjesto člana državnog predsjedništva da bi se zaštitio od najmanje sedam ozbiljnih krivičnih prijava. Ustavni sud već godinu dana vijeća o tom pitanju, a ovih dana javnost je saznala da je odluka o ukidanju imuniteta već gotova, samo treba biti ratificirana krajem listopada na plenarnom zasjedanju Suda.

SUDNI DANI
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA