Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
6. listopada, 2004.

VELIKE BEČKE IZLOŽBE: MAJSTOR BAROKA PETER PAUL RUBENS U "ALBERTINI" I FATALNA ŽENA ART DECOA TAMARA DE LEMPICKA U "KUNSTFORUMU

LAVOVI U "BUGATTIJU"
Darko VUKOREPA
6. listopada, 2004.

Okosnicu Rubensove izložbe čini 30 njegovih najvažnijih crteža iz prebogate Albertinine zbirke, a kao udarni "naslovi" postava ističu se tri dirljiva portreta Rubensove djece, posebice slavni portret njegova sina Nicolaasa s koraljnom ogrlicom, koji je ovom prigodom prvi put javno izložen nakon tri desetljeća muzejsko-galerijskog "mraka". Izložba, pak, djela De Lempicke, "dive" 20-ih i 30-ih godina prošlog stoljeća, revalorizira "iznimne umjetničke kvalitete njezina djela, koje je do sada bilo uvelike podcijenjeno"

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Nova bečka izložbena sezona - koja, zapravo, ni u ljetnim mjesecima nije prestajala; dovoljno je samo podsjetiti se da je 9. srpnja otvorena velika izložba Michelangelovih remek djela - započela je odmah "u glavu": u nezaobilaznoj Albertini otvorena je megaizložba slavnog flamanskog baroknog slikara Petera Paula Rubensa (1577.-1640.), koja do 5. prosinca predstavlja ukupno 160 ulja na platnu, crteža i skica "autentičnog Rubensa", dok je BA-CA Kunstforum za otvorenje nove sezone odlučio, u suradnji s londonskom Royal Academy, postaviti prvu, uopće u svijetu, cjelovitu izložbu od oko 60-ak djela poljsko-francuske slikarice Tamare de Lempicke (1898.-1980.), femme fatale art decoa.

Radi boljeg razumijevanja doba u kojem je živio Rubens i u kojem su nastajala njegova djela - koja su, usput rečeno, tijekom bečke izložbe osigurana na 800 milijuna eura - valja se vratiti malo u povijest, na konac 16. i početak 17. stoljeća, u godine kada je šest nizozemskih pokrajina proglasilo odcjepljenje od Španjolske, što je na koncu rezultiralo nastankom Flandrije (danas podijeljene između Belgije i Francuske), koja je ostala pod vlašću španjolskog kralja, odnosno uspostavom neovisne Nizozemske. Činjenica da je Rubensov rodni Antwerpen, nekoć vodeća nizozemska luka, ostao u granicama Flandrije i gorljivog katoličanstva, a da je Rubensov otac bio žestoki protestant, uvjetovala je bijeg Rubensove obitelji u Njemačku.

Izdaja oca

Nakon očeve smrti, Rubens se, kao desetogodišnjak, s majkom vratio u Antwerpen i postao - pobožni katolik. Rubens je nešto kasnije postao i glavnim slikarom jezuitskog reda, a tijekom svog prvog boravka na španjolskom dvoru u Madridu, napravio je, uopće, svoje prve portrete članova visokoga plemstva. Zbog svog karaktera i umijeća, odnosno spoja vjere i znanja, bio je izniman na mnogim poljima, među ostalim, i u diplomaciji, posebice u misijama koje su kanile okončati rat između ondašnje Španjolske Nizozemske i samostalne Holandske republike, odnosno između Engleske i Španjolske. Engleski kralj Charles I. bio je toliko impresioniran Rubensovim diplomatskim vještinama da je tome flamanskom slikaru podario vitešku titulu, te od njega naručio izradu jedinog do danas očuvanog Rubensovova djela rađenog na stropu, slike "The Allegory of War and Peace" (1629.), koja se nalazi u Banqueting House, u londonskoj Whitehall Palace.

Bečka Albertina je ovu veliku izložbu – koju svakodnevno od otvaranja 15. rujna pohode brojni posjetitelji - ostvarila u suradnji s oko pedesetak ništa manje značajnih svjetskih muzeja i galerija poput National Gallery iz Washingtona, Getty-Museum iz Los Angelesa, British Museuma iz Londona, Louvre iz Pariza, Alte Pinakothek iz Münchena itd., no posebno valja izdvojiti kooperaciju s Metropolitan Museum iz New Yorka, koji će "Rubensa" ugostiti u siječnju 2005. godine. Organizatori bečke izložbe kao okosnicu izložbe ističu 30 najvažnijih Rubensovih crteža iz Albertine zbirke koja, inače, broji oko 70 crteža ovoga baroknog majstora, odnosno kao udarni "naslovi" postava ističu se tri dirljiva portreta Rubensove djece (sinova Alberta i Nicolaasa), posebice slavni portret njegova sina Nicolaasa (s koraljnom ogrlicom), koji je ovom prigodom prvi put javno izložen nakon tri desetljeća muzejsko-galerijskog neizlaganja.

LAVOVI U "BUGATTIJU"
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA