Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
11. studenoga, 2004.

GLOBALIZACIJA BOSANSKE SVAKODNEVICE

ZATVORENO ZBOG NERADA
Ivan LOVRENOVIĆ
11. studenoga, 2004.

Nakon nekoliko upozorenja da u zimu neće moći unići ako ne bude riješeno zagrijavanje Zemaljskog muzeja i radnih prostorija, uprava najstarije i najuglednije bosanske znanstveno-istraživačke i muzeološke ustanove odlučila se na očajnički korak: oglasila je zatvaranje Muzeja za javnost. To se nije dogodilo nikad u cijeloj njegovoj povijesti, od 1888. godine kad je osnovan, odnosno, od 1913. kada je napravljen sjajni kompleks zdanja današnjega Muzeja

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Kroniku događanja u Bosni i Hercegovini posljednjih dana najsnažnije je obilježila vijest da je Ustavni sud te države pozitivnim ocijenio izvještaj koji mu je napokon predala Komisija za istraživanje događaja u i oko Srebrenice u srpnju 1995. godine. Naime, za razliku od dugogodišnjega stava srpskih vlasti u Banjoj Luci, kojim se srebrenički zločin negirao, zatajivao i prikrivao, u ovom izvještaju se priznaje ubojstvo 7.800 poimence navedenih srebreničkih Bošnjaka, te se navode detalji o planiranim i namjernim likvidacijama od strane snaga Republike Srpske.

U prvim reakcijama javnosti i službenih instanci ističe se kako je riječ o "dramatičnom preokretu" u držanju srpskih vlasti, a od predstavnika međunarodne zajednice udjeljuju im se zvučni komplimenti za "hrabrost". To svakako jest preokret, ali ne treba smetati s uma da je Karadžićeve nasljednike na ovaj čin natjerala grubo utilitarna svrha, točnije rečeno, ljuta nevolja i primordijalni instinkt političkoga opstanka. A, onda, i svojevrsna namjera da se u krajnjoj stisci nešto i šićari. Naime, već od onoga trenutka prije nekoliko mjeseci, kada je bilo jasno da će se sa Srebrenicom morati izaći na vidjelo, mogla se nazrijeti otprilike ovakva taktika: kad već moramo, Srebrenicu ćemo priznati, ali ćemo to iskoristiti da troipolgodišnji kontinuirani i masovni zločin po cijeloj Bosni i Hercegovini (1992-95) suzimo samo na taj pogrom, a zauzvrat svim silama inzistirati na pseudoetičkom zahtjevu da se u zločinu sve "strane" izjednače.

Novi “sarajevski duh”


Izvještaj Vlade Republike Srpske još nije javan, pa ga je nemoguće detaljnije komentirati. Pošto odluka o njegovom objavljivanju leži u rukama banjalučkih vlasti, neizvjesno je hoće li do toga doći, iako je Ured visokoga predstavnika, koji će i dalje nadgledati rad Vlade Republike Srpske na otkrivanju svih aspekata zločina u Srebrenici, podržao ideju da se objave svi dokumenti iz izvještaja koji se tiču podataka o identitetu nestalih i ubijenih, a da se samo povjerljivi dokazi važni za otkrivanje i gonjenje organizatora i egzekutora rezerviraju za pravosudne organe.

Makabresknim elementima prožeta je u posljednje vrijeme i svakodnevnica. To, da je jedan mladić iz pištolja ustrijelio drugoga a ranio dvoje slučajnih prolaznika nasred ulice, na izlasku iz tramvaja, sporeći se oko nekakvih po svoj prilici sitnih narko-davanja i potraživanja – postalo je poodavno već dijelom uobičajenoga novog "sarajevskog duha".

No, smrt mlade "seksualne radnice" (novi cinični termin u sistematizaciji radnih mjesta) Ukrajinke Olene Popik, koja je dovedena u mostarsku bolnicu da umre (AIDS, TBC, lues, hepatitis – prava "epidemiološka atomska bomba", kako se surovo a točno izrazio jedan medicinski stručnjak) ubrzano se pretvara u čitav simbol zastrašujućih značenja.

ZATVORENO ZBOG NERADA
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA