Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
11. studenoga, 2004.

FERAL U SURADNJI S CRNOGORSKIM DNEVNIKOM VIJESTI ISTRAŽUJE RAZMJERE I DOGLEDNU SUDBINU UMJETNINA KOJE SU IZ PRIVATNIH KUĆA, JAVNIH INSTITUCIJA, CRKAVA I MUZEJA NA ŠIREM DUBROVAČKOM PODRUČJU OPLJAČKANE TIJEKOM OKUPACIJE JNA 1991. I 1992. GODINE

KULTURA I OSVETA
Igor LASIĆ
11. studenoga, 2004.

S izuzetkom vraćene kolekcije slika iz privatnog ateljea slikara Milovana Stanića, sve ostalo je nestalo preko Crne Gore i istočne Hercegovine, zacijelo se i ne zadržavajući baš dugo na prvim destinacijama. Najvrjednija ukradena djela svakako su manuskript Statut grada Omiša iz 1574. godine, procijenjen na 70 tisuća ondašnjih njemačkih maraka, te oltarna pala "Gospa, sv. Josip i sv. Vlaho" glasovitog Mata Celestina Medovića. Oltarnu palu "Krist predaje ključeve sv. Petru" iz crkve sv. Petra u Grbljavi agenti su Interpola, pak, u jednom trenutku pronašli, no djelu se potom iznova izgubio svaki trag...

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Punih 12 godina otkako je šire područje Dubrovnika oslobođeno od okupacije JNA, do danas nije povraćeno gotovo ništa od raznovrsnih opljačkanih pokretnina iz privatnih kuća, javnih institucija, crkava i muzeja. Bez obzira na uvjerenje da će tako uglavnom i ostati - razloge zadržanog pesimizma više ne treba dodatno obrazlagati - Feral je u suradnji s podgoričkim dnevnikom Vijesti istražio razmjere i doglednu sudbinu otetog inventara od kulturne vrijednosti. Sve ono drugo, naime, od namještaja i donjeg rublja do motokultivatora i strujnih šaltera, ugrubo je već popisano u procjenama ukupne štete nanesene žiteljima dubrovačkog kraja od Konavala do Dubrovačkog primorja. Međutim, za razliku od stvari isključivo upotrebne namjene, artefakti čija je valjda jedina funkcija bila kulturološka nisu u cijelosti nikad ni popisani, niti je za golemu većinu istih uopće izvršena procjena vrijednosti izražene u novcu.

Prema uvidu u dostupne spiskove nestalih umjetnina, ponajviše je riječ o slikama, točnije uljima na platnu, najčešće oltarnim palama, dakle, radovima sakralnih motiva i namjene, što su nekoć ukrašavali poharane crkve od Pridvorja i Ćilipa do Slanoga i Grbljave. S izuzetkom kolekcije slika iz privatnog ateljea slikara Milovana Stanića, koja je s(p)retno vraćena u Dubrovačko primorje još 1994. godine, sve ostalo je nestalo preko Crne Gore i istočne Hercegovine, zacijelo se i ne zadržavajući baš dugo na prvim destinacijama, nego vremenom putujući za dalja odredišta, bogatija i s permanentnim interesom za tako specifičan ratni plijen.

Militaristi i umjetnost

Za poneke od nestalih komada ipak je poznata materijalna protuvrijednost; manuskript Statut grada Omiša iz 1574. godine, vlasništvo Zbirke Baltazara Bogišića u Cavtatu, vjerojatno je i najvrjednija ukradena umjetnina u ratu na ovom području, procijenjena na 70 tisuća ondašnjih njemačkih maraka. Također, nekoliko desetaka predmeta iz Zavičajnog muzeja Konavala u Ćilipima procijenjeno je na oko 14 tisuća maraka. Jedno od zasigurno najvrjednijih nestalih ulja na platnu, oltarna pala "Gospa, sv. Josip i sv. Vlaho" glasovitog Mata Celestina Medovića iz crkve Sv. Nikole u Ćilipima, međutim, nije do danas izraženo u novčanoj protuvrijednosti, premda bi se to djelo bez ikakve sumnje izdvajalo po cijeni na crnom tržištu.

Govoreći o potonjoj švercerskoj instituciji, istaknutu sudbinu imala je oltarna pala "Krist predaje ključeve sv. Petru" iz crkve sv. Petra u Grbljavi; kako doznajemo u Ministarstvu kulture Republike Hrvatske, agenti Interpola - koji je detaljno obaviješten i godinama potražuje opljačkano blago - u jednom trenutku pronašli su ovu sliku. "Ali, u procesu povratka još jednom joj se gubi trag. Do danas nije pronađena", službeni je zaključak.

Vodeći se po ovom nalazu i sličnim indicijama, bivši hrvatski ministar unutarnjih poslova Šime Lučin konstatirao je 2001. godine da, bez obzira na nedvojbeno dobru volju Vlade Crne Gore, "pronalaženje i povrat bitno otežava pretpostavka da su opljačkane umjetnine s juga Hrvatske uglavnom dospjele na crno tržište zapadne Europe", kao i to da su "vjerojatno promijenile po nekoliko vlasnika do sada". Suradnja između hrvatske i crnogorske vlade po ovom, kao i po mnogim drugim pitanjima, ugovorno je započela tek 2002. godine. Tadašnji ministar kulture RH Antun Vujić predao je službenoj Podgorici popis nestalih umjetnina, koji je tadašnji crnogorski ministar kulture Branimir Popović zatim objavio u podgoričkome dnevnom listu Pobjeda, sa zaključkom da se nijedna od navedenih umjetnina ne nalazi u posjedu institucija kulture osnovanih od Republike Crne Gore.

KULTURA I OSVETA
< > | cijeli članak | verzija za tisak

MEDOVIĆ, KALEŽI, NAUŠNICE...
STANIĆ U VINOGRADIMA

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA