Teme



reklama

Registrirani korisnici:





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
Stranica obnovljena:
8. lipnja, 2006.

FERAL ISTRAŽUJE: KOME SE I GDJE PLIJENI IMOVINA OTKAKO JE STUPIO NA SNAGU NOVI OVRŠNI ZAKON I USTANOVLJEN JAVNI POPIS ODUZETIH KUĆA, ZEMLJIŠTA I SKUPIH AUTOMOBILA

OVRHE BEZ SVRHE
Vedran MARJANOVIĆ
8. lipnja, 2006.

Velika većina od 600 tisuća ovršnih postupaka, koliko ih se vodi na hrvatskim sudovima, odvija se na Općinskom sudu u Zagrebu. Dakle, očito je kako se lani donesenim izmjenama Ovršnog zakona, koje su od Vlade bile najavljivane kao rješenje za veliko ubrzanje namirenja vjerovnika, nije promijenilo ništa bitno. U Očevidniku Hrvatske gospodarske komore upisana je svega 91 zaplijenjena nekretnina i nekoliko pokretnina, među kojima je samo jedan luksuzni automobil, oduzet jednom Vukovarčaninu. Dobar dio nekretnina neuspješno se pokušava prodati već nekoliko mjeseci

verzija za tisak

zec_vlado_120.jpgSudeći prema trenutnom sadržaju Očevidnika nekretnina i pokretnina oduzetih u ovršnim postupcima što je krajem prošle godine ustanovljen pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, pljenidbe imovine dužnicima vrše se samo u županjskom kraju, dok ih u Zagrebu, Splitu i ostalim većim hrvatskim gradovima gotovo i nema.
 
Kako se velika većina od 600 tisuća ovršnih postupaka, koliko ih se prema neslužbenim procjenama vodi na hrvatskim sudovima, odvija upravo na Općinskom sudu u Zagrebu, očito je kako se lani donesenim izmjenama Ovršnog zakona - najavljivanima od Vlade i Ministarstva pravosuđa kao rješenje za veliko ubrzanje ovrha i namirenja vjerovnika - ništa bitno promijenilo nije.
 
Početkom ovog tjedna u Očevidniku HGK bila je upisana svega 91 zaplijenjena nekretnina i nekoliko pokretnina, među kojima je samo jedan luksuzni automobil, oduzet jednom Vukovarčaninu. Dobar dio onoga što stoji u Očevidniku neuspješno se pokušava prodati već nekoliko mjeseci. Izmjenama Ovršnog zakona kanilo se postići potpuno suprotan učinak - zaplijenjene nekretnine i pokretnine trebale su se brojiti u stotinama i tisućama, a njihova prodaja ubrzati. No, čini se da je jedino Općinski sud u Županji ozbiljno shvatio dotične zakonske novine, pa je po njegovim odlukama stavljeno u Očevidnik, samo u Drenovcima pokraj Županje, desetak oranica i kuća. Donedavni načelnik općine Drenovci Marijan Belužić kaže kako je u najvećem broju postupaka riječ o imovini građana koji nisu mogli vraćati kredite podignute kod banaka i štedionica.
 
Županjski primjer
 
"Ovdje je nakon sloma Županjske banke i poduzeća Dukat nastupila teška ekonomska i socijalna situacija i jedan dio ljudi, posebno poljoprivrednika, jednostavno je digao ruke od borbe sa vraćanjem kredita. Općinski sud u Županji ima vrlo sređenu gruntovnicu tako da nije bilo prepreka da se ovrhe brže provode, posebno stoga što je dio provedbenih ovlasti posljednjim izmjenama Ovršnog zakona prenesen i na javne bilježnike", tumači Belužić Feralovu novinaru. Sudeći prema tome da se u Drenovcima, općini sa sedam tisuća stanovnika, prema riječima Belužića, očekuju daljnje zapljene imovine po sudskim odlukama, a da dosad nije bilo nikakvog otpora provođenju ovrha, ovaj dio Vukovarsko-srijemske županije i nadalje će biti "primjer" ostalim dijelovima države u funkcionalnosti pravne države.
 
Zvuči nevjerojatno da se u Očevidniku ne nalazi nijedan stan, poslovni prostor ili imovina tvrtke, u i oko najvećih gradova u Hrvatskoj. Lokaliteti koji se spominju u Očevidniku su Čavoglave, Babina Greda, Slunj, Šenkovec, Oklaj, Čađavica, Bojnikovac i teško je vjerovati da će se prodajom kuća, dvorišta i zemljišta u tim dijelovima države vjerovnici namiriti u doglednom roku. Ispada da se seljaci ne uspijevaju izvući iz dužničke krize – među svega šest zaplijenjenih pokretnina u Očevidniku tri su poljoprivredna stroja i jedan traktor – dok poduzetnici očito nalaze načina da izbjegnu ovrhe, iako su međusobna dugovanja u privredi u ožujku ove godine, prema podacima Hrvatske gospodarske komore, dosegnula 11,2 milijardi kuna.
 
Pogodovanje bankama
 
U samo dva slučaja u Očevidniku riječ je o zaplijenjenoj imovini pravne osobe. Posrijedi su prehrambena industrija u Grubišnom Polju, koja je ponuđena po početnoj cijeni od 22 milijuna kuna i zdravstveno-rekreacijski centar u Malim Zdencima, također u općini Grubišno Polje, s početnom cijenom od šest milijuna kuna. Iako je, primjerice, stečaj Kamen Ingrada veličkog tajkuna Vlade Zeca otvoren prije nekoliko mjeseci, sudeći prema Očevidniku, još uvijek nije zaplijenjena nikakva imovina tog poduzeća ili samog Zeca. Unatoč ovršnim zahtjevima prema Kamenu koji se broje u desecima.
 

OVRHE BEZ SVRHE
verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.

NASLOVNICA
br_1081_150.jpg