POLAKO, NIJESI TICA! MIODRAG PEROVIĆ, AKADEMIK DANU I UTEMELJITELJ TJEDNIKA MONITOR, O RAZLOZIMA SPORIH PROMJENA U CRNOJ GORI

POLAKO, NIJESI TICA!
Luko BRAILO
17. srpnja, 2003.

Pobjedu na izborima Đukanovićeva Demokratska partija socijalista (DPS) shvatila je kao dokaz da ne mora žuriti s promjenama. Oni sliče na svoj narod: mnogo vole vlast, ali ne mogu akumulirati energiju koja bi izazvala promjene. U takvim uvjetima reforme će kasniti, a pitanje nezavisnosti već je postalo neka kasnija točka dnevnog reda

Miodrag Perović

Nakon uvjerljive pobjede koalicije Mila Đukanovića na prošlogodišnjim parlamentarnim izborima, kada su bučno najavljivane reforme koje je trebao pratiti i postupni trogodišnji put k nezavisnosti Crne Gore, dojam je da se o reformama od tada do danas uglavnom priča, dok je crnogorska samostalnost možda i dalje negoli prije stvaranja državne zajednice Srbije i Crne Gore.

S dr. Miodragom Miškom Perovićem, profesorom podgoričkog Univerziteta, akademikom Dukljanske akademije nauka i umjetnosti (DANU) i utemeljiteljem tjednika Monitor kojega je proganjala Bulatovićeva i Miloševićeva vlast, razgovarali smo o aktualnom crnogorskom društveno-političkom trenutku.

- Beogradskim sporazumom koji je odložio crnogorsko finale za najmanje tri godine, pitanje nezavisnosti postalo je neka kasnija točka dnevnog reda - kaže dr. Perović. - Pobjedu na izborima, usprkos nezadovoljstvu sporazumom, Đukanovićeva Demokratska partija socijalista (DPS) shvatila je kao dokaz da ne mora žuriti s promjenama. Predsjednik republike, premijer, predsjednik državne zajednice, njihovi najbliži suradnici... svi oni prvaci su AB revolucije i rata za mir. Radi korektnosti valja reći da se samo premijer kritički odredio prema prošlosti. Liberali su još 1998. godine odustali od postupne preobrazbe Crne Gore, a jedino što ih zanima jest promptna smjena gospodara Đukanovića. Oni što su glasali za Đukanovića morali bi ići u zatvor, da ne govorimo o onima koji su imali korist od podrške Đukanoviću i DPS-u. Polovina Crne Gore što je podržavala rušenje Dubrovnika da bi "izgradili stariji i ljepši" trebala bi im pomoći. Jer, ovi posljednji znaju kako se prave omarske i keratermi i kako se etnički čisti, pa bi bili dobrodošli sa svojim iskustvom u čišćenju Crne Gore. Dominantna većina čistača još uvijek u anketama bira Miloševića za najpopularnijeg političara. Na kraju, profinjeni socijaldemokrati sliče na svoj narod u tome što mnogo vole vlast, ali ne mogu akumulirati energiju koja bi izazvala promjene. U takvim uvjetima reforme će kasniti, a pitanje nezavisnosti Crne Gore će, mislim, ponovno biti važno u vrijeme prvih neposrednih izbora za parlament državne zajednice 2005. godine" - ističe Feralov sugovornik.

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.