Kultivator



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
18. svibnja, 2006.

01 / Kultivator
Darko VUKOREPA: KULTIVATOR
17. svibnja, 2006.

kult_01_amazona_120.jpg* ARHEOLOZI su u brazilskom dijelu bazena Amazone, blizu Francuske Gvajane, otkrili pretkolonijalni astrološki opservatorij star možda i 2000 godina. "Samo je društvo sa složenom kulturom moglo izgraditi ovakav spomenik", rekla je arheologinja Mariana Petry Cabral s Instituta Ampala za znanstveno i tehnološko istraživanje. Opservatorij je izgrađen od 127 blokova granita od kojih je svaki visok tri metra i razmješten ravnomjerno u krugovima na otvorenom polju, dodala je. Cabral je rekla i kako mjesto nalikuje hramu koji je mogao biti korišten kao opservatorij jer su blokovi razmješteni tako da označavaju zimski solsticij. U prosincu put Sunca omogućuje zrakama da prolaze kroz rupu na jednom od blokova što je vjerojatno pomagalo u računanju poljoprivrednih aktivnosti i vjerskim ritualima. Teško je odrediti starost blokova, no, prema keramičkim fragmentima pronađenim u blizini, arheolozi smatraju da je opservatorij star između 500 i 2000 godina. Ovaj se lokalitet nalazi u Calcoeneu, 390 kilometara od Macape, glavnog grada države Amapa, u blizini granice Brazila i Francuske Gvajane...

kult_02_da_vinci_code_80.jpg * MOĆNA organizacija indijskih islamskih klerika obećala je pomoći kršćanskim skupinama da ulože prosvjed ako vlasti ne zabrane prikazivanje "kontroverznog" filma Da Vincijev kod. Prosvjed protiv filma dosad je bio slabog intenziteta, ali nekoliko je katoličkih grupa zaprijetilo uličnim demonstracijama, pa čak i zatvaranjem kinodvorana koje bi prikazivale film. Sad su se kršćanima pridružili moćni islamski klerici, upozoravajući da je Da Vincijev kod blasfemičan i širi laži o Isusu Kristu. "Kuran priznaje Isusa kao proroka. Ova knjiga vrijeđa i kršćane i muslimane", rekao je Molana Mansur Ali Kan, glavni tajnik krovne sveindijske sunitske organizacije klerika Džamijat-ul-Ulema. "Muslimani u Indiji pomoći će kršćanskoj braći u prosvjedu na taj napad na naše zajedničko religijsko vjerovanje."
 
kult_03_gestapo_120.jpg * U BEČU će uskoro biti otvoren novi memorijalni spomenik lezbijkama i homoseksualcima žrtvama nacističkog režima – veliki, plitki bazen ispunjen ružičastom vodom. Hans Kupelweiser, koji je zadužen za projekt, izrazio je nadu da će 310.000 eura vrijedan memorijal biti izgrađen 2007. godine na bečkom Morzinplatzu gdje je Gestapo, u bivšem hotelu Metropol, imao stožer dok nije uništen 1945. godine. Stotine homoseksualaca i neke lezbijke bile su mete nacističkog režima tijekom holokausta. Neke organizacije za zaštitu prava homoseksualaca tvrde da se radi o tisućama žrtava. Na Morzinplatzu nalazi se već nekoliko memorijalnih spomenika žrtvama nacista.
 
kult_04_knjige_120.jpg * AMERIČKA tvrtka Bowker, koja prati knjižnu produkciju i obrađuje podatke iz više od 83.000 američkih izdavača, objavila je da je "Velika Britanija pretekla Sjedinjene Države po broju novoobjavljenih knjiga na engleskom jeziku". Na temelju prvih obrađenih podataka američkih izdavača, Bowker je objavio da je "broj novih naslova i izdanja u SAD-u 2005. pao za više od 18.000", odnosno, da je u Americi prošle godine "objavljeno 172.000 novih naslova i izdanja". "Iznenadni i nagli pad broja novih knjiga u prošloj godini jako iznenađuje", rekao je Andrew Grabois, konzultant u Bowkeru. Bowkerov izvještaj navodi da je takav pad novih knjiga u SAD-u prvi od 1999. i tek 10. u zadnjih 50 godina. No, "olakotna okolnost" pronađena je u činjenici da je 2004. objavljeno 19.000 novih naslova više nego godinu dana ranije.
 
kult_05_boris_peric_80.jpg * ROMAN "Vampir" zagrebačkog proznog pisca i prevoditelja Borisa Perića prvo je iole ozbiljno književno djelo te vrste u hrvatskoj književnosti. Žanrovski lociran na razmeđu fantastike i kriminalistike, "Vampir" se oslanja kako na tradiciju gotskog romana i njegovih nastavljača u britanskoj, njemačkoj ili američkoj književnosti, tako i na suvremenije pristupe temi, obilježene u prvom redu psihoanalizom, ali i znanstvenim teorijama s područja medicine, genetike, bioetike i sl. Smještajući radnju u Zagreb prvih godina trećeg milenija, autor propitkuje aktualnost "vampirske" metaforike u svakodnevnom govoru i doživljavanju svijeta, pri čemu se spektar njenih značenja proteže od primarne sfere zatrovanih međuljudskih odnosa i civilizacijskih boljki do nelagode globalne ekonomije, ksenofobije i netrpeljivosti prema drugom/drukčijem ili, pak, recentnog političkog folklora s ruba Balkana.
 
Zaseban dio romana tematizira bajkovito putovanje u Istru, domovinu drevnih pučkih vjerovanja u šaroliku galeriju fantastičnih bića poput štriga, štriguna, mora ili krsnika, što knjizi daje dodatnu etnološku vrijednost. Ovdje svakako valja istaknuti da se "istarski dio" romana temelji na autorovim višegodišnjim osobnim istraživanjima i detaljnim konzultacijama povijesne građe i stručne literature...

________________________________

KUNSTHALLE BEČ: IZLOŽBA PSIHODELIČNE UMJETNOSTI 60-ih GODINA
"LJETO LJUBAVI"

clapton_kult_okvir_1_120.jpgU bečkom izložbenom prostoru Kunsthalle, sastavnom dijelu goleme Muzejske četvrti (MQ), nedavno je otvorena izložba o psihodeličnoj umjetnosti šezdesetih godina prošloga stoljeća. "Summer of Love" - inače moto MQ-a za nadolazeće ljeto – bavi se fenomenom "flower power" i "djece cvijeća" 60-ih i ranih 70-ih godina. "Psihodelija" je rođena, vele organizatori ove izložbe, u "ljeto ljubavi" 1967. u San Franciscu, a njezine estetske dosege, nemoguće je razmatrati bez socijalnog i političkog konteksta toga doba, jer je navedeni fenomen pomaknuo granice kako političkih, tako i seksualnih sloboda.

Izložba "Summer of Love" predstavlja preko 500 izložaka, slika, skulptura, filmova, fotografija, instalacija, omota ploča, te dokumentarnog materijala iz SAD-a, Europe, Japana i Južne Amerike. Bečki Kunsthalle ovu je izložbu – koja ostaje otvorena do 17. rujna - ostvario zajedno s galerijom Tate Liverpool, Schim Kunsthalle Frankfurt...


GEOLOGIJA
GDJE POČINJE RUSIJA?

geologija_kult_okvir_2_120.jpgPotres koji je 20. travnja pogodio istok Rusije opet je potaknuo pitanje - gdje završava Sjeverna Amerika i počinje Rusija? Političke granice nisu u opasnosti, ali bi se geološke mogle mijenjati. Unatoč 40 godina tektoničkih studija, granice među nekim pločama još su uvijek slabo proučene. Najveći izazov je granica između Sjeverne Amerike i Euroazije na sjeveroistoku Rusije, koju ponekad i nazivaju "zadnja divljina tektonike ploča". Odnose tih tektonskih ploča teško je snimiti jer za jasnu snimku "smeta" sjeverna polarna kapa. Uobičajeno se za granice ploča koriste podaci o potresima, a u novije vrijeme i GPS mjerenja.

Najjednostavniji model tog područja, kakav se pojavljuje u knjigama i na Internetu, prikazuje sjeveroistok Rusije, od Čukotke, preko Kamčatke do Hokaida, kao dio jedinstvene Sjevernoameričke ploče. Ispalo je da poluotok Kamčatka leži na manjoj, do sada nepoznatoj, Okotskoj ploči ili bloku. Nakon mjerenja uzdizanja obale sve od ledenog doba do danas, Joanne Bourgeois sa Sveučilišta u Seattleu i njezini kolege zaključili su da Beringovo more, Okotsko more i područje Kamčatka-Kurilski otoci uopće ne leže na Sjevernoameričkoj nego na Okotskoj ploči.
 
Na njihovom modelu s više ploča se Okotski blok, uključujući Kamčatku, pomiče na istok brzinom od oko 20 milimetara na godinu, zbog čega se manja ploča, Beringov blok, u smjeru kazaljke na satu duboko ispod Beringovog mora polako zaokreće ispod nje. Takvo kretanje ne bi bilo moguće da Kamčatka leži na Sjevernoameričkoj ploči, niti bi se ovaj zadnji veliki zemljotres, kao i onaj koji je obalu poluotoka Ozernoj pogodio 1969. godine, mogli objasniti ako je čitavo Sjevernoameričko područje monolitno. Očekuje se da će se ovim rezultatima ubrzo pozabaviti nove studije iz paleoseizmologije i neotektonike.


SVEMIR
ŠTO JE USPORILO SATURN?

saturn_kult_okvir_3_150.jpgKao plinovitom divu, rotaciju Saturna je "povijesno" bilo teško izmjeriti. Njegove maglovite atmosferske osobine, koje se pomiču jedna u odnosu na drugu, ne mogu se koristiti za mjerenje brzine okretanja unutrašnjosti planeta. Najčešće navođena mjera Saturnove rotacije – 10 sati, 39 minuta i 22,4 sekunde – izvedena je 1980. iz Voyagerovih promatranja radiovalova, koji nastaju uslijed solarnog zračenja koje udara u atmosferu planeta. No, sada je letjelica Cassini poslala rezultate koji su za gotovo čitavih 8 minuta dulji, što je razlika koja nema jednostavnog objašnjenja. "Poznavanje vremena rotacije je vrlo važni sastojak kada pokušavate napraviti model unutrašnjosti planeta kao što je Saturn", kaže Giacomo Giampieri iz NASA-inog Laboratorija za mlaznu propulziju.

Giampieri je s kolegama proučavao podatke koje je posljednjih 14 mjeseci skupio Cassinijev magnetometar i ti su podaci u Saturnovom magnetskom polju otkrili mali periodički signal koji traje 10 sati i 47 minuta. Ako je taj signal stvarno povezan s rotacijom čvrste jezgre planeta, kako to predlaže Cassinijev znanstveni tim, tada nije jasno kako se novi podaci mogu uskladiti s ranijim Voyagerovim mjerenjima. "Nitko pri zdravoj pameti ne može misliti da se brzina rotacije Saturna toliko promijenila u tako kratkom vremenu", kaže Donald Gurnett sa Sveučilišta Iowa, koji je i voditelj tima koji obrađuje podatke s Cassinijevog instrumenta za mjerenje radio i plazma valova. Takva dramatična promjena kod planeta Saturnove veličine zahtijevala bi enormnu količinu energije. A kada bi takva sila postojala, ona bi već odavno usporila rotaciju planeta na pužev korak.
 
Moguće objašnjenje različitih vremena orbite, vele znanstvenici, jest Saturnova električno nabijena ionosfera koja se "pomiče" u odnosu na rotaciju samog planeta. Utjecaji iz ionosfere oblikuju magnetno polje, tako da promjena u odsječku između ionosfere i gornje atmosfere, vjerojatno uslijed sezonskih varijacija u količini Sunčeve svjetlosti, može objasniti razliku između Voyagerovih i Cassinijevih podataka. "To sigurno nije greška u instrumentu", kaže Gurnett, koji je također bio zadužen za mjerenja radio-osjetljivog instrumenta na Voyageru.


________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
br_1078_150.jpg