Picaskandal



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
15. lipnja, 2006.

01 / Picaskandal
15. lipnja, 2006.

PICAŠKANDAL

Surađivali: Luko Brailo, Ivica Đikić, Igor Lasić i Vladimir Matijanić

POA ZAPOSLILA KĆI ČOVJEKA KOJEG JE ISTRAŽIVALA

barisic_mladen_150.jpg Činjenica koju je obznanio Novi list i koja kaže da je Andrijana Barišić, kći ravnatelja Carinske uprave i člana HDZ-ova Središnjeg odbora Mladena Barišića, zaposlena u Protuobavještajnoj agenciji, prilično je skandalozna sama po sebi – jer je Barišić jedan od najbližih prijatelja premijera Ive Sanadera i zato što govori o utjecaju najviših državnih dužnosnika na kadrovsku strukturu tajne službe – no skandal je još veći ako se zna da je ravnatelj Carinske uprave svojedobno bio pod POA-inom obradom.

U vrijeme ravnateljskog mandata Joška Podbevšeka, naime, tajni su agenti istraživali Barišićevu izravnu umiješanost u krijumčarenje (ili: izbjegavanje carinskoga nadzora) većih količina tzv. bijele tehnike što su iz inozemstva dopremane u Hrvatsku, te se došlo do prilično čvrstih podataka da je šef Carine pogodovao jednom velikom zagrebačkom uvozniku i distributeru tehničke robe. Umjesto nastavka istrage, međutim, u POA-u je, nakon Podbevšekove smjene, instalirana Barišićeva kći Andrijana, što teško može biti išta drugo doli odašiljanje poruke koja glasi ovako: zaboravite minule trude vi koji ste se bavili kriminalnim aktivnostima Sanaderova intimusa. Pritom ne bi bilo nikakvo iznenađenje ni eventualno otkriće da su iz špijunskih arhiva misteriozno iščezli tragovi o Barišićevoj upletenosti u šverc bijele tehnike.

KAMO DALJE?

vukusic_jagoda_150.jpg Tek je nekoliko mjeseci prošlo otkako nam se iz Osla vratila veleposlanica Jagoda Vukušić, također bivša predsjednica Hrvatskoga novinarskog društva. Ako je za povjerovati medijima, sljedeće bi vjerodajnice mogla predati u Canberri, Australija. Ovaj put barem ne bi morala, za ljubav diplomatskoj naspram novinarske karijere, navrat-nanos dovršavati zanemareni fakultet i ostatak potrebne specijalizacije, kao što je bio slučaj uoči Norveške. Međutim, kako doznaje Picaškandal, hrvatska ambasada u Australiji ostat će nečiji pusti san, jer je posrijedi najobičnija patka. Ili, štono bi se reklo, probni balon koji će ispuhati kao i ambicija dežurnih kadrovika u medijskim kuloarima. Jagoda će Vukušić tako po svoj prilici ponovno razmisliti o privatnim poslovnim vodama, u čijoj se viziji posredstvom istih medija također već jednom hipotetski probrčkala.

MATUŠIĆ NAPRASNO ZAŠUTIO

matusic_frano_120.jpg Kad je početkom travnja novinar dubrovačkog dopisništva Jutarnjeg lista Goran Cvjetinović najavio da će u Umjetničku školu "Luka Sorkočević" stići inspekcija Ministarstva znanosti i obrazovanja zbog niza nepravilnosti u materijalno-financijskom i administrativnom poslovanju škole, silno se uzrujao HDZ-ov saborski zastupnik Frano Matušić. Tada je otkriveno da je i njegov slučaj na popisu "nepravilnosti", budući da je od kraja 2001. do kraja ožujka ove godine bio na platnoj listi škole, u svojstvu profesora gitare s punim radnim vremenom. Stoga je profesorski i zastupnički brižno posavjetovao novinara da oko toga ne pravi skandal, jer da će se time nanijeti šteta samo školi.

Međutim, inspekcija resornog ministarstva je potvrdila da je petorici nastavnika prikazan veći koeficijent za obračun plaća, dva su nastavnika po odluci ravnatelja škole a bez odobrenja Ministarstva primala plaću, dijelu nastavnika je na tzv. platnoj print listi bio upisan predmet koji ne predaju... Nakon obavljenog nadzora iz Ministarstva poručuju da tek slijedi utvrđivanje odgovornosti "škole kao pravne osobe i konkretnih odgovornih osoba u školi proteklih godina".

Matušić, inače, spada u red najbučnijih HDZ-ovih tobožnjih legalista u Saboru, omiljena mu je disciplina držanje govora o moralu u hrvatskom društvu, no od nalaza inspekcije Ministarstva znanosti i obrazovanja je naglo zamuknuo. Dobro obaviješteni kažu da trenutačno proučava inspekcijski nalaz u kojemu, uz ostalo, stoji da se na platnim listama nalaze osobe koje nemaju zaključene ugovore o radu, a ni bilo kakve druge ugovore sa školom, prije svega – u gitarskom odjelu...

FELDIJEVA KNJIGA I VEČERNJAKOVA PODVALA

susak_durdja_120.jpg Umirovljeni general-pukovnik Franjo Feldi, dugogodišnji zapovjednik Hrvatskog vojnog učilišta i Ratne škole "Ban Jelačić", penzionerske je dane odlučio skratiti pisanjem knjige o svim hrvatskim generalima: Feldijeva će knjiga, po Picaškandalovim informacijama, predstavljati zbirku portreta tzv. hrvatskih vojskovođa, a portreti će, naravno, biti lišeni eventualnih karijernih mrlja kojima, inače, obiluju biografije domaćih generala. Da je tome tako – da će, naime, likovi iz Feldijeve knjige biti opisani kao jedinstven spoj heroja i svetaca – svjedoči i činjenica kako je Đurđa Šušak, udovica pokojnog ministra obrane, drage volje pristala surađivati s autorom ovoga libra, te mu je stavila na raspolaganje vlastitu dokumentaciju o djelovanju Gojka Šuška.

Tko zna, možda je među tim dokumentima i onaj što ga je u ponedjeljak publicirao Večernji list, lažno ga predstavljajući krunskim dokazom da Hrvatska vojska nije ratovala u Bosni i Hercegovini: riječ je o Šuškovoj naredbi iz srpnja 1992. kojom se zabranjuje slanje postrojbi HV-a izvan državnih granica, ali se zapovjednicima nalaže da ne smiju zaustavljati vojnike koji su rodom iz BiH i koji žele ići na tamošnja ratišta. Budući da je dosljedan u svojoj selektivnosti kad je posrijedi angažman Hrvatske u hrvatsko-bošnjačkom ratu, Večernjaku nije palo na pamet da se zapita kakve su sve naredbe uslijedile nakon srpnja 1992. i po kojoj je logici, recimo, general Milivoj Petković, rođen u Šibeniku, kao ratni načelnik Glavnog stožera HVO-a branio svoj rodni dom u Bosni i Hercegovini.

ŠPIJUNSKI RAT U SPLITU

szup_2_150.jpg S vremena na vrijeme na ovim stranicama objavimo poneku pikanteriju o radu hrvatskih tajnih službi, pa evo i zgodnog detalja iz splitske Protuobavještajne agencije. Prema informacijama koje stižu iz obavještajnih krugova, Denis Gudelj, aktualni šef splitske ispostave te organizacije, te Ante Pezo, njegov pomoćnik, neće još dugo biti na njezinu čelu. Dok se o njegovim odnosima s Tomislavom Karamarkom, šefom POA-e, ispredaju različite priče, od onih da je Karamarku bezrezervno odan, do onih da uopće ne pričaju, nema nikakve dvojbe da su podjele unutar službe kulminirale i da dvije skupine agenata – ona za Gudelja i ona protiv – nikada nisu bile više suprotstavljene negoli sada. Ne znamo kako i kada će sukob kulminirati, ali znamo da i danas baš kao i desetljećima unatrag možemo plakati za svakom kunom izdvojenom za rad tajnih službi.


REPOVI ZA POVJERENIKOM

faksimil_dubrovnik_120.jpg Iako je nova koalicija u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, koju čine predstavnici Nezavisne liste Stipe Gabrića Jambe, SDP-a i HNS-a, tek počela "obnašati vlast", i dalje se vuku repovi svibanjskog slučaja koji je izazvao sad već bivši Vladin povjerenik za Županiju Želimir Bosnić. On je, podsjeća Picaškandal, u tzv. tranzicijskom razdoblju od ponovljenih izbora do uspostavljanje nove vlasti kojom je dotadašnja oporba detronizirala HDZ, uzeo sebi za pravo donijeti izmjene i dopune županijskog Prostornog plana. Tim su izmjenama, među ostalim, na platou Srđa ponad Dubrovnika povećane površine za golf igrališta i tzv. prateće sadržaje sa 100 na 310 hektara, u Konavlima je za iste namjene dotadašnja površina s 59 povećana na 80 hektara, na djevičanski očuvanom otoku Šipanu omogućena je gradnja hotelskog naselja od čak 1500 ležaja...

Takav je potez u uređenim društvima nezamisliv jer, ističu pravni stručnjaci, povjerenik nema legitimitet na izborima od birača izabranog već samo privremeno postavljenog dužnosnika čiji je posao da do formiranja vlasti osigura normalno funkcioniranje županijske uprave.

Ne treba, međutim, odviše zamjerati Bosniću (inače članu HDZ-a) što se malo zaigrao i sebi priuštio ingerencije koje mu ne pripadaju. U konkretnom je slučaju dokazao kako nisu točne prevladavajuće tvrdnje hrvatskog građanstva koje smatra da je državna administracija spora i neučinkovita. Naime, potrebne suglasnosti za izmjene i dopune spomenutog plana kojima se bitno mijenja razvoj Županije, mišljenja nadležnih ministarstava zaštite okoliša, poljoprivrede, kulture i obrane su izdane u roku hitro.hr. Točnije u razdoblju od 27. travnja do 4. svibnja, što je brzina kojom se i mnogo uređenije državne administracije od hrvatske ne mogu pohvaliti. Dok nova vlast smišlja kako će provesti dugotrajni postupak izmjena i dopuna ekspresno izmijenjenog i dopunjenog ŽPP-a, Picaškandalovi izvori dojavljuju da u redovima njemačkih, kanadskih i engleskih investitora zainteresiranih za ulaganja na Srđu, u Konavlima i na Šipanu vlada veliko zadovoljstvo učinkovitošću navodno reformirane HDZ-ove državne administracije.

L. BRAILO


OESS ZANIMA SLUČAJ KORUPCIJE U PRAVOSUĐU

zubarica_02_nevenka_rack_2_150.jpg Slučaj zagrebačke stomatologinje Nevenke Rački – o kojemu je Feral opširno pisao u dva navrata, a posljednji put prije petnaestak dana – zainteresirao je i Misiju OESS-a u Hrvatskoj, zatim Ured pučkoga pravobranitelja, te nekoliko organizacija za zaštitu ljudskih i ženskih prava. Razlog ovom interesu jest sumnja u pravosudnu korupciju koja rezultira time da gospođa Rački već trinaest godina pokušava podijeliti zajedničku imovinu sa svojim bivšim suprugom dr. Dragutinom De Syjem, ali joj to ne uspijeva zbog odluka Općinskog i Županijskog suda u Zagrebu, čiji pojedini djelatnici godinama ulažu značajne napore ne bi li realizirali iracionalnu nakanu dr. De Syja i njegova odvjetnika Ivana Surjana da poznata stomatologinja bude izbačena iz stana u Ulici Račkoga, u kojemu gotovo tri desetljeća ima ordinaciju.

Sumnja da je riječ o korupciji počiva na nevjerojatno brzom donošenju presuda u korist bivšeg muža Nevenke Rački, te na činjenici da su te presude, u kojima prednjače sutkinje i suci Županijskoga suda, praćene nikakvim ili vrlo nesuvislim obrazloženjima, a rečenu sumnju dodatnu produbljuju i ovi podaci: odvjetnik Surjan nekoć je bio sudac Županijskog suda i bio je odvjetnički partner sadašnjeg neformalnog ministra pravosuđa Miroslava Šeparovića, pa tako raspolaže snažnim utjecajem među sucima sa Zrinjevca, a bivša ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt svojedobno je – zbog sumnjivih radnji – bila naložila inspekcijski nadzor "slučaja Rački-De Syo", no stvar je zaboravljena poslije njezine deložacije iz ministarske fotelje. Sad valja pratiti hoće li inspekcija biti aktualizirana nakon što se za priču zainteresirao OESS.

I. ĐIKIĆ


PODUZETNICI UBILI GRAD

zidistok130536aa_150.jpg Prije nekoliko mjeseci u Splitu je započeto uklanjanje reklamnih panoa s pročelja u staroj gradskoj jezgri. Akciju su zajednički proveli Komunalno redarstvo i Konzervatorski zavod, a rezultat je zaista impresivan: Grad danas izgleda živahno kao Tirana prije trideset godina što i ne bi bio najveći grijeh – neke od skinutih reklama zaista bi bolje pristajale cirkuskim trupama, nego drevnoj palači – da su odgovorni donijeli normu po kojoj bi reklame trebale izgledati. No, odgovorni, u ovom slučaju ponajprije Konzervatorski zavod i Goran Nikšić, njegov prvi čovjek, to nisu učinili, a splitska gradska vlast koju, podsjetimo, čine HDZ i poduzetnička Lista Velog mista ponašaju se kao da ih se sve to uopće ne tiče. O šteti koju trpe vlasnici prostora u zabačenijim kutovima palače možemo tek nagađati čudeći se pritom da je udar na reklame blagoslovila lokalna vlast u kojoj značajnu ulogu imaju upravo poduzetnici, dakle, osobe koje sasvim sigurno znaju značaj reklama. Da ne spominjemo Iliju Naletilića, istaknutog člana Liste Velog mista, koji nije ilegalno postavio reklamu u centru grada, nego bespravno izgradio kuću na Šolti. Ta vlast bi po zdravom razumu morala imati razumijevanja za male poduzetnike koji su Grad i konzervatore doslovce molili da konačno propišu standarde prema kojima bi se izradile nove reklame.

No, to nije kraj: na fotografiji Lea Nikolića, stalnog paparazza ove rubrike, vidite splitsku glavnu tržnicu na kojoj je, prema standardima splitskih konzervatora, sve za deset. Šatori koje vidite su ujednačeni, "struka" se usuglasila da su sjajni... Je li za gradsku vizuru pogubnije imati niz ovakvih šatora, ili reklamicu na pročelju kuće? Pametnom dosta.

V. MATIJANIĆ


KUCAMO NA VRATA ZABORAVLJENIH ASOVA

busic_ante_120.jpgANTE BUŠIĆ – Nazvali smo ga i bio je malo iznenađen, ali se brzo snašao: "Odgovorit ću vam na pitanje, ali samo ako ćete prenijeti jedino ono što sam rekao i ako će to biti ozbiljno prezentirano, jer s Feralom imam loša iskustva, sve to što ste pisali o meni."

A kakvo mi tek iskustvo imamo s njim, sve to što smo pisali o njemu... I onda se Bušić brzo snalazio. Bio je prvi direktor Slobodne Dalmacije u vlasništvu Miroslava Kutle nakon političko-kriminalne otimačine tih novina 1993. godine. Sad, budući da se i nama stvarno ponekad riga od ponavljanja tako mučnoga gradiva unedogled, ovaj put nećemo podsjećati kako je sve to izgledalo, valjda se nečega i sami još sjećate. Ante je Bušić 1999. godine sam lijepo rekao u Jutarnjem listu: "Mene mogu optužiti jedino da sam pomogao Kutli da izvuče novac iz Slobodne Dalmacije, ali tko kaže da Kutle neće taj novac vratiti..."

Naš junak bio je zatim i član uprave "Orbis Holdinga" Tuđmanova teniskog partnera Brune Orešara, sagradio je famozne Bušića dvore na Visokoj u Splitu, a ni promjena vlasti nije ga posebno uzdrmala. Kaznene prijave protiv njega su bez puno objašnjenja stavljene ad acta, da bi se potom konačno i neometano bacio u vlastiti privatni biznis.

"Otvorio sam firmu 'Satnik'", rekao nam je, "za veleprodaju i distribuciju cigareta Tvornice duhana Rovinj na području Dalmacije". Pitali smo kako mu ide posao, za očekivati je da s cigaretama nema puno rizika. "Je, istina, ne žalim se..." A "Satnik" je inače smješten u zgradi upropaštene splitske Sveučilišne tiskare, koju je Bušić nekim slučajem otkupio po cijeni za koju će naknadno i sam priznati kako je bila nerealno niska.

"Sad više nemam nikakvih planova za povratak na javnu scenu. Jednostavno nemam takvih ambicija. Ide mi dobro, dakle, ako se pokaže još boljim možda ću i širiti posao. Ali, nemam nikakve megalomanske ambicije, znam kad mi je dosta."

Svaka čast, stvarno je i bilo dosta.

I. LASIĆ


________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
br_1082_150.jpg