Informbiro



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film



Pisma










Stranica obnovljena:
22. lipnja, 2006.

01 / Informbiro
INFORMBIRO
Predrag LUCIĆ
21. lipnja, 2006.

INTERVENCIJA

informbiro_120.jpg Nakon Afganistana Irak, nakon Iraka... ni Iran ni Sjeverna Koreja, pa čak ni Sirija. Nakon Iraka hrabra je američka vojska intervenirala u - Louisiani. Vojno-redarstvena operacija zavođenja reda i poretka na jugu SAD-a započela je na poziv Raya Nagina, gradonačelnika New Orleansa, gdje je tokom vikenda od vatrenoga oružja stradalo šestero ljudi. Guvernerka Louisiane Kathleen Blanco poslala je u New Orleans jedinice Narodne garde i specijalne policije, pa kroz Bourbon Street i ostale ulice kojima su marširali rasplesani sveci uz zvuke trombona, sada patroliraju nosači dugih cijevi koji trubu čuju samo ujutro kad se zastava diže i uvečer kad zastava ide nina-nana. Sada su ulice New Orleansa takve da ih ni Buckwheat Zydeco ne može oplakati.
 
Grad se nakon prošlogodišnjeg stradanja od uragana Katrina i inertnosti Bushove administracije smanjio za dvije trećine. Čak 280 tisuća predkatrinskih stanovnika New Orleansa nije se vratilo u svoj grad nakon povlačenja velike vode, i nema baš neke velike šanse da se ikada vrate. U grad su se počeli doseljavati starci, mahom bijelci boljeg imovnog stanja, a kako vidimo, New Orleans ne zaobilaze ni razbojnici. Ni vojaci. Ni specijalci.
 
KAMPANJA
 
informbiro_120.jpg Specijalci će, sudeći po vatrenom početku izborne kampanje, imati pune ruke posla i u Makedoniji. Prvi tjedan kampanje protekao je u svakodnevnim sukobima članova i pristaša dviju najvećih političkih stranaka makedonskih Albanaca Demokratske unije za integraciju (DUI) i Demokratske partije Albanaca (DPA). Osim ritualnog uništavanja predizbornih plakata i paljenja stranačkih zastava, deklarirani demokrati eksplozivom i bagerima demoliraju stranačka sjedišta suparnika, a ne libe se ni međusobnog polemiziranja automatskim oružjem.
 
U skopskoj općini Saraj u polusatnom sukobu članova DUI-a i DPA pucalo se iz kalaša i pištolja, a frcale su i ručne bombe. Za divno čudo, u vatrenoj kampanji još nitko nije poginuo. Policajci koji su došli smiriti raspištoljene strančare u Saraju, pobjegli su glavom bez obzira, spašavajući gole živote. Dok službenici međunarodne zajednice pozivaju na red, mir i tako to, lideri albanskih stranaka Ali Ahmeti (DUI) i Arben Xhaferi (DPU) uzajamno se optužuju za terorizam i pokušaje da nasilnim sredstvima riješe pitanje pobjednika i prije samog izlaska na birališta. Makedonske vlasti ne pokazuju nikakvu namjeru da suzbiju predizborno nasilje, pa je za očekivati da će se i u ovoj kampanji, kao i u onoj za lokalne izbore 2004. godine, prije glasova prebrojavati mrtvi i ranjeni.
 
AUTONOMIJA
 
informbiro_120.jpg Referendum o većoj autonomiji Katalonije u odnosu na središnju vlast u Madridu protekao je mirno i završen je rezultatom koji zadovoljava i Katalonce i španjolskog premijera Joséa Luisa Rodrigueza Zapatera. Gotovo tročetvrtinskom većinom izglasana je proširena autonomija Katalonije, pa je sada na redu Baskija. Kako bi se stekli kakvi-takvi preduvjeti za primjenjivanje katalonskog modela na nemirnu Baskiju, Zapatero planira pokrenuti pregovore s baskijskim separatističkim gerilcima okupljenim oko ETA-e. Desničarima iz Narodne stranke koji vladajuće socijaliste optužuju da žele raskomadati i balkanizirati Španjolsku, Zapatero poručuje da "autonomija u Španjolskoj napreduje kao normalna demokratska pojava".
 
ODLIČJA
 
informbiro_120.jpgObserver je otkrio da su britanske vlasti uvele novi običaj prigodom dodjeljivanja visokih odličja. Nakite te lentama i gvožđurijom, potapšu te po ramenima i usmeno ispohvaljuju, ali nigdje ne objave da su te odlikovali, a i tebi preporuče da nikome ni za živu glavu ne pričaš o počastima koje su ti ukazane. Da nije Observera, još se ne bi znalo da je službeni London još 2003. odlikovao Rileya Bechtela, vlasnika istoprezimene američke korporacije čiji je poslovni razvitak usko vezan uz tzv. preventivne ratove u kojima je Georgeu W. Bushu sekundirao Tony Blair. Za posebne zasluge u tim vojnama, Velika je Britanija kradom odlikovala i neke visoke američke časnike: Tommyja Franksa, glavnog zapovjednika invazije na Irak historijske 2003., viceadmirala Timothyja Keatinga, kontraadmirala Barryja Costella...
 
Foreign Office tvrdi da su odličja dodijeljena i prešućena po uobičajenoj proceduri. Ministrica vanjskih poslova Margaret Beckett, koja je na zahtjev jednog zastupnika prezentirala puni popis britanskih odličja od 2003. naovamo, izjavila je da se "formalno ne objavljuju odličja dodijeljena građanima zemalja gdje Njeno Veličanstvo Kraljica nije glava države". Šutnja je, kako vidimo, zlato. A ni srebro nije ništa bolje.
 
OPTUŽNICA
 
informbiro_120.jpg Talijani bi, za razliku od Engleza, neke američke "junake" iračkoga rata rado odlikovali - robijom. Talijansko tužiteljstvo zatražilo je u ponedjeljak podizanje optužnice protiv američkoga vojnika koji je u ožujku 2005. na kontrolnoj točki u Bagdadu ustrijelio talijanskoga agenta Nicolu Caliparija, dok je ovaj bio u misiji spašavanja talijanske novinarke Giuliane Sgrene iz iračkoga zatočeništva.
 
Talijanski tužitelji žele dokazati da je američki vojnik počinio političko ubojstvo, i to argumentiraju time što je Calipari bio državni službenik, pa je njegova smrt naštetila talijanskim interesima. Portparol Pentagona Bryan Whitman na sve to kaže kako je istraga američke vojske zaključila da se u slučaju Calipari radilo o "tragičnoj nesreći" koja ne treba imati sudski epilog.
 
REFORME
 
informbiro_120.jpg Talijanski ministar za socijalnu jednakost Paolo Ferrero planira provesti reformu državne politike prema heroinskim ovisnicima. Italija bi, ukoliko se usvoji ministrov prijedlog, otvorila eksperimentalne centre u kojima bi ovisnici dobivali svoje sljedovanje heroina pod liječničkim nadzorom. Ferrero je dobio potporu bivšega ministra zdravstva Umberta Veronessija koji se u svojoj studiji poziva na pozitivna švicarska iskustva u primjeni liberalne politike prema teškim drogama koja je rezultirala 80-postotnim smanjenjem broja heroinskih ovisnika.
 
Za liberalne intervencije na li-lu-le tržištu zalaže se i bolivijski predsjednik Evo Morales. On je posjetio dvije najveće tvornice za preradu koke i najavio da će Bolivija pokazati svijetu kako nema razloga za paniku od dekriminalizacije te vesele biljke. U sklopu svoje kampanje za međunarodnu dekriminalizaciju koke, Morales kani nagovoriti argentinskog predsjednika Nestora Kirchnera da dopusti slobodnu prodaju kokina lišća na sjeveru Argentine, dok će svome kubanskom kolegi Fidelu Castru za njegov 80. rođendan odnijeti kolače od koke i poželjeti mu da ga služi zdravlje i da ga ne napušta veselje.

________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
br_1083_150.jpg