Kultivator



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
29. lipnja, 2006.

01 / Kultivator
Darko VUKOREPA: MANTEL BUVEL
28. lipnja, 2006.

mantel_01_brasil_120.jpg* MEĐU osam najboljih momčadi ovogodišnjeg SP-a ušlo je šest europskih (računajući Ukrajinu) i dvije latinoameričke momčadi. Da se nešto mijenja na globalnoj nogometnoj karti, pokazuje činjenica da je prošlome SP-u, 2002., u četvrtfinale ušla jedna afrička (Senegel), jedna azijska (Južna Koreja), jedna sjevernoamerička (SAD), te jedna latinoamerička (Brazil) i "samo" četiri euro-ekipe (Njemačka, Turska, Engleska i Španjolska). Zanimljivo za primijetiti je također, da se među osam friških četvrtfinalista nalazi čak 6 dosadašnjih svjetskih prvaka - Brazil, Argentina, Njemačka, Engleska, Italija i Francuska...

mantel_02_engleska_120.jpg * FEEL-GOOD FACTOR koji krasi Otočane nakon što je njihova reprezentacija u osmini finala pobijedila Ekvador, rezultirati će trošenjem najmanje 150 milijuna eura do subotnje utakmice s Portugalom. Centar za ekonomska i poslovna ispitivanja analizom je došao do iznosa za koji se predviđa da će biti potrošen na hranu i piće, jer iako se engleska reprezentacija dosad nije baš proslavila, broje se samo pobjede i ostanak na turniru. Glasnogovornik Britanskog konzorcija maloprodaje uvjeren je kako će "za svaki tjedan koji Engleska ostaje na turniru u zemlji na grickalice i piće biti potrošeno dodatnih 125 milijuna funti". William Hill, glasovita kladionica, objavila je da Beckhamov gol kladioničarskom biznisu znači dodatnih 75 milijuna eura. Naravno da se SP-u, uz prodavače plazme i "ticketa", najviše vesele vlasnici pubova i barova, kojima posao naročito cvate kada Engleska igra utakmice u nokaut fazi; tijekom utakmice osmine finala SP-a protiv Danske prije četiri godine, 8 milijuna Britanaca potrošilo je 75 milijuna eura na alkohol. Englezi već 40 godina maštaju o podizanju trofeja svjetskog prvaka, a dodatno ih golica i studija banke ABN Amro, koja donosi da će BNP zemlje pobjednika porasti za 0,7 posto…

mantel_03_srbija_80.jpg * UGLEDNI britanski list Financial Times za vrijeme trajanja svjetskih prvenstava proglašava uvjerljivo najgoru momčad natjecanja. Što se tiče SP-a u Njemačkoj, sportski novinari Financial Timesa bili su ujedinjeni - najgora reprezentacija predstavljala je državu koja više ne postoji - Srbiju i Crnu Goru. U duhovitom članku pod naslovom "Srpska nesloga izbacila najbolje od najgoreg" Financial Times podsjeća kako je nagradu za najgoru momčad SP-a list počeo dodjeljivati 1998., kad su za najgoru momčad proglasili SAD. Godine 2002. bila je to Saudijska Arabija, koja je u Koreji i Japanu "popila" osam golova od Njemačke. List navodi kako je Ukrajina započela SP "obećavajuće", porazom 0:4 od Španjolske, ali je pobjedama protiv Tunisa i Saudijske Arabije "pokvarila" dojam. Odabir Toga za najgoru momčad SP-a bio bi okrutan, navodi FT, pa dodaje kako to ipak nije razlog zbog koje Togo nije ponio tu "laskavu" titulu. Naime, radi se o debiju te reprezentacije na SP-u, a jedan od glavnih kriterij za lošu igru je nesposobnost učenja iz vlastitih pogrešaka.

Odlični u kvalifikacijama, podijeljeni na turniru - SiCG je doslovce slijedila balkansku paradigmu, piše Financial Times. Naime, SiCG je nekoliko dana uoči početka SP-a referendumom ostala bez Crne Gore, dok je reprezentacija ostala bez jedinog Crnogorca u momčadi, ofenzivnog veznjaka Mirka Vučinića. Nagrada Financial Timesa cijeni svađe unutar momčadi, a SiCG je naglo porasla u očima novinara FT-a nakon svađe na treningu, te prijevremenog povratka Mateje Kežmana i Ognjena Koromana kući. Poraz od Obale Bjelokosti nakon vodstva od 2:0 pokazao je da se radi o ekipi "beskičmenjaka". SiCG se ujedno pokazala i kao "najprljavija" ekipa u natjecanju po grupama, prikupivši deset žutih i dva crvena kartona, navodi FT. Reprezentacija Jugoslavije, koju su nekad nazivali "europskim Brazilom" je na SP-u u Njemačkoj postala "europska Saudijska Arabija", piše FT, pa dodaje kako u bližoj budućnosti možemo očekivati reprezentaciju Narodne Republike Jugozapadnog Niša i Benzinske Crpke.

mantel_04_sp_120.jpg * KNJIGA sa autogramima 736 igrača prijavljenih za svjetsko nogometno prvenstvo u Njemačkoj bit će prodana na dobrotvornoj aukciji s koje je sav prihod namijenjen djeci u "SOS selima" diljem svijeta. Akciju je pokrenula njemačka organizacija "SOS Kinderdoerfer", koja je osnovana 1949. godine i ima podružnice u 131 zemlji. Predstavnici organizacije prikupljali su autograme tijekom dolaska igrača na World Cup. "Zahvaljujemo se svim igračima što su se spremno odazvali ovoj akciji. Djeca su najranjivija i njima treba naša pomoć", poručio je predsjednik Organizacijskog odbora svjetskog prvenstva, Franz Beckenbauer. Aukcija će se održati na web adresi www.sos-kinderdoerfer.de i traje do 9. srpnja.

mantel_05_totti_80.jpg * FRANCESCO TOTTI, "desetka" talijanske reprezentacije, je 19. veljače u 12. minuti utakmice između svoje Rome i Empolija, iznesen na nosilima zbog "fraktura fibule i istegnuće ligamenata zgloba lijeve noge".

Prognoze oko nastupa na SP-u bile su crne, no četiri mjeseca potom, 26. lipnja, Tottiju je sudbina vratila oduzeto (posebice, ima li se na umu da je Totti baš u osmini finala prošloga SP-a isključen, a Italija ispala od Južne Koreje): u doslovce posljednjoj sekundi ogleda između Italije i Australije upravo je njegov gol iz elfera odveo Talijane među osam najboljih na ovogodišnjem SP-u. Kapa dolje!

mantel_06_nike_150.jpg * NOVA reklamna kampanja Nikea, s Rooneyjem u glavnoj ulozi, na Otoku nije prošla nezapaženo: dapače, doživjela je toliko kritika i prijezira da je Nike cinično zamolio da mu se oprosti. Naime, slika napadača engleske nogometne reprezentacije Waynea Rooneya, okupanog u crvenoj boji i s urlikom na usnama, katalogizirana je kao uvredljiva, izrabljivačka, lošeg ukusa, čak i kao alarmantna, a nova kampanja Nikea u kojoj je Rooney stavljen u pozu Isusa Krista loše je primljena i na međunarodnom planu. Christopher Howse, kolumnist londonskog Daily Telegrapha naglašava da je "u središtu odnosa sporne slike i raspeća, paradoks kojem je mnogo doprinio i Mel Gibson sa svojom Pasijom, čijih se zadnjih sat vremena odvija kao najobičniji horor film".

Howse nastavlja: "Iako oglašivači vole kontroverzu, većina nas misli da je Rooneyeva poza blasfemična parodija raspeća. Znam da sam tu grimasu već prije vidio, ali ne baš na raspeću. Može se vidjeti u galeriji Tate, na Tri studije za likove u podnožju raspeća Francisa Bacona iz 1944.". "Toj vrsti monstruoznih slika pripada križ svetog Jurja na Wayneu Rooneyu. A kad se malo bolje prouči, ispostavlja se da odgovara i Jacku Nicholsonu iz Isijavanja i čudovištu iz Aliena, vrlo zastrašujuća blasfemija", piše Howse.

Jedan je, pak, zastupnik britanskog parlamenta rekao Daily Mailu: "Sada bi trebao nositi Adidas. Ta je slika uvredljiva na puno različitih razina i izuzetno je zločesta. Wayne je dobar katolički dečko, i naravno da je raspeće dio njegove kulture, ali je agresivna poza sa slike nešto što nema veze s tim. Ako smo mogli naučiti nešto o nogometu posljednjih godina, onda je to činjenica da ne trebate uložiti puno posla da bi u taj koktel ubacili još malo agresivnosti." Nike je već objavio da ta kampanja neće biti prikazivana u drugim državama: "Ako smo u tom smislu uvrijedili bilo koga, naglašavamo da nije bilo namjere i molimo za oproštaj."

________________________________

PERSONA NON GRATA TJEDNA: ZLATKO CICO KRANJČAR, IZBORNIK HRVATSKE REPREZENTACIJE
U IME OCA

cico_kranjcar_mante_120.jpg"Prerano smo dali zgoditak protiv Australije", samo je jedna od mudrih misli koje je tijekom SP-a izverglao naš izbornik-intelektualac, Zlatko Cico Kranjčar. A ako je netko tijekom našeg poražavajućeg niza - koji je začet, moglo bi se reći, još u rujnu 2005. alarmantnim neriješenim rezultatom na Malti – i dalje uporno vjerovao da s "vatrenima" i njihovom izborničkim vođenjem uglavnom sve štima, nije trebao dugo čekati, nakon našeg ispadanja sa SP-a, na definitivno razbijanje svojih teških iluzija. Naime, unatoč Kranjčarovim upornim sljepačkim tvrdnjama da nije nigdje pogriješio i da ne vidi što bi to morao promijeniti pred skore kvalifikacijske mečeve za EP 2008., tijekom "pake" s "klokanima" počelo se napokon otvorenije javno govoriti da "Hrvatska u zadnjoj liniji ne stoji dobro", da igramo s mizernim brojem "pasova" iliti dodavanja (u prvom poluvremenu čak 100 manje od Australije, što ne mora, ali i može nešto bitnije značiti), te da, primjerice, uopće ne pritišćemo australsku zadnju liniju unatoč tome što obrana predstavlja njihovu najslabiju kariku...

Da osim fizičke, taktičke i mentalne slabašnosti još puno toga ne valja u redovima "vatrenih", potvrdile su i zakasnjele izjave samih igrača: "Mogao bih svašta reći, ali treba vremena da mi se slože misli. Njemačka je tu, kod kuće, s toliko naših navijača koji su bili ondje. I kao da neki nisu svjesni što smo propustili", kazao je kapetan Niko Kovač, a ni domaća trenerska struka nije imala milosti: "Da nam je izbornik Guus Hiddink, mogli smo biti svjetski prvaci"; "Cico uopće nije jamstvo da ćemo dobro odraditi kvalifikacije za EP"; "Više mu nimalo ne vjerujem" itd. No, nimalo iznenađujuće, Kranjčara je u totalnu zaštitu uzeo predsjednik HNS-a, Vlatko Marković: "Ova generacija, s nekim dopunama, uz kvalitetno vodstvo, još nije rekla posljednju riječ. Cico je radio korektno i pošteno. Izvršni odbor HNS-a potvrdit će ono što smo dogovorili. Zlatko Kranjčar ostaje za kormilom reprezentacije. I da kojim slučajem razmišljamo o novom izborniku, u Hrvatskoj ga ne vidim. Nitko nema Kranjčarovu kvalitetu"!?
 
Što, pak, javnost misli o takvim nebulozama, možda najbolje pokazuju dvije izjave s jednog od domaćih web-foruma: "Ma ja bi tebe Markoviću prvo smjenio! Ti si glavni negativac hrvatskog nogometa! Markoviću, uništio si i klupski i reprezentativni nogomet!"/ "Odlazi i nosi Kranjčare sa sobom!!!!!!!!!!!!".
 
No, za najavu naših možda i još olovnijih nogometnih dana, pobrinula se velika cro-trenerska tv-zvijezda, Igor Štimac, koji je svoje trenersko veleznanje već demonstrirao na klupi "Hajduka". Naime, na pitanje razmišlja li o vlastitoj kandidaturi za izbornika "vatrenih", Štimac je odgovorio: "Radit ću na tome...".


DOGAĐAJ TJEDNA: FIFA SKRIVA KATASTROFALAN PREVID GLAVNOG SUCA UTAKMICE IZMEĐU HRVATSKE I AUSTRALIJE
ZAPISNIK "POKRIO" POLLA

graham_poll_mantel__150.jpgPrema službenom zapisniku utakmice Hrvatska-Australija (2:2), odigrane u Stuttgartu 22. lipnja, što ga je FIFA objavila na svojoj Internet stranici, hrvatski stoper Josip Šimunić nije dobio tri, već samo dva žuta kartona. Šimunić je, stoji u zapisniku, prvi put "požutio" u 61., a drugi put u 93. minuti, kada je i isključen. Prešućen je, dakle, žuti karton koji je sudac utakmice Graham Poll Šimuniću pokazao u 89. minuti, što se može dokumentirati snimkom televizijskog prijenosa, kao i brojnim fotografijama koje su objavljene u medijima.

Poll, podsjetimo, nije zanijekao da je Šimuniću pokazao tri opomene, već se izvlačio na to da je u 89. minuti krivo upisao ime našeg igrača, što je, kao, dovelo do zabune. Utoliko je čudnije što FIFA skriva nečuveni previd engleskog suca, kao i njegovih pomoćnika Philipa Sharpa i Glenna Turnera, koji također bilježe dodijeljene žute i crvene kartone, a nisu bez krivice ni četvrti (Kevin Stott), ni peti sudac - Gregory Barkey. Kao da su sva petorica nečim zadužila delegata utakmice, kad ovako pokriva njihovu rabotu, "amenujući" zapisnik bez detalja koji je mogao imati dalekosežne posljedice. Naime, da je Australija kojim slučajem izgubila, mogla se komotno žaliti na tešku povredu pravila i tražiti ponavljanje utakmice. Dotičnom delegatu ime je Ranjan Priya Das Munsi, iz Indije je, a u Stuttgartu je iznad sebe imao i specijalnog promatrača Stefana Puccija iz Italije.
 
Ako smo dobro prebrojili, riječ je o sedam ljudi zaduženih za regularnost utakmice Hrvatska-Australija, i svima njima, očito, nije bio nikakav problem falsificirati slijed događanja na oproštajnom nastupu pulena Cice Kranjčara na Svjetskom prvenstvu...
 
V. MARJANOVIĆ


NOGOMETNA IZLOŽBA U MUZEJU CIPELA U BEČU
KOPAČKA – NEKAD I SAD

kopacke_01_mantel_okvir__150.jpgBeč, grad s najvećim brojem muzeja po glavi stanovnika, pobrinuo se da ljubitelji neobičnih izložbi ni u vrijeme SP-a u nogometu ne ostanu zakinuti za iznimne užitke. Do 9. srpnja u bečkom "Muzeju cipela" znatiželjnici se mogu detaljno upoznati sa zanimljivostima vezanim uz kulturnu povijest kopačke. Postav tematske izložbe "Kopačka nekoć i sad" čine eksponati iz raznih desetljeća, počevši s modelima kakvi su gazili travnjake od 1920. do 1945., a tu su i primjerci znamenitih kopački u kakvima je njemačka reprezentacija osvojila SP u švicarskom Bernu 1954.: pri tom modelu čepovi su prvi put pričvršćeni vijcima, umjesto da ih se, kao dotad, prikucava čavlima.

Poseban highlight izložbe predstavljaju par kopački s autogramom brazilske nogometne zvijezde Ronaldinha, te "zlatna kopačka" proslavljenog austrijskog nogometaša Tonia Polstera, iz doba kad je slovio kao najbolji golgeter Europe. Od obuće poznatih i slavnih, tu su još originalne kopačke Paola Maldinia, Marca di Vaia, Hansa Krankla, te bečkog gradonačelnika Michaela Häupla. Uz obuću izložene su još i nogometne lopte, trikoi, te razni drugi prigodni predmeti vezani uz kult i kulturu nogometa.


________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
naslovna_1084_150.jpg