Kultivator



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator



Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
20. srpnja, 2006.

01 / Kultivator
Darko VUKOREPA: KULTIVATOR
19. srpnja, 2006.

kult_1_unicef__80.jpg* AKTUALNI europski prvak i najbolji klub Španjolske od sljedeće će sezone prvi put u svojoj 107-godišnjoj povijesti na prsima svojih crveno-plavih dresova nositi reklamu. Barcelona, međutim, neće od te reklame zarađivati milijune eura kao ostali klubovi, već će na prsima nositi natpis UNICEF, agencije Ujedinjenih naroda za pomoć djeci. Katalonski je klub s UNICEF-om dogovorio petogodišnju suradnju, a detalji ugovora bit će objavljeni 11. kolovoza u sjedištu UN-a tijekom Barçine američke turneje. "Ideja je da Barcelona i UNICEF zajedno rade kako bi pomogli siročadi i djeci koja se nalaze u teškoj situaciji, pogotovo onoj zaraženoj virusom AIDS-a", stoji u službenoj izjavi.

kult_1_schiele_80.jpg * U "AUSTRIJSKOJ galeriji Belvedere" u Beču sredinom lipnja otvorena je izložba "Okrugli stol: Egon Schiele i njegov krug", najavljena kao vrhunac ovogodišnje izložbene djelatnosti tog prestižnog galerijskog prostora. Naslikavši 1918. svoj poznati plakat "Okrugli stol" (Die Tafelrunde), koji se nalazi u središtu izložbe, austrijski slikar Egon Schiele (1890.-1918.) prikazao je sebe u krugu svojih slikarskih kolega i prijatelja. Jedna od referenci odnosi se na Gustava Klimta, koji kao Schieleov očinski prijatelj i mentor dočarava i okvirne uvjete austrijskog ekspresionizma, koji se bitno razlikuju od onih u Njemačkoj. Prijateljske aktivnosti imale su za Schielea poseban značaj. Usred umjetničkog kruga, koji se organizirao prema zahtjevima građanskog tržišta, one su kako u umjetničkom, tako i u ljudskom pogledu spadale medu njegove najvažnije strategije. Na jednoj verziji spomenutog plakata, naslikanoj u ulju, Klimt se nalazi među okupljenima, dok je na samom plakatu njegovo mjesto ostalo prazno. Klimt je, naime, umro nekoliko tjedana prije izložbe. Nekoliko mjeseci kasnije umro je i Schiele, u dobi od 28 godina, od posljedica španjolske gripe. (B. Perić)
 
kult_1_picasso_120.jpg * JEDANAEST godina nakon što je za vlastitu umjetničku fondaciju kupio portret iz tzv. plave faze Pabla Picassa, slavni kompozitor Andrew Lloyd Webber planira masno zaraditi na aukciji slike u Christie'su. Webber, autor megauspješnih brodvejskih produkcija Mačke, Fantom u operi, Evita... kupio je 1995. godine za 29,1 milijun dolara portret Angela Fernandeza de Sotoa, koji je 1903. naslikao njegov bliski prijatelj Picasso. Lloyd Webber očekuje priličnu zaradu, pogotovo nakon prodaje Picassovog portreta Dore Maar s mačkom iz 1941. godine, koji je na aukciji u svibnju u Sotheby'su otišao za 95,2 milijuna dolara. Donese li prodaja očekivani iznos između 40 i 60 milijuna dolara, Lloyd Webber će veći dio tog novca donirati vlastitoj fondaciji koja podupire mlade umjetnike. "Moja su strast obučavanje i obrazovanje mladih izvođača", naveo je slavni kompozitor u pisanoj izjavi. "Nadam se da će prodaja Picassovog remek-djela pomoći u tome."
 
kult_1_asteroid_120.jpg * ASTEROID 2003 YN107 se oko našeg planeta okrene jednom godišnje. S promjerom od samo 20 metara je premali da bi ga vidjeli golim okom, no ipak je tamo. I, vjerovali ili ne, ova vijest je stara sedam godina. "2003 YN107 je 'stigao' 1999. godine", kaže Paul Chodas iz NASA-inog Near Earth Object Programa, "i od tada 'svrdla' oko Zemlje". Zbog toga jer je tako mali i ne predstavlja baš nikakvu opasnost, privukao je malu pozornost javnosti. No, Chodas i njegovi kolege prate ga vrlo pažljivo. "To je jako zanimljiv objekt", kaže. Većina asteroida, kad se približava Zemlji, jednostavno proleti. Dođu i odu, i tek povremeno osvanu kao vijest, najčešće oko točke kad su nam najbliže. "2003 YN107" je drugačiji: on je došao i ostao. "Vjerujemo da je 2003 YN107 samo jedan od čitave populacije asteroida u blizini Zemlje koji nisu samo proletjeli. Oni se zaustave i svrdlaju u našem susjedstvu godinama prije nego nastave dalje", kaže Chodas.
 
kult_1_leopold_80.jpg * "TIJELO, lice, duša" naslov je izložbe otvorene do 2. listopada u bečkom Muzeju Leopold (u sklopu MQ-a), koja prikazuje umjetnička djela s likom žena od 16. do 21. stoljeća. Postav izložbe obuhvaća oko 140 radova iz fundusa Muzeja Leopold, te stotinjak posuđenih iz europskih umjetničkih zbirki i galerija, djela stotinu umjetnika od kojih svaki na svoj način kistom bilježi ženu. Izložba nudi pregled slikanja žene kroz stoljeća. Promjene u koncepciji slike žene prikazane su kako sadržajno tako i medijalno: nove interpretacije starih motiva, poput "Judite s Holofernovom glavom", tematska su težišta izložbe, baš kao i pitanja režima pogleda, masovnih medija, voajerizma i intertekstualnosti. Među uvrštenim autorima nalaze se Max Beckmann, Lovis Corinth, Marc Chagall, Lucas Cranach, Albrecht Dürer, Tracey Emin, Valie Export, Thomas Gainsborough, Richard Gerstl, Alberto Giacometti, Vincent van Gogh, Albert Paris Gütersloh, Cecil van Haanen, Alexej Jawlensky, Ernst Ludwig Kirchner, Gustav Klimt, Oskar Kokoschka, Elke Krystufek, Koloman Moser, Otto Mühl, Muntean/Rosenblum, Shirin Neshat, Emil Nolde, Max Oppenheimer, A. R. Penck, Pablo Picasso, Johann Baptist Reiter, Bettina Rheims, Anton Romako, Thomas Ruff, Egon Schiele, Eva Schlegel i Henri de Toulouse-Lautrec. (B.P.)

________________________________

KUNSTHAUS U BEČU: IZLOŽBA SLAVNOG ŠVICARSKOG NADREALISTA
GIGEROVA BIOMEHANIKA

giger_03_kult_okvir_1_150.jpgU bečkom izložbenom prostoru "Kunsthaus" do 1. listopada može se razgledati izložba "Giger u Beču", izbor od 113 slika, crteža, fotomontaža, plastika i fotografija švicarskog nadrealista Hansa Rudolfa Gigera. Ako ime ciriškog slikara, skulptora, arhitekta i dizajnera nekome možda i nije poznato, s njegovim radovima svatko se zacijelo jednom već susreo, jer je Giger, poznat po osebujnom "biomehaničkom stilu", svojim radovima stekao svjetsku slavu i izvan umjetničkih krugova, primjerice, dizajnom za legendarni film "Alien" Ridleya Scotta, te omotima albuma "Koo Koo" Debbie Harry ili "Brain Salad Surgery" skupine Emerson, Lake & Palmer, koje je magazin Rolling Stone uvrstio među stotinu najboljih omota u povijesti glazbe.

HR Giger rođen je 1940. u švicarskom gradu Churu, 1962. preselio je u Zürich, gdje je studirao arhitekturu i industrijski dizajn, a uz nadrealistične pejzaže i skurilna fantastična bića u stilu Alfreda Kubina, kojima zarana počinje plijeniti pažnju publike, proslavio se prije svega suradnjom na filmu "Alien", za koju je nagrađen i Oscarom u kategoriji vizualnih efekata. Tijekom karijere uslijedili su daljnji filmski projekti kao što su "Poltergeist II" ili "Alien III", u čijoj je realizaciji mjerodavno sudjelovao.

Na području dizajna namještaja, pak, proslavio se prije svega "Harkonnenovim stolcem", osmišljenim za potrebe filma "Dina – Pustinjski planet" Davida Lyncha, snimljenom prema istoimenom SF-romanu Franka Herberta. Od devedesetih godina naovamo Giger se sve više okreće plastici, obogaćujući svoje ranije slikarske radove trećom dimenzijom. Među najpoznatije Gigerove plastike ubraja se "Zodijački zdenac" – dvanaest znakova zodijaka izrađenih u stilu gigerovskih "biomehanoida". Uz izložbu tiskan je i opsežan katalog…

(B. PERIĆ)


KALIFORNIJA
I CHARDONNAY KLIMATSKA ŽRTVA

chardonnay_kult_okvir_2_150.jpgŽrtvama globalnog zagrijavanja možemo, stručnjaci upozoravaju, pribrojiti i - chardonnay. Naime, nova studija je utvrdila da klimatske promjene mogu uzrokovati dramatični pad kvalitete vrhunskih vina, u ovom slučaju u SAD-u. Uzimajući u obzir brojne podatke o lokalnoj klimi, znanstveni tim pod vodstvom stručnjaka za izradu eko-modela Michaela Whitea s Državnog sveučilišta Utah i klimatologa Noaha Diffenbaugha sa Sveučilišta Purdue u Indiani, napravio je klimatološku simulaciju za kontinentalni dio SAD-a. Pomoću modela uočili su lokalne skokove temperatura koje veći klimatološki modeli nisu mogli zahvatiti. Tijekom stoljeća ti će skokovi biti katastrofalni za berbe vrhunske vinove loze, kojoj treba ravnomjerni omjer klimatskih uvjeta: ne prevruće, ne prehladno i bez estremnih kolebanja dnevne temperature. Klimatološki model za područja koja imaju vrhunsku berbu jednom ili dva puta u 24 godine, pokazao je značajni porast broja dana koji imaju prosječnu dnevnu temperaturu višu od 35 stupnjeva Celzijevih čime će se površine za uzgoj najboljeg grožđa smanjiti za čak 81 posto! Za područja, pak, koja su svake godine imala vrhunsku berbu, površine za uzgoj će se smanjiti za 60 posto.

U tom je modelu posebno pogođena Kalifornija, u kojoj se proizvodi oko 90 posto vina u SAD-u, jer će tamo između 2071. i 2099. za proizvodnju vrhunskog grožđa ostati tek uska crta uz obalu. Većina se preostalih područja za uzgoj pomiče prema sjeveru te će idealne uvjete za proizvodnju vrhunskih vina dobiti Pacifički sjeverozapad, kao i sjeveroistok SAD-a. "Mislim da su ljudi počeli shvaćati da ćemo klimatske promjene više osjećati lokalno nego globalno", kaže ekolog Christopher Field s Instituta Carnegie.


UMJETNOST
KLIMT OD 135 MILIJUNA DOLARA

klimt_adela_kult_okvir_3_120.jpgZnano djelo austrijskog slikara Gustava Klimta, Portret Adele Bloch Bauer, prodan je za rekordnu cijenu od 135 milijuna dolara kozmetičkom magnatu Ronaldu S. Lauderu za muzej The Neue Galerie na Manhattanu. To je najviša cijena ikada postignuta i nadmašila je cijenu od 104,1 milijuna dolara plaćenih za Picassovu sliku Dječak s lulom na dražbi u Sotheby'su 2004. godine. Klimtov portret Adele Bloch Bauer, supruge židovskog industrijalca i domaćice uglednog bečkog salona, smatra se jednim od umjetnikovih remek-djela. "To je naša Mona Lisa", rekao je Lauder za New York Times. Neue Galerie je mali muzej na Manhattanu posvećen njemačkoj i austrijskoj umjetnosti, a otvoren je 2001. godine.


SVEMIR
PLUTON: DVA NOVA SATELITA

pluton_kult_okvir_4_150.jpgDva nedavno otkrivena satelita Plutona nazvani su Nikta i Hidra, objavila je Međunarodna astronomska unija (IAU) koja ima sjedište u Parizu. Niktu i Hidru su 2005. otkrili američki astronomi zahvaljujući svemirskom teleskopu Hubble. Pluton, najudaljeniji planet u Sunčevom sustavu, ima još jedan satelit Haron koji je masivniji i poznat od 1978. godine. Hidra i Nikta imaju promjer između 48 i 165 kilometara i potrebno im je 38 odnosno 25 dana da oblete Pluton. Ova dva imena čuvaju astronomsku tradiciju da nazivi novih svemirskih tijela potiču iz antike - U grčkoj antici Nikta je bila božica noći, a kako asteroid 3908 već nosi to ime, IAU je iskoristila egipatski ekvivalent Nikte. Hidra je, pak, bila čudovište s devet glava i tijelom zmije...


________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
br_1087_150.jpg