Kultivator



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
22. ožujka, 2007.

01 / Kultivator
Darko VUKOREPA: KULTIVATOR
22. ožujka, 2007.

kult_01_kineski_zid_80.jpg

* OD 50-ih godina 20. stoljeća tridesetak uslužnih radnji, od čajana do fotografskih studija, otvoreno je uzduž najposjećenijeg dijela zida Badaling u okrugu Janćing, piše list Peking Daily. Zbog njih je atmosfera postala "prekomercijalna", a sa sobom su donijeli buku, loše sanitarije i oštećenja zida te ih se zajedno s kupcima koji ih posjećuju doživljava kao sredstva za odvlačenje pažnje od najbitnijeg, Velikog zida. Prema najnovijem planu, radnje i 61 štand koji posluju na Zidu bi se do kraja godine premjestili u obližnji trgovački dio "kako bi se riješio problem komercijalne atmosfere i zidu vratio izvorni sjaj".

Okružne vlasti se nadaju da će mjesta na kojima se sada nalaze neprimjerene trgovine postati "javna okupljališta na kojima se slavi bogata povijest Zida". Građen više stoljeća, s današnjim oblikom koji je dobio prije 500 godina tijekom vladavine dinastije Ming, dio zida Badaling udaljen 80 kilometara sjeverno od Pekinga, temeljito je renoviran 50-ih godina i svake ga godine posjeti više od 130 milijuna turista. Kina je proteklih godina pokušavala obuzdati razvoj trgovine u i oko Zida, koji se prostire tisućama kilometara kroz desetak provincija i regija širom Kine.
 

kult_02_oxford_120.jpg

* FAST food div McDonald's pokreće kampanju kojom želi promijeniti definiciju riječi McJob u britanskim rječnicima, što opravdava tvrdnjom da postojeća vrijeđa njegove radnike, prenosi Financial Times. "Uvjereni smo da postojeća definicija nije dobra, da nema veze sa stvarnošću, a što je najbitnije, uvredljiva je za sve talentirane i vrijedne radnike koji svakodnevno poslužuju ljude", napisao je David Fairhurst, odgovoran za ljudske resurse u McDonald'su za područje sjeverne Europe. Citirajući Fairhurstov dopis, Financial Times zaključuje da McDonald's planira veliku peticiju kako bi dobio podršku javnosti za izmjene u rječniku.
 
Oxfordski rječnik (The Oxford English Dictionary) opisuje riječ McJob kao nestimulativan, loše plaćen posao s malo izgleda za napredak, posebno u sektoru usluga. Prema FT-u, magazin Caterer and Hotelkeeper nedavno je posao u lancima restorana definirao kao najbolje radno mjesto u hotelijerskoj industriji, a McDonald's je naveden kao prvi veliki britanski poslodavac koji ulazi u vladin projekt ulaganja u ljude (Investors in People). Fairhurst je zapisao i da bi definiciju riječi McJob trebalo promijeniti u, kako je naveo, posao koji je stimulativan i koji nudi izvrsne mogućnosti za uspon u karijeri, kao i razvoj vještina za cijeli život. Glasnogovornica skupine koja uređuje Oxfordski rječnik za FT je izjavila: "Pratimo promjene u jeziku i s njima usklađujemo definicije pojmova."
 

kult_03_e_knjige_80.jpg

* DRUŠTVO za promicanje književnosti na novim medijima (DPKM) objavilo je na mrežnim stranicama projekta "Besplatne elektroničke knjige" novi naslov: zbirku poezije Luke Milasa "Uho duha". Knjigu je u tiskanom obliku objavio zagrebački AGM 2003. godine. Trenutno je na mrežnim stranicama projekta "Besplatne elektroničke knjige" dostupno 54 naslova. "Luka Milas je jedan od rijetkih pjesnika mlađe generacije kod kojega se, u savršenoj kohabitaciji, nalaze klasični stihovi, metri i strofe uz suvremene, rastresenije oblike", veli kritičar Kruno Lokotar.
 
"Milas je više uronjen u povijest književnosti nego neposredno iskustvo, tako karakteristično za mlade pjesnike i aktualnost, on, sav opijen jezikom, s lakoćom piše moćne osmerce, dvanaesteračke katrene s ukrštenim rimama ili lirizira epske strofe poput sesta rime, još joj zadajući strogo formalni dvanaesterački okvir. Osim lirsko-refleksivnih minijatura, koje kao da su dotekle s istočnog izvora, stavlja zahuktalu okcidentalnu tematiku, koja formalno i sadržajno meko ekspandira prema Jednom i Sveobuhvatnom, prema Riječi koja bje na početku."
 

kult_04_podcast_80.jpg

* PODCAST ili digitalna audio snimka nalik na radijske emisije, koja se može skinuti s interneta i preslušavati na MP3 playeru, ima i svoju književnu inačicu. Riječ je o podcast romanima, relativno zanemarenom obliku digitalnog izdavaštva, koji u novije vrijeme postaju sve kvalitetniji i, prema mišljenju (ne tako velike) publike, nepravedno su zanemareni. Podcast romani slični su audio knjigama, s razlikom da ih autori snimaju u podcast formatu i objavljuju poglavlja na tjednoj bazi.
 
Osim što nude sve kvalitetnije sadržaje, prednost podcast romana je i u činjenica da ih se može skinuti s interneta i preslušavati – besplatno. Autori podcast romana nude, osim kvalitetnog sadržaja, dobre zvučne efekte, a sve u konačnici rezultira vrlo zanimljivim, gotovo virtualnim iskustvom. Kvalitetni podcast romani mogu se naći na stranicama poput Podiobooks.com, koje nude besplatno preslušavanje romana po odabiru, od početka do kraja i tempom koji odgovara čitatelju/slušatelju.
 
* FLEMMING Rose, urednik kulturne rubrike u danskim novinama Jyllands-Posten, na čiji su prijedlog objavljene prijeporne karikature proroka Muhameda, osvojio je nagradu za "hrabrost i odlučnost", priopćilo je dansko Društvo za slobodu tiska. Ta je organizacija utemeljila nagradu Sapfa kojom se svake godine nagrađuju osobe koje promiču slobodu govora. Objavljivanje desetak satiričnih karikatura proroka Muhameda u rujnu 2005. u spomenutom je danskom dnevniku pokrenulo val silovitih prosvjeda u muslimanskom svijetu. U obrazloženju nagrade ističe se da se ona dodjeljuje "novinaru koji je izvrsnost u svom poslu spojio sa hrabrošću i nepristajanjem na nagodbe".

________________________________

"ZLOČESTI DEČKO" BRITANSKE UMJETNOSTI U LOS ANGELESU
HIRST PRODAO 28 SLIKA

damien_hirst_kult_okvir__150.jpg

Damien Hirst je protekloga vikenda na izložbi u Los Angelesu prodao 28 slika, pri čemu je inkasirao više od 61 milijun dolara, i time postao najuspješniji živući umjetnik. Do sada je zločesti dečko britanske umjetnosti zauzimao drugo mjesto, iza 76-godišnjeg američkog slikara Jaspera Johnsa, koji je lani uprihodio 41 milijun dolara. Hirstova nemala zarada vinula se nebu pod oblake s njegovom posljednjom serijom platna izrađenih emajlom za kućanstva na koji su zalijepljena krila leptira. Napravljeni prema uzoru na vitraže i imenovani prema pjesmama Philipa Larkina, ti su radovi prodani po cijenama između 1,1 i 3,2 milijuna dolara komad i prije nego je izložba Praznovjerje u galeriji Gagosian na Beverly Hillsu otvorena. Kupci u LA-ju uključivali su najveće privatne sakupljače umjetnina, ali i filmske zvijezde.

"Stvari koje je radio su prošlost", rekao je Hirstov glasnogovornik Independentu. "Sada bi mu trebalo odati priznanje: on je klinac iz Leedsa koji zarađuje brdo dolara za Veliku Britaniju."


SPORTSKA PSIHOLOGIJA
KAKO OBRANITI PENAL?

golman_penal_kult_okvir__150.jpg

Golman koji brani penal ima male šanse da obrani taj udarac: u samo djeliću sekunde mora reagirati na loptu koja se kreće brzinom od 100 kilometara na sat i to je najveći razlog zbog kojeg golmani obrane samo 18 posto "najstrožih kazni". No, istraživači sa Sveučilišta u Hong Kongu i Sveučilišta Vrije u Amsterdamu kažu da golman može povećati svoje izglede tako da se mrvicu pomakne na jednu stranu gola te da se ispruži u suprotnu kad izvođač uputi loptu. Pomicanjem za samo 6 do 10 centimetara u jednu stranu, golman može navesti igrača da loptu napuca u drugu stranu. Istraživači su proučili 200 snimaka izvođenja kaznenog udarca u pravim utakmicama. U 174 slučaja golmani su stajali prosječno 10 centimetara u jednu ili drugu stranu, a 103 od tih penala otišlo je u širu stranu.

"Činjenica da su se golmani podjednako bacali na jednu i drugu stranu govori da je njihov početni položaj bio slučajan, a ne svjesna strategija", kaže John van der Kamp, član nizozemskog istraživačkog tima. Kako bi dalje istražili teoriju, znanstvenici su na ekranu projicirali sliku njemačkog golmana Oliver Kahna, a od dobrovoljaca su tražili da u ekran napucaju loptu. Iako sudionici studije nisu mogli uočiti da je Kahn pomaknut za nekih 10 centimetara, većina njih je pucala u širu stranu gola. "Istina, razlika nije bila velika: samo 10 posto izvođača odabralo je širu stranu, no uzimajući u obzir male izglede koje ima golman, ovo je definitivno napredak", rekao je Van der Kamp.


"GREENPEACE" PROTIV BIOTEHNOLOŠKOG DIVA "MONSANTO"
GMO-KUKURUZ RAZARA JETRU I BUBREGE

kukuruz_monsanto_120.jpg

Organizacija za zaštitu okoliša Greenpeace ponovno se obrušila na genetski modificirani kukuruz koji razvija američki biotehnološki div Monsanto, ustvrdivši kako su štakori koji su hranjeni jednom njegovom inačicom razvili probleme s jetrom i bubrezima. Greenpeace je objavio da je jedna njegova studija, objavljena u časopisu Archives of Environmental Contamination and Technology, pokazala da su u jetri i bubrezima štakora koji su 90 dana hranjeni Monsantovim kukuruzom MON863 pronađeni znakovi toksičnosti.

"To je prvi put da je jedno nezavisno istraživanje dokazalo da genetski modificirana hrana odobrena za prehranu ljudi pokazuje znakove toksičnosti", stoji u priopćenju Arnauda Apotekera, glasnogovornika Greenpeacea France. Protivnici genetski modificiranih organizama (GMO) tvrde da je tehnologija genetske modifikacije nedovoljno dokazana i potencijalno opasna te da GM usjevi mogu kontaminirati druge usjeve.
 
Inače, Monsantov je kukuruz odobren u više od 10 zemalja svijeta te u Europskoj Uniji - MON863 je oblik kukuruza genetski modificiranog da bude otporan na nametnika kukuruznu zlaticu. U Europskoj je Uniji od 2005. odobren za korištenje u životinjskoj prehrani, a od siječnja 2006. u ljudskoj prehrani, pa tko voli, nek izvoli. Na vlastitu odgovornost, dakako.


________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA

br_1122_150.jpg