Kultivator



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
30. kolovoza, 2007.

01 / Kultivator
Darko VUKOREPA: KULTIVATOR
29. kolovoza, 2007.

kult_01_midea_120.jpg

* PROLAZ iz 13. stoljeća prije Krista prostire se uz goleme zidove nekadašnje mikenske utvrde Midea na jugu Grčke, a vjeruje se da vodi do obližnjeg izvora vode. Arheolozi koji obavljaju iskapanja antičke utvrde na jugu Grčke otkrili su tajni podzemni prolaz za koji se vjeruje da je u ratnim vremenima opskrbljivao utvrdu vodom. Zahvaljujući njemu, stanovnici Midee, udaljene 93 kilometra južno od Atene, imali su pristup pitkoj vodi čak i u doba ratova. "To je vrlo važno otkriće koje nas je jako razveselilo", rekla je voditeljica iskapanja Katie Demakopoulou. Dosad su iz mikenskih vremena otkrivene samo tri slične mreže, tri velika inženjerska pothvata koja su zahtijevala vrlo naporan rad.

Tijekom iskapanja krajem lipnja i početkom srpnja otkrivene su kamene stepenice koje vode do trokutastog prolaza čiji je ulaz bio pokriven velikim kamenim blokovima. Na ulazu u prolaz širine oko 1,5 metar istraživači su pronašli brojne razbijene bokale i čaše. Nalazište u Midei od 1983. sustavno istražuju grčki i arheolozi Švedskog instituta u Ateni, privatne zaklade koju financira švedska vlada.
 

kult_02_balun_120.jpg

* AMERIČKI vojnici bacili su nedavno iz helikoptera desetke nogometnih lopti kao poklon djeci na jednom području u južnom Afganistanu, a sve su lopte imale po sebi nacrtane zastave raznih zemalja. Međutim, na loptama je bila i zastava Saudijske Arabije s islamskom deklaracijom vjere koja uključuje imena Alaha i proroka Muhameda. Udaranje nogom nečega na čemu su imena Alaha i Muhameda jako je uvredljivo za muslimane. "Ova lopta nosi poruku s kojom, kao atomska bomba, može prouzročiti krvoproliće i nesigurnost u svim dijelovima Afganistana", piše vodeći afganistanski privatni dnevnik Cheragh. Glasnogovornica američke vojske izjavila je da je podjela lopti bila u sklopu humanitarne akcije dobre volje za afganistansku djecu, te da vojska nije bila svjesna osjetljivosti tog pitanja.
 

kult_03_guston_120.jpg

* BOGATU izložbenu jesen najavljuju ovih dana bečki muzeji i galerije. Među najatraktivnijim izložbama nalaze se Monet, Renoir i Picasso, a slijede Van Gogh i kasni Tizian. Jednom od središnjih protagonista američke poratne umjetnosti, koji je velik ugled stekao i u Europi, iako su njegova djela (na slici) s ove strane oceana rijetko izlagana, posvećena je izložba "Philip Guston. Radovi na papiru" u izložbenom prostoru Albertina (7. 9.-25. 11.). Eksponati opsežne zbirke Rite i Herberta Batlinera, koja slovi kao jedna od najvažnijih privatnih zbirki u Europi, a predana je početkom svibnja Albertini na trajnu posudbu, prikazat će se od 14. rujna do 6. travnja 2008. pod naslovom "Od Moneta do Picassa. Zbirka Batliner".
 
Pod naslovom "Od Andyja Warhola do Anselma Kiefera" Albertina će, pak, od 12. listopada do 12. ožujka iduće godine znatiželjnicima pružiti uvid u svoju zbirku suvremene umjetnosti. Na jesenjem programu Muzeja moderne umjetnosti (MUMOK) nalazi se novija kineska umjetnost. Tematski raspon izložbe "China – Facing Reality" (26. 10.-10. 2. 2008.) seže od građanskog realizma kasnog 19. stoljeća do arhaično-fantastičnih djela suvremenih autora kao što su Chenke, Tang Maohong ili Unmask Group. Nadalje, MUMOK najavljuje još dva zanimljiva događanja: od 12. listopada do 21. siječnja Omer Fast prezentirat će video-instalaciju intervjua s američkim dočasnikom, koji čeka na drugi odlazak u Irak, dok će od 16. studenog do 21. siječnja programom dominirati video-instalacija "The Victim", za koju je autorica, izraelska umjetnica Karen Cytter, ove godine primila Nagradu Baloise.
 
Osam desetljeća intenzivne umjetničke razmjene između francuske i austrijske metropole tema su izložbe "Beč – Pariz: Van Gogh, Cezanne i austrijska moderna 1880.–1960." u galeriji Belvedere (3. 10.-13. 1. 2008.), koja obuhvaća 250 djela preko stotinu umjetnika.
 

kult_04_khnopff_60.jpg

Opsežni izložbeni projekt "Kasni Tizian i čulnost slikarstva", na kojem Bečki povijesni muzej radi od 2000., moći će se razgledati od 18. listopada do 6. siječnja. Uz izložbu, projekt obuhvaća i znanstveno istraživanje Tizianovih slika iz fundusa kuće, te restauraciju njegova kasnog rada "Nimfa i pastir".

U središtu izložbe "Sfingin poljubac", koja će se od 16. listopada do 3. veljače moći razgledati u izložbenom prostoru "BA-CA Kunstforum", nalaze se djela (na slici) najpoznatijeg predstavnika belgijskog simbolizma Fernanda Khnopffa… (B. Perić)
 

kult_05_vino_60.jpg

* UMJERENO konzumiranje alkohola, posebno crnog vina, smanjuje rizik oboljenja od raka bubrega, sudeći prema rezultatima istraživanja znanstvenika s Instituta Karolinska u Švedskoj. Znanstvenici su na tom institutu istražili povezanost različitih alkoholnih pića te količine ispijenog alkohola i oboljenja od raka bubrega. Studija je uključila 855 ispitanika oboljelih od raka bubrega u kontrolnu skupinu od 1204 zdravih ispitanika. Rezultati su iznenadili – pokazalo se da oni koji unesu u tijelo oko 620 grama etanola mjesečno imaju 40 posto manje šanse da obole od raka bubrega od onih koji ne piju uopće. Uglavnom, zdravije je popiti više od dvije čaše crnog vina tjedno nego ne piti uopće, barem što se tiče zaštite od spomenute bolesti. Pivo se nije pokazalo toliko učinkovitim u prevenciji kao vino.
 
* TURISTI su doslovno pomahnitali za britanskim mjestima na kojima su snimljeni veliki filmski hitovi ili čak manje glamurozne tv-show emisije, zaključila je opsežna studija, prema kojoj su takve lokacije donijele zemlji zaradu od čak 2,6 milijardi funti godišnje. To što posjetitelji još i danas hitaju u dvorac Doune u Stirlingshireu jer su tamo snimani kultni "Trainspotting" i "Monty Python" dokazuje da slava filmske lokacije može trajati i nekoliko desetljeća. Među najistaknutijim primjerima je dvorac Alnwick u Northumberlandu, koji je doživio porast posjetitelja od čak 120 posto nakon što je poslužio kao škola Hogwarts mladom čarobnjaku Harryju Potteru i njegovim školskim drugovima…

________________________________

EGIPTOLOGIJA: KRAJ STOLJETNE KONTROVERZE
RAMZES II.: TAJNA KOZMETIKA

ramzes_kult_okvir_1_120.jpg

Znanstvenici su nedavno potvrdili ono u što su egiptolozi otprije sumnjali - četiri kanope (egipatske vaze s glavama - vrsta urni) u kojima su se, navodno, nalazili organi faraona Ramzesa II., sadrže tadašnja "kozmetička" sredstva, koja datiraju iz razdoblja nakon faraonove smrti. Kromatografskom i spektrometrijskom analizom sadržaja iz kanopa, što su ih proveli kemičari predvođeni profesorom Jacquesom Connanom sa Sveučilišta Louis Pasteur iz Strasbourga, ustanovljeno je da je jedna vaza služila za čuvanje mirisnih masti. "Ovi rezultati stavit će točku na kontroverzu staru gotovo jedno stoljeće", rekao je prof. Connan.

Četiri glinene vaze egiptolozi su dugo smatrali važnim nalazima iz razdoblja Ramzesa II. i posvetom bogovima Mutu i Amonu, te su zauzimali počasno mjesto u Odjelu za egiptologiju pariškog Louvrea. Analizom izotopa ugljika-14, metodom za utvrđivanje starosti predmeta koja se koristi u raznim znanstvenim disciplinama, ustanovljeno je da se analizirani sadržaj vaze može smjestiti u 1035. godinu prije Krista, ili pedesetak godina kasnije, a poznato je da je Ramzes II. umro 1213. prije Krista. Drugi uzorak žutonarančaste boje pokazao je da je u vazi čista smola, također korištena pri balzamiranju mrtvih. Ona je otkrivena tek oko 275. godine prije Krista.


UMJETNOST
VAN GOGH: GENIJE MIMO LUDILA

gogh_kult_okvir_2_120.jpg

Novopronađena kolekcija pisama Vincenta van Gogha baca sumnju na uvriježenu teoriju da je mentalna bolest bila izvor njegove umjetničke genijalnosti. Kustos Muzeja Van Gogh u Amsterdamu Leo Jansen s još dvoje svojih kolega radi na kompletiranju više od 800 umjetnikovih pisama u novo književno izdanje. Ono će obuhvatiti i oko 2000 ilustracija, mnogih Van Goghovih, ali i drugih umjetnika koji se spominju u pismima. Jansen smatra da su pisma dokaz kako Van Goghova kreativnost nije proizašla iz njegove manije, kao što su dosad tvrdili liječnici, te da je genijalnost njegovih djela rezultat velikog slikarevog fizičkog i intelektualnog napora koji je poduzimao. Tek nakon svađe s Paulom Gauguinom kad si je odsjekao uho, Van Goghu se, tvrdi Jansen, dogodio nagli zaokret u psihofizičkom stanju.

Pisma iz tog perioda odražavaju Van Goghovu brigu hoće li mu mentalno i psihičko stanje dozvoliti da nastavi sa slikanjem. Slavni slikar si je nedugo zatim oduzeo život, a Jansen smatra da je presudna bila epizoda s uhom koja je uzrokovala Van Goghovu hospitalizaciju i narušila njegovo umjetničko samopouzdanje. "To je bila prva prava kriza u koju je upao", naglasio je kustos. "Postalo mu je jasno da je ustvari psihički bolesnik i znao je da će mu to narušiti stvaralačke sposobnosti. I Van Gogh je osjetio da neće više moći raditi kao prije", tvrdi Jansen.
 
Iako je Van Gogh napisao mnogo pisama svome bratu Theu, koji ga je do kraja života uzdržavao, pisma upućena pjesniku i slikaru Emilu Bernardu bila su mnogo spontanija i detaljnija. Ta je pisma Van Gogh pisao između 1887. i 1889. godine, uglavnom iz Arlesa, gradića na jugu Francuske, a u njima je najviše govorio o problemima praktične prirode.


RADIO-ASTRONOMIJA
PRAZNINA OD MILIJARDU GODINA!?

vla_kult_okvir_3_150.jpg

Radio-astronomi su pronašli najveću rupu, to jest prazninu/šupljinu u svemiru, koja se proteže duž nevjerojatne jedne milijarde svjetlosnih godina (starosti svemira). Zbunjujuća rupa je, izgleda, ispražnjena i od normalne i od tamne materije, a otkriće će zasigurno promijeniti teorije o formiranju velikih struktura u svemiru. Lawrence Rudnick i kolege mu s University of Minnesota u Minneapolisu do spomenutog su otkrića došli posve slučajno prilikom analiziranja podataka dobivenih pomoću radio-teleskopskog kompleksa Very Large Array u New Meksiku, koje je ustvrdilo misteriozni manjak u broju galaksija u području zviježđa Eridan.

"Jednog jutra bilo je dosadno, i pomislio sam da bih mogao pogledati u smjeru tzv. WMAP-ova hladnog područja (riječ je o NASA-inom satelitu The Wilkinson Microwave Anisotropy Probe - WMAP, koji se proslavio mapiranjem temperaturnih razlika u kozmičkom mikrovalnom pozadinskom zračenju – op. D. V.)", kazuje Rudnick, pojašnjavajući da to hladno područje, inače, predstavlja do sada neobjašnjenu anomaliju na mapi kozmičkog mikrovalnog pozadinskog zračenja (CMB), jer su neki od tamo dolazeći fotoni hladniji od očekivanog. Rudnickova ekipa je u pravcu tih ledenih kozmičkih (pra)kutaka krenula tragati za radio-izvorima poput radio-galaksija i kvazara, "Radio-izvori bilježe distribuciju mase u svemiru", veli Rudnick. "Oni su putokazi ka galaksijama, jatima galaksija i tamnoj materiji."
 
No, rutinski tragajući za radio-izvorima u CMB-u, američki je tim astronoma bio silno iznenađen kada je naišao na neznatna ili nikakva izvorišta radio-signala u golemom području od oko 280 megaparseka ili blizu milijardu svjetlosnih godina u dijametru. Manjak radio-izbora u tome području značio je samo jedno: da tu uopće nema galaksija ili galaktičkih jata, kao ni tamne materije, jer se ona "zgrudnjava" samo u prisustvu obične materije.
 
Megarupa je od nas udaljena između 6 i 10 milijardi svjetlosnih godina, a dosadašnje optičke potrage nisu pronašle praznine veće od 80 megaparseka, što će reći da je  najnovija praznina čak 40 puta veća od dosadašnjeg pusto-prostornog rekordera. Rudnick je također izjavio kako smatra da je novopronađena rupa potvrda djelovanja famozne tamne energije, koja je odgovorna za sve brže širenje svemira.


________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA

br_1143_150.jpg