Kultivator



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
6. ožujka, 2008.

01 / Kultivator
Darko VUKOREPA: KULTIVATOR
5. ožujka, 2008.

kult_01_peru_80.jpg

* ARHEOLOZI su u Peruu otkrili ruševine stare 5500 godina. Ne zna se tko je gradio kompleks Sechin Bajo, ali je nesumnjivo posjedovao napredno znanje o arhitekturi. Radi se o kružnom trgu otkopanom u priobalnoj zoni Casme u sjevernom okrugu Ancash, koji je podignut oko 3500 godine prije Krista, a 2000 godina nakon toga dodana je struktura veličine 180 metara sa 120 metara. Starost iskopina utvrđena je datiranjem ugljikom. Njemački arheolog Peter Fuchs, voditelj projekta Sechin Bajo, rekao je da to otkriće pokazuje da su se prva društva s obrednim centrima na području današnjeg Perua nalazila u Casmi, oko 370 kilometara sjeverno od Lime.

"Tko god je izgradio Sechin Bajo posjedovao je napredno znanje o arhitekturi i gradnji", rekao je Fuchs. Jedno od najvećih iznenađenja novog otkrića je visoki reljef na zidu s likom krvnika koji kombinira dva temeljna elementa andske religije – mačku i zmiju, za koje se vjerovalo da potječu iz nama bližeg razdoblja. Krvnik u desnoj ruci drži obredni nož, a u lijevoj zmiju. Do sada su najstarije iskopine u Peruu bile stare između 3600 i 4000 godina, a radi se o manjem hramu pronađenom u Bahia Tortugasu, također u Casmi.
 

kult_02_munch_120.jpg

* REMEK-djela Edvarda MunchaKrik i Madona, koja su oštećena nakon krađe 2004. godine, od svibnja će, nakon završetka restauratorskih radova, biti ponovno izložena u Munchovom muzeju u Oslu. Restauracija je "pri kraju", izvijestili su iz Munchova muzeja, dodajući kako će slike biti izložene od 23. svibnja. Krik i Madona ukradeni su 22. kolovoza 2004. tijekom spektakularnog oružanog prepada počinjenog usred bijela dana. Slike su pronađene u lošem stanju, bile su oštećene, a na njima su se vidjeli i tragovi vlage.
 

kult_03_goya_120.jpg

* DVIJE slavne slike Francisca de Goye, 2. svibnja 1808. i 3. svibnja 1808., oštećene u španjolskom građanskom ratu (1936.-39.), trenutno se restauriraju potpuno novom metodom. Ta dva remek-djela koja prikazuju narodnu pobunu Madrižana protiv francuskih Napoleonovih postrojba do sada su bila izložena u Pradu sa svojim "ratnim ranama". Slike će nakon restauracije moći vidjeti posjetitelji izložbe Goya i ratne godine, koja će se od 13. travnja do 13. srpnja održati u Pradu, a podudara se s proslavom dvjestote obljetnice španjolskog rata za neovisnost (1808.-1814.).
 
"Odluka o restauraciji donesena je 2000. prilikom velikog međunarodnog stručnog skupa o Goyi", rekla je Manuela Mena, zadužena za čuvanje Goyinih slika iz 18. stoljeća. Slike su oštećene u građanskom ratu, dok su se iz Madrida prevozile u Valenciju, sukladno odluci republikanske vlade koja ih je tako htjela zaštititi od bombi koje su tada padale na španjolsku prijestolnicu. 2. svibnja 1808. u Madridu: borba s mamelucima i 3. svibnja 1808. u Madridu: strijeljanja na gori Principe Pio dva su najpoznatija djela tog španjolskog majstora.
 

kult_04_bach_120.jpg

* STRUČNJACI su uz pomoć računalne tehnologije i kostiju rekonstruirali izgled njemačkog skladatelja Johanna Sebastiana Bacha, a rezultati bi mogli iznenaditi njegove poklonike. Slika Johanna Sebastiana Bacha, kreacija škotske antropologinje Caroline Wilkinson, bit će izložena sljedećeg mjeseca u Eisenachu, rodnom gradu slavnog skladatelja. Rezultat rekonstrukcije je dosta različit od slika Bacha kakve smo dosad imali prilike vidjeti.
 
"Za mnoge je Bach stari čovjek s vlasuljom, a u percepciji nam je njegov krajnje stiliziran portret, tako da nitko nema realnu sliku kako je Bach doista izgledao", rekao je Joerg Hansen, direktor muzeja Bachhaus iz rodnog skladateljevog grada. "Rekonstrukcija nam je pokazala da je Bach volio plesati i pjevati i da je bio vrlo dinamična osoba", nastavio je Hansen. Bachove kosti iskopane su 1894. i prvi put su ih koristili umjetnici 1908. kako bi što vjernije načinili Bachovu bistu. Ipak, mnogi tvrde da je ona više rađena prema njegovu portretu, a za taj portret neki čak kažu da bi mogao prikazivati jednog drugog skladatelja, Handela.
 

kult_05_buric_120.jpg

* DRUŠTVO za promicanje književnosti na novim medijima (DPKM) objavilo je u okviru projekta "Besplatne elektroničke knjige" novi elektronički original: zbirku poezije "Kratka povijest bolesti" Helene Burić. Trenutno su na mrežnim stranicama projekta "Besplatne elektroničke knjige" dostupna 73 naslova. O knjizi "Kratka povijest bolesti" na jednom je mjestu Mirko Kovač zapisao kako "svak zna klepati sjekiru ili kosijer i baciti usijan komad u škip vode. Ali svak ne zna osluškivati cvrčanje. Po tome se razabira dobar majstor od slabog". Helena Burić doduše ne baca usijane komade u škipove vode, ali, skupa sa svojim lirskim subjektima (ili pomoću njih) stavlja "krijesnice u mjesto interpunkcije", odnosno u njenoj je poeziji glavni junak postupak kojim se ta poezija približava čitatelju – on, točnije, opisuje to osluškivanje, koje apostrofira majstor Kovač.
 

kult_06_bansky_120.jpg

* ŠVICARSKA ambasada u Londonu otkrila je da u podzemnom parkiralištu "skriva" grafite slavnog umjetnika Banksya, koji su do sada bili poznati samo redovitim korisnicima parkirališta. Kada je 2001. švicarski ambasador u Londonu Bruno Spinner pozvao nekoliko mladih crtača grafita da oslikaju podzemno parkiralište ambasade kako žele, nije ni slutio da bi jedna od tih slikarija u spreju jednoga dana mogla vrijediti preko milijun funti. Riječ je o grafitima Banksyja, koji je u međuvremenu postao slavan umjetnik, čije radove skupljaju bogati i slavni, a cijene im na tržištu neprekidno rastu.
 
U garaži ambasade Banksy je naslikao deset grafita. Najviše bode u oči portret Lenjina s irokezom uz koji na zidu u blizini izlaza iz garaže stoji natpis "Grabežljivi kapitalisti". Grafit je pretrpio i neke ogrebotine kao posljedicu uskih rubova kolnika. Među ostalima njegovim grafitima, ondje su i "Francuska pudla koja sanja, ili možda ima noćnu moru o gadnoj pudli s facom buldoga", zatim "Mona Lisa sa zelenom metom na čelu" te Mickey Mouse.
 
Spinnerova ideja bila je ta da mladi britanski i švicarski umjetnici grafita oslikaju sprejevima zidove garaže, te da po završetku posla uživaju u rave partyju. Taj party 2001., kazao je glasnogovornik švicarske ambasade, bio je dio ozbiljnih događaja s početka stoljeća s ciljem da se učvrste odnosi s novom generacijom ljudi i umjetnika koji će uvelike oblikovati budućnost te na nju utjecati, prenosi Guardian. Plan je bio da se oslikani zidovi poslije preboje u bijelo, no službenicima ambasade su se svidjeli te su ih zadržali. Sadašnji švicarski ambasador Alexis Lautenberg kazao je: "Nekako sam se iznenadio kad sam se uvezao u garažu. Švicarska ambasada očito ima mnogo slojeva. Ovaj je, čini se, posebno važan i trebao bi biti izvor inspiracije svaki put kada se neko uveze ili izveze iz tog prostora."
 
* BRITANSKI izdavač Classical Comics nedavno je na tržište lansirao dva stripa utemeljena na književnim klasicima. Riječ je o Shakespeareovim naslovima “Macbethu” i “Henriku V”, koji će u strip verziji zasigurno privući više čitatelja nego istoimena školska lektira. Za čitanje stripova nije potrebno nikakvo predznanje ili pak poznavanje klasika, a slikoviti prizori radnje dozvoljavaju da se pokoja stranica i preskoči. Računajući na popularnost stripova klasika među populacijom školske dobi, ali i starijih koje je lektira nekako zaobišla, Classical Comics planira izdati cijelu ediciju stripova klasika, među kojima će se do kraja godine naći i “Jane Eyre” Charlotte Bronte, zatim “Velika očekivanja” i “Božićna pjesma” Charlesa Dickensa te “Frankenstein” Mary Shelley. Strip “Macbeth” izradilo je nekoliko osoba, no najzaslužniji je strip-crtač Jon Haward koji je bio ilustrator i strip-serijala o Spidermanu.
 
U njegovoj verziji Shakespearea pojavljuje se stanoviti senzacionalizam, no postoji i nešto više od pokušaja da Shakespeare izgleda primamljivo. Čitateljima izdavač poručuje da “Macbeth” nije jedinstven samo zbog jezika kojim je napisan, već i zbog bogate imaginacije njegovog autora.

________________________________

NORVEŠKA
NOINA ARKA SJEMENJA

sjemenje_kult_okvir_1_150.jpg

Norveška je u ledenim planinama Arktika otvorila Noinu arku za čuvanje sjemenja, jednog od najvrednijih resursa čovječanstva. Sjeme GM-biljaka neće se pohranjivati. Prekriveni komadima leda 1000 kilometara od Sjevernog pola, hermetički zatvoreni spremnici u Longyearbyenu, ostat će zamrznuti idućih 200 godina, čak i u slučaju najgorih scenarija vezanih za globalno zatopljenje ili u slučaju zatajenja mehaničkog hlađenja.

Oko 100 milijuna zrna sjemenja iz više od 100 zemalja poslani su na čuvanje u to deset milijuna dolara vrijedno postrojenje, u kojem je pohranjeno 268.000 uzoraka, svaki s različite farme ili polja. "Biološkoj raznolikosti prijete snage prirode i djelovanje ljudi", rekao je norveški premijer Jens Stoltenberg na svečanom otvaranju Noine arke.
 
"Spremnici sa sjemenjem naša su polica osiguranja u slučaju rata, prirodnih katastrofa ili klimatskih promjena", dodao je. Među uzorcima sjemena su različite kulture – od riže, kukuruza i pšenice do patlidžana, zelene salate, ječma i krumpira.


MUZEJ SUVREMENE UMJETNOSTI U BEČU
MATEMATIKA U UMJETNOSTI

lewitt_kult_okvir_2_150.jpg

Od 29. veljače bečki Muzej suvremene umjetnosti (MUMOK) poziva posjetitelje da se pozabave matematikom u sasvim novom svjetlu, naime u sprezi s umjetnošću. Izložba “Točno +drukčije. Matematika u umjetnosti od Dürera do Sola LeWitta” analizira i komentira povezanost umjetnosti i stvarnosti koja je obilježena brojevima, proračunima i geometrijskim konstrukcijama. Na primjeru 120 umjetničkih pozicija demonstrirano je kako su matematička pitanja utjecala na avangardu 20. stoljeća, ostavši do danas izvor inspiracije za mnoge umjetnike.

Potraga za matematičkim tragovima započinje s glasovitom “Melankolijom” Albrechta Dürera iz 1514., te smionim perspektivnim konstrukcijama u slikarstvu renesanse. U doba moderne upravo zazor od središnje perspektive umjetnike poput Juana Grisa, Férnanda Légera, Henrija Laurensa ili Giacoma Balle vodi prema matematici. Tematski blokovi “Kvadrat kao apsolutna forma”, “Brojevi i brojke”, te “Matematički modeli” posvećeni su konkretnoj umjetnosti na primjerima Thea van Doesburga, Georgesa Vantongerlooa i Maxa Billa, te nadrealistima poput Maxa Ernsta i njegovih suvremenika Marcela Duchampa i Mana Raya.
 
Posebna pozornost posvećena je umjetnicima šezdesetih godina kao što su Carl Andre, Donald Judd ili Sol LeWitt, u čijim se djelima odnos između umjetnosti i matematike ponovno intenzivirao. (B. Perić)


ANTARKTIKA
GOLEMA STVORENJA

antartika_kult_okvir_3_150.jpg

Znanstvenici koji istražuju vode Antarktike objavili su da su snimili tajnovita golema stvorenja, uključujući gigantske morske pauke, goleme crve i meduze sa šest metara dugim lovkama. Ekipa australskih pomorskih biologa vratila se ovog tjedna s ljetne ekspedicije u Južnom oceanu, gdje su izučavali život u ledenom moru i na njegovom dnu, na dubini i do 2000 metara ispod površine.

"Gigantizam je vrlo čest u vodama Antarktike - skupili smo goleme crve, ogromne rakove i morske pauke veličine najvećih tanjura", rekao je znanstvenik Martin Riddle. "Mnoge te životinje žive u tami, na velikim dubinama, i imaju goleme oči. Zbilja neobično izgledaju", dodao je. Rekao je da će "prikupljeni primjerci biti poslani na sveučilišta i muzeje diljem svijeta radi identifikacije, uzimanja uzoraka tkiva i dekodiranja DNK".
 
Ova ekspedicija agencije australskog ministarstva okoliša za izučavanje Antartike pomoći će znanstvenicima izmjeriti utjecaj promjene okoliša u antarktičkim vodama (kiselost vode zbog povećanja razine ugljičnog dioksida u atmosferi) na morske organizme.


________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA

br_1170_150.jpg