Word Trade Center



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits

Word Trade

Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
31. siječnja, 2003.

01 / Word Trade Center
Srećko PULIG
WORD TRADE CENTER
31. siječnja, 2003.

STARA EUROPA & NOVI AVARI

“Francuska je problem, Njemačka je problem! Francuska i Njemačka su stara Europa!" - ova je izjava američkoga ministra obrane Donalda Rumsfelda izazvala brojne reakcije europskih intelektualaca. Dio njih prenosimo iz Frankfurter Allgemeine Zeitunga


POSTHEROJSKA POLITIKA

Morali bismo biti zahvalni ministru rata Rumsfeldu: posve je točno da je Francuska problem i da je Njemačka problem. Nažalost, ministrovi istupi ne ukazuju na to da je on pokušao shvatiti prirodu problema. On je samo zbrojio obje države koje kažu "Ne!" i suprotstavio ih većoj grupi onih koje kažu "Da!". Kao rezultat je dobio to da je Europa rascijepljena na jedan Bushu kompatibilan i jedan Bushu nekompatibilan tabor. To je jasno, ali je i netočno. Trebamo priznati da je zapadni svijet uistinu rascijepljen, no Rumsfeldovo vulgariziranje ne prepoznaje tu liniju prijeloma.

Stara Europa, dostojno zastupljena Francuskom i Njemačkom, napredna je frakcija Zapada, koja se pod dojmom lekcija dvadesetog stoljeća obratila na jedan postherojski stil kulture i na tome odgovarajuću politiku. Nasuprot tome, SAD su se zabile u konvencije heroizma. Junaci tipa Rumsfelda i Busha ispunjeni su vjerom u to da nasilje oslobađa, a da kultura i zakoni vrijede samo po lijepom vremenu. U sukobu se radi o smislu “realiteta”. Rumsfeld misli da SAD provode realnu politiku. Problematični u Europi prije misle da je u Washingtonu na vlasti realni infantilizam.
PETER SLOTERDIJK, njemački filozof

AMERIČKI FAUST

Za Europu je američka strategija neskriveno i napadno faustovska: “stara” Evropa trebala bi biti izigrana od “nove” (nakon što Bush s Putinom podijeli tržište nafte). Za mene je, kao državljanku Njemačke i Parižanku po izboru, proslava četrdesetogodišnjice njemačko-francuskog prijateljstva bila uistinu inspirativan trenutak. Bila sam ponosna. Čak i na njemačkog kancelara. Jer on je, ma što bili njegovi motivi, trenutni vođa u pokušaju Europe da se sasvim ne zaborave ljudska i građanska prava i da se ovaj rat spriječi.
ALICE SCHWARZER, njemačka spisateljica i izdavač časopisa Emma

SRETNA NOVA 1914.

Stari kontinent? Na to se moram nasmijati. Bushova je administracija ta koja želi voditi jedan staromodni rat, u situaciji kada svijet, nakon napada na WTC, s hiper-terorizmom stoji pred sasvim novim izazovima. Današnja situacija nije ništa manje nova nego što je to bila ona nakon atentata u Sarajevu, pred Prvi svjetski rat. Europa ima sve razloge da se suprotstavi promašenoj američkoj odlučnosti za rat, koja bi i Ameriku, koja je u međuvremenu postala krhka, mogla sunovratiti u provaliju. Europa se samo mora sjetiti sebe, svojih korijena i povijesti, da se ne bi izgubila u prebrzom proširenju. Bez jasnog razgraničenja, nikakva politika nije moguća.
PAUL VIRILIO, francuski filozof i teoretičar medija

BUSH JE PROBLEM

Nisam čuo ovu Rumsfeldovu izjavu. No ako je to doista rekao, mogu samo odgovoriti: srećom je Europa svijetu izložila problem. Suprotstavila se ratnom pohodu na Irak na način koji mi izgleda razboritim i ispravnim. Stvar se može obrnuti i reći: problem je Bush sam. Tako dugo dok Europa pokušava spriječiti jedan nepravedan i nadasve besmislen rat, ona je, bila stara ili mlada, na svome pravom mjestu.
JORGE SEMPRUN, španjolsko-francuski pisac

VIŠE NE SLIJEDITI

Bio sam protiv rata u Zaljevu i protiv intervencije na Kosovu. Europljani su tu bili bezvoljni sljedbenici američke matice, podredivši se njihovom vodstvu. Zajednički istup Njemačke i Francuske protiv Amerike i njihovo odlučno odbijanje rata raduju me i ispunjavaju velikom nadom. To je za Europu jako važno. Skeptički sam se suprotstavljao po pitanju eura i europskog ujedinjenja, no sada Europa dobiva jednu političku, vanjsko-političku dimenziju, od koje se možemo nečemu nadati.
RÉGIS DEBRAY, francuski filozof

IMPERIJALNO PRAVO

Suverenitet se sada pokazuje kao koncept koji nastupa u službi imperijalizma. SAD sebi dopuštaju da po svojemu imperijalnom pravu odlučuju kada se i gdje jedan režim mora zamijeniti. One imaju pravo provesti tu promjenu, imaju pravo učiniti to u ime “demokracije”, koju same definiraju. Koncept “demokracije” više se ne sastoji od slobodnih izbora ili od prava na političko sudjelovanje onih kojima će vladati dotični režimi. Režim se postavlja izvana, a puka činjenica što će on biti instaliran od strane SAD-a bit će znak da je on “demokratski”. Način na koji SAD provode svoju vladavinu lišenu zakona, onemogućava ponovno pojavljivanje samoodređenja, kao pretpostavke za demokraciju, u zemljama kao što je Afganistan, a sada i Irak.
JUDITH BUTLER, američka feministkinja i profesorica retorike i književnosti, u Frankfurter Rundschau

BERBA OČAJA

Iracionalno je što vlade troše milijune eura na jačanje granica, na različite mjere zastrašivanja i slično, a da pritom ne investiraju u rješenja na izvoru problema. Puno je smislenije pomoći raseljenima i razbaštinjenima kod kuće ili barem blizu kuće. Inače će očajni ljudi nastaviti poduzimati očajničke korake, utječući se krijumčarima ljudima.
RUUD LUBBERS, povjerenik UN-a za izbjeglice, u Observeru

________________________________

________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA