Film



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits

Word Trade

Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
31. siječnja, 2003.

01 / Film
Dragan JURAK: FILM
30. siječnja, 2003.

KINO

RIDIKULOZNI LOPOVI

"Dobro došli u Collinwood" braće Russo - nakon dugo vremena evo (još) jedne bitne komedije

Collinwood je radnička četvrt Clevelanda – jedinog grada u Americi koji je bankrotirao poslije velike depresije tridesetih godina. Nakon tog kolapsa Collinwood je postao jedan od propalih kvartova, koji okružuju nekoć živo industrijsko središte Clevelanda. Što će reći, u Collinwoodu – kako stoji u pressbooku filma "Dobro došli u Collinwood" - "nema Starbucksovih kafića, a jesti vani često znači otići do javne kuhinje". Joe i Anthony Russo sjetili su se Collinwooda i svojega rodnog Clevelanda nakon što je Steven Soderbergh 1997. vidio njihovu crnu komediju "Pieces". Soderbergh im se telefonski ponudio za producenta njihova sljedećeg projekta i braća Russo proveli su nekoliko sljedećih godina pišući scenarij o Collinwoodu, kvartu koji su poznavali.

Kao siže poslužila im je priča talijanskog filma "Big Deal on Madonna Street", a ostatak novca za osam milijuna tešku produkciju – to jest osam milijuna perolaku – stigao im je s Georgeom Clooneyem kao koproducentom filma.

Svatko kome će ova priča o uspjehu dvojice braće iz siromašne italoameričke obitelji zazvučati malo sumnjivo – jer komedije su, usprkos Wesu Andersonu, još uvijek sumnjive priče o uspjehu – moći će odagnati svoje sumnje dvjema najsmješnijim uvodnim minutama filma otkako je Santiago Segura snimio "Torrentea". Nakon tog izvanrednog početka s Luisom Guzmanom i njegovim pokušajem krađe automobila (tzv. car fiasco) "Dobro došli u Collinwood" imat će oscilacija. U priči o najgoroj kriminalnoj sitneži koja se ikada okupila da obavi neki posao – pravoj ridikuloznoj varijanti "Žalca" s Newmanom i Redfordom – određenih oscilacija ima unutar glumačke ekipe (Sam Rockwell, George Clooney, William H. Macy...), a i radnja povremeno gubi paru.

No, ako se to izuzme, braća Russo imaju sve: i Collinwood i likove, i početak i kraj, i komediju i tragikomediju, i fini humor i glupi humor... Nije prvi put da to kažemo u posljednje vrijeme, ali recimo to opet – nakon dugo vremena evo (još) jedne bitne komedije.

4

________________________________

YAMAKASI, 2000., Ariel Zeitoun, Blitz (DVD/VHS)

"Samuraji modernog doba", kako je "Yamakasi" naslovljen, ima multikulturalniju ekipu junaka i od francuske nogometne reprezentacije. Kako kaže policijski inspektor, Japanci imaju "sedmoricu samuraja", Amerikanci "sedmoricu veličanstvenih", a mi imamo "sedmoricu daveža" koji se penju na neboder od dvadeset katova da bi gledali izlazak sunca i zafrkavali policiju. Od te sedmorice (Chau Belle Dinh, Malik Diouf...) trojica su crnci, dvojica su Azijati, jedan je bijelac, jedan je Arapin... Slična maxi-multi-kulti mješavina je i ostatak filma.

To je, dakako, u redu. Ali "Yamakasi" ipak nije francuska reprezentacija. Odnosno jest, ali francuska reprezentacija u Japanu i Koreji. Bessonov zastarjeli neobarok od multi-kulti junaka radi manekene egzotike, a od društva u kojem su na jednom kraju bogati bijeli kirurzi, a na drugome siromašna arapska djeca sa srčanim manama – kič i patetiku.

2

MOTHMANOVA PROROČANSTVA, The Mothman Prophecies, 2001., Mark Pellington, Blitz (DVD/VHS)

S "Građanima opasnih namjera" Mark Pellington snimio je vrlo dobar hitchcockovski film – u vrijeme kada se hitchcockovština vrlo opasno približila tome da bude sinonim za sve šablonsko u suvremenom filmu. S "Mothmanovim proročanstvima", pričom koja se temelji na istinitoj tragediji što se šezdesetih dogodila u gradiću Point Pleasantu u West Virginiji, Pellington je snimio lynchevski film. Trezvenu verziju Twin Peaksa... Naravno, koliko se već trezvenom može nazvati priča o "čovjeku-moljcu", onostranom biću koji pretkazuje nesreće. "Mothmanova proročanstva" s Richardom Gereom i Laurom Linney su zadovoljavajuća komercijalizacija Lyncheve poetike. No, s novim gledanjem film pada. Za pravi lynchevski, onostrani, metafizički horor, mitski "čovjek-moljac" sa svojih dva i pol metra visine, tek je malo krupnija babaroga.

3

________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA