Kultivator



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits

Word Trade

Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
7. veljače, 2003.

01 / Kultivator
Darko VUKOREPA: KULTIVATOR
6. veljače, 2003.

* PHANTOM je naziv dugo očekivanoga novog automobila iz pogona Rolls-Roycea, slavne automobilske tvrtke čiji je novi vlasnik od 1. siječnja i službeno postao bavarski BMW. Postojale su različite sumnje glede "suživota" Rolls-Royceova aristokratsko-britanskog imidža i njemačke tehnologije, no nakon premijere gotovo da nije bilo nijedne kritike. Dizajnerski tim predvodio je Škot Ian Cameron, vozilo ima posebno razvijeni aluminijski okvir, interijer je uređen u stilu luksuznih britanskih automobila iz pedesetih godina prošlog stoljeća, a cijena novoga modela je 250 tisuća funti. Phantom se može podičiti sa 460 konja i maksimalnom brzinom od 240 kilometara na sat. Model se odmah našao u prodaji, a zanimljivo je da je prvi primjerak prodan i dostavljen 1. siječnja, minutu nakon ponoći. BMW planira godišnje prodati oko tisuću Phantoma.

U ZGRADI Britanskog parlamenta u Londonu otvorena je virtualna izložba koja pokazuje kako bi Elginov friz izgledao spojen s ostalim dijelovima s Partenona. Naime, najnovijom tehnologijom simulirano je kako bi skulpture iz 5. stoljeća pr. Kr. izgledale kad bi se spojile s ostatkom partenonskog friza u Ateni. Elginov friz je, inače, stalno izložen u londonskome British Museumu, ali se grčka vlada, uz nekoliko britanskih parlamentaraca i javnih osoba, zalaže za povratak umjetnine u Grčku. Britanski parlamentarac Richard Allan, bivši student arheologije, predvodi kampanju u Britaniji: "Vrijeme otkucava brzo, a 2004. godine će oči cijelog svijeta biti uprte u Atenu i Olimpijske igre. Smatramo da je sad važnije nego ikad da se Britanija angažira oko budućeg mjesta izlaganja partenonskog friza.” Izložba je nazvana "Marbles United".

* NA 30. međunarodnom festivalu stripa u Angoulemeu najboljim albumom protekle godine proglašen je "Jimmy Corrigan" Amerikanca Chrisa Warea. "Jimmy Corrigan" je najbistriji klinac na svijetu ("The smartest kid in the world"), ali ima i najviše briga, muče ga i najmanji problemi, utapa se u čaši vode i neprestano ga muče noćne more. Mali bljedunjavko je zapravo dijete od nekih 40 godina, koliko ima njegov autor, koji je napisao poluistinitu biografiju. Kritičari napominju da je riječ, zapravo, o grafičkom romanu koji varira format, smjer čitanja, male kvadrate i velike slike, naivne sličice i majstorske pejzaže u stilu Magrittea. "Jimmy Corrigan" je bestseler u SAD-u i prvi strip koji je nagrađen književnom nagradom u Velikoj Britaniji.

* BJELOKOSNA pločica iz pećine u dolini Ach u Njemačkoj s prikazom konstelacije zviježđa Orion iz razdoblja prije 32.500 godina, mogla bi biti najstarija dosad poznata karta neba. Prikaz je, napominju arheolozi, možda ponajprije služio kao trudnički kalendar, jer komadić mamutove kljove sadrži prikaz figure nalik ljudskoj čije su ruke i noge raširene u pozi istovjetnoj rasporedu glavnih zvijezda u zviježđu Orion, tvrdi dr. Michael Rappenglueck. Uz figuru se na pločici veličine 38 puta 14 puta 4 milimetra nalaze i dosad neobjašnjive crtice, njih 86, koje bi, prema mišljenju dr. Rappengluecka, mogle predstavljati primitivni kalendar trudnoće, napravljen s ciljem da bi se što točnije doznalo kada će doći do poroda. Pločica je pronađena još 1979. godine.

* ZBOG tragedije američkog space shuttlea Columbija, filmska kompanija Paramount Pictures povukla je trailer za svoj novi SF-triler "The Core", koji prikazuje upravo shuttle u opasnosti. Trailer je povučen, no producenti nisu najavili odgodu premijere filma najavljene za 28. ožujka. Film o NASA-inim astronautima koji spašavaju svijet režirao je Jon Amiel, a glavne uloge tumače Aaron Eckhart i Hilary Swank.

________________________________

OTKRIĆE U AMSTERDAMU
NOVI REMBRANDTOV AUTOPORTRET

Rembrandtov muzej u Amsterdamu objavio je da su njegovi stručnjaci otkrili novi Rembrandtov autoportret; javnosti je predstavljen na izložbi pod nazivom "Skriveni Rembrandtovi portreti". Otkriveni autoportret bio je od 1994. predmetom analize u okviru projekta "Rembrandt Research", no kako je slika bila "nagrđena slabim i neuobičajenim potezima", koji su djelu dodani kasnije, nije bila pripisana slavnom slikaru. Otkriću su uvelike pomogle i fotografije portreta, koje su 1935., 1950. i 1980. napravili različiti vlasnici slike, na temelju kojih se vidi da je slika pretrpjela brojne promjene.

"Vlasnik je najvjerojatnije shvatio da se radi o naknadnom dodatku pa je izbrisao kapu, čime je otkrio beretku", pojašnjavaju stručnjaci muzeja fotografiju iz 1950. Sljedeći je vlasnik i restaurator sa slike izbrisao dio brkova i kose, a nakon posljednje restauracije bilo je sasvim jasno da su lice i pozadina djelo Rembrandta. "Slika je ponovno onakva kakva je bila 1634., u vrijeme kada je Rembrandt imao 28 godina", kazali su predstavnici amsterdamskog muzeja.

Inače, Rembrandt je, napominju u muzeju, u svojemu atelijeru imao rezervne portrete namijenjene ljubiteljima njegova djela, koji su s vremenom izgubili sličnost s njegovim ozbiljnim radovima, pa ih je - one koji nisu prodani - ili sam Rembrandt ili netko od njegovih učenika, "reciklirao".


NACIONALNA GALERIJA U LONDONU
RUBENSOV "POKOLJ" PRVI PUT U JAVNOSTI

U londonskoj Nacionalnoj galeriji prvi put je u svojoj 400-godišnjoj povijesti izložena jedna od tri najskuplje slike na svijetu - riječ je o djelu "Pokolj nevine dječice" velikog flamanskog majstora Petera Paula Rubensa. Slika je danas u vlasništvu milijardera Davida Thompsona, koji ju je prošle godine kupio na Sothebyjevoj dražbi za 49,5 milijuna funti. Thompson je svojega Rubensa posudio londonskoj galeriji na tri godine, a nakon toga slika će biti izložena u galeriji umjetnina Ontarija u Kanadi. Sve do ovih dana, Rubensov "Pokolj" - nastao, najvjerojatnije, 1610. nakon slikareva boravka u Italiji - doslovce je čamio u sobama njegovih prijašnjih, privatnih vlasnika, i nikada nije ugledao svjetlo javne izložbe. "Pokolj" je u Nacionalnoj galeriji smješten pokraj Rubensove slike "Samson i Dalila", što je također činjenica koju valja zabilježiti jer je to prvi put u više od sto godina da se te dvije slike nalaze jedna uz drugu.


SOS ZA SREDOZEMNU MEDVJEDICU
VRATIMO ADRIANU U JADRAN!

Hrvatski zoolog Robert Kakariqi, koji je bio asistent u svojedobnoj Cousteauovoj ekspediciji "Plavi Dunav", uputio je SOS za tuljane europskog Atlantika, te ujedno predložio da se sredozemna medvjedica, popularna Adriana, proglasi simbolom zaštite cijelog Jadrana na isti način kao što su, primjerice, bengalski tigar ili panda simboli zaštite čitavih ekoloških sustava. Ističući da je samo prošle godine na europskim obalama Atlantika zbog smrtonosne zaraze PDV-virusom uginulo 21 tisuću tuljana, Kakariqi dodaje da i sredozemnoj medvjedici prijeti isti mutant-virus, što bi našu popularnu Adrianu definitivno izbrisalo s lica Zemlje.

Kakariqi je u svom zagrebačkom predavanju također podsjetio da postoje zapisi o boravku sredozemne medvjedice (Monachus monachus) između dva rata u moru od Istre do Dubrovnika (posebno je poznato područje Palagruže), te da danas u svijetu nema više od 400 primjeraka ove vrste. Kakariqi je predložio stvaranje uvjeta za povratak Adriane u naše more - stvorili bi se novi nacionalni parkovi i zaštićena područja, bez ribolova i brodica, koja bi se i poribljavala. Na taj bismo način mogli za nekoliko desetljeća očekivati povratak sredozemne medvjedice u naše vode, i to ponajprije iz Grčke i Turske.


________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA