Kultivator



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits

Word Trade

Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
23. svibnja, 2003.

01 / Kultivator
Darko VUKOREPA: KULTIVATOR
22. svibnja, 2003.

* MIRAMAX, znana američka produkcijska kuća, producirat će novi projekt ovogodišnjega oskarovca za dokumentarni film - Michaela Moorea. Naslov novoga Mooreova dokumentarca je "Fahrenheit 911", a govori o događajima neposredno nakon terorističkih napada na SAD 11. rujna. Moore je ovim djelom obećao razotkriti navodne "prošle poslovne veze između predsjedničke obitelji Bush i saudijske obitelji Bin Laden". Kao što je mnogima poznato, naslov Mooreova novoga dokumentarca inspiriran je znanim futurističkim romanom Raya Bradburyja "Fahrenheit 451", koji govori o totalitarnom društvu u kojem se masovno spaljuju knjige.

* VEĆ sedam godina svibanj je na Hvaru mjesec radiofonije zahvaljujući Međunarodnome festivalu igrane i dokumentarne radio-drame Prix Marulić – Starim tekstovima u pohode. Ovaj podnaslov sa sobom nosi i tematsku odrednicu festivala, a njegova pažnja koncentrirana je na radiofonske uratke posvećene zapisima, dokumentima, literarnim tekstovima, zapravo svim aspektima kulturne baštine starijima od 1894. godine. Osobitost ovog festivala, osim u tematskoj odrednici, krije se i u ambijentalnosti. Slušanja se događaju u vrtu ljetnikovca Hanibala Lucića, klaustru franjevačkog samostana, crkvi svetog Marka, na hvarskoj tvrđavi, te u pučkome kazalištu.
U natjecateljskom dijelu programa ove je godine, od 10. do 16. svibnja, odslušano, u dvije kategorije, 45 emisija iz 28 zemalja, a na festivalu je sudjelovalo pedesetak radiofonskih stvaralaca iz čitavog svijeta. U kategoriji drame Grand Prix Marulić odnijela je drama “Novi pogledi” u produkciji DeutschlandRadia Berlin autorice Cathy Milliken i redatelja Goetza Naleppe. U dokumentarnoj, pak, kategoriji prvo mjesto podijelile su emisije “Nestajuće jeke” Michaela O'Kanea iz Irske, te “Koji Tokio” Tonyja Barrella iz Australije.

* NAKON što je, kao što je Kultivator javio u prošlome broju, za 23,5 milijuna dolara kupio Renoirovu sliku "Među ružama", američki multimilijarder Stephen A. Wynn nedavno je za velike novce kupio još jedno remek-djelo: Cezanneov autoportret, za koji je izbrojio 17,4 milijuna dolara. Steve Wynn (60), jedan od najvećih kolekcionara u SAD-u, te slike namjerava izložiti u svojemu kasinu koji će uskoro otvoriti u Las Vegasu, a dok kasino ne proradi, slike će biti izložene u jednoj lasvegaškoj galeriji.

* U BEČKOJ Simmeringer Hauptstraße gradi se stambena zgrada u kojoj će polovica stanara biti Austrijanci, a polovica stranci. Projekt koji uživa potporu gradskih institucija, trebao bi potaknuti suživot i međusobno razumijevanje različitih kultura u Beču. Stvaranje visoke kvalitete života i stanovanja uz primjerene cijene cilj je bečke stambene politike. U to spada i harmoničan suživot domaćih i stranaca unatoč razlikama u kulturi i religiji. U tu svrhu grad Beč već duže vrijeme podupire projekt takozvane "integracijske stanogradnje". Zgrada će imati 112 stanova, a završetak gradnje najavljen je za predstojeću jesen. Da se olakša zajednički život, ispod istog krova planirano je uređenje zajedničke prostorije za 90 osoba, zajedničke terase i praonice rublja.

________________________________

UGLEDNI PISAC I FERALOV KOLUMNIST DOBIO DVIJE UGLEDNE KNJIŽEVNE NAGRADE
KOVAČU - "STEĆAK" I "VILENICA"

Mirko Kovač, ugledni književnik i intelektualac, te dugogodišnji Feralov kolumnist, dobitnik je dviju vrlo značajnih literarnih nagrada: “Bosanskog stećka”, koji dodjeljuje međunarodna kulturna manifestacije Sarajevski dani poezije, odnosno Društvo pisaca BiH, te "Vilenice", koju dodjeljuje Društvo slovenskih pisaca. "Stećak" (ta je nagrada inače doslovno teška šest kilograma) do sada su dobili Juan Goytisolo, Boris A. Novak, Christopher Merrill i Tadeusz Rozewicz.

"Mirko Kovač, veliki pisac, britki mislilac, humanist, odgovorni intelektualac u vremenu u kojemu živi, ostao je u biti jedinstven u poimanju uloge književnosti i pisca u društvenim i svim drugim okolnostima. Ljepotu svoga književnog izraza Kovač je stalno obogaćivao jasnom i neposrednom istinom o vremenu u kojemu živi, potvrđujući kako se svako veliko književno djelo sretno prelijeva izvan nacionalnih ograda i postaje univerzalno, zajedničko kulturno dobro i civilizacijsko naslijeđe", stoji u obrazloženju sarajevske nagrade.

Međunarodna književna nagrada “Vilenica”, pak, dodjeljuje se od 1986. Prvi dobitnik bio je poznati talijanski pisac Fulvio Tomizza, a nagrada se dodjeljuje autorima iz Srednje Evrope za životno djelo. "Ovamo nadgrobnik, ondje jama – Bože spasi!" komentirao je Mirko Kovač dobivanje nagrada, jer će mu "Vilenica" biti uručena u istoimenoj - jami. Kovač je, inače, dobitnik švedske nagrade "Tucholsky", 1993., te evropske nagrade "Herder", 1995.


SANKT PETERBURG
OBNOVLJENA "JANTARNA SOBA"

"Jantarna soba", dvorana sa zidovima od jantara koju je početkom 18. stoljeća pruski kralj Fridrik Vilim darovao ruskome caru Petru Velikom, a godine 1941. opustošili su je nacisti, u potpunosti je rekonstruirana. Glasovita dvorana nalazi se u Carskome selu, nedaleko od Sankt Peterburga. Njezina obnova započela je 1999., ukupno je stajala 3,5 milijuna dolara, a radove je izvela njemačka tvrtka Ruhrgas. Službeno otvorenje "Jantarne sobe" zakazano je za 31. svibnja, kada će fešti prisustvovati njemački kancelar Schröder kao i ruski predsjednik Putin. Valja također reći da su glasovite ploče od jantara nestale 1945., a ne 1941., no potraga, provođena svojedobno s obje strane Željezne zavjese, do današnjih dana nije dala rezultata.


VIRTUALNO UTOČIŠTE ZA UGROŽENE ŽIVOTINJSKE I BILJNE VRSTE
DIGITALNA ARKA

ARKive je naziv britanskoga Internet-sitea, odnosno elektroničkog utočišta - Noine arke 21. stoljeća - za ugrožene biljne i životinjske vrste. Web ima dva dijela - britanski i globalni - a sadrži mnoštvo audio, video i fotografskog materijala vezanog za vrste kojima prijeti nestanak s lica Zemlje. Web je besplatan, ponajprije je, zbog edukacije, namijenjen djeci, no i svima koji vole prirodu. Autorima weba namjera je prikupiti fotografije i druge podatke svih 6 tisuća životinja i 33 tisuća biljaka koje se nalaze na popisu ugroženih vrsta World Conversation Union, a najznačajnijim dijelom sadašnjeg sadržaja ARKive weba - u koji je do sada uloženo oko 4 milijuna funti - smatra se jedini preostali filmski zapis danas nepostojećega tasmanijskog tigra, te zadnje poznate snimke zlatne krastače, za koju se također vjeruje da više ne postoji na našem planetu.


VELIKI ASTRONOMSKI PROJEKT
KARTA SKRIVENOG SVEMIRA

Astronomi sa Sveučilišta Cardiff zajedno sa svojim kolegama iz Australije još od 1997. rade na izradi nebeskog atlasa, odnosno karte nevidljivoga, skrivenog svemira, a u tu svrhu koriste dva vrlo moćna radio-teleskopa - jedan promjera 64 metra nalazi se u australskom Parkesu, dok je drugi, promjera 76 metara, smješten u britanskome Jodrell Bank (radio-teleskopima mogu se vidjeti nebeska tijela tamnija od neba, koja su inače "neuhvatljiva" za optičke teleskope). Britanski astronomi upravo završavaju prvo istraživanje kozmičkog vodika, prastarog plina s početaka našeg svemira iz kojeg su nastale sve danas znane zvijezde i galaksije. Taj je plin važan i za tumačenje evolucije svemira, koji se i dalje širi. "Mi smo poput moreplovaca koji se prvi put susreću s novim kontinentima, a mnoge od njih samo djelomično razumijemo”, izjavio je prof. Mike Disney.


________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA