Kultivator



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro


Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film













Stranica obnovljena:
30. svibnja, 2003.

01 / Kultivator
Darko VUKOREPA: KULTIVATOR
29. svibnja, 2003.

* KONAČNA verzija rukopisa čuvene Beethovenove Devete simfonije, na kojoj se nalaze skladateljeve bilješke i uvrede upućene prepisivaču, prodana je za neočekivano "mali" iznos - za samo 3,47 milijuna dolara. Prijašnji vlasnik rukopisa anonimna je privatna zaklada, a iznos od prodaje bit će uložen u osnivanje dobrotvornog fonda. Samo jedan list Beethovenova predloška za uvertiru 9. simfonije prošle je godine prodan za dva milijuna dolara, osam puta skuplje od procijenjenog iznosa. Tada se radilo o stranici pisanoj skladateljevom rukom, dok je autor rukopisa prodanog u četvrtak prepisivač. "No, na gotovo svakoj od 575 stranica nalaze se Beethovenove bilješke i komentari", izjavio je šef odjela Sotheby'sa za rukopise Stephen Roe, dodavši da "rekordna cijena postignuta za neki glazbeni rukopis iznosi 4 milijuna dolara, i to za kolekciju Mozartovih simfonija".

* U MADRIDSKOME muzeju Prado zajedno su, nakratko, bile izložene slike jednoga flamanskog i jednoga španjolskog majstora - riječ je o Vermeerovu "Slikaru u atelijeru" (na slici) i Velazquezovoj "Dvorskoj gospođici", koje su nastale gotovo u isto vrijeme, a prikazuju autore za slikarskim stalkom. Da bi omogućio to sučeljavanje, Muzej povijesti umjetnosti iz Beča produljio je posudbu "Slikara u atelijeru", jednog od devet Vermeerovih djela koja su se u Pradu mogla vidjeti u sklopu izložbe "Vermeer i nizozemski interijer".

* "MEDITERANSKI institut za istraživanje života u Splitu bit će originalan znanstveni centar, kakvoga još nema u svijetu - napravit ćemo nešto za što ni bogati nisu imali 'petlju'", izjavio je više nego optimistično ovih dana naš znameniti znanstvenik Miroslav Radman. "Istraživače koji imaju najmodernije opremljene laboratorije i izvrsne plaće ne mogu ničim kupiti nego ih moram 'korumpirati' na jedan etički, moralan način - ljepotom mjesta i slobodnim vremenom", dodao je dr. Radman. Inače, obnova prostora u okviru Vile Dalmacije trebala bi biti dovršena do kraja ljeta, a Institut otvoren - za dvije godine.

________________________________

MEĐUNARODNI FILMSKI FESTIVAL U CANNESU
ZLATNA PALMA "ELEPHANTU"

Zlatnu palmu ovogodišnjega Canneskog filmskog festivala dobio je američki redatelj Gus Van Sant za film "Elephant", koji govori o nasilju u američkim školama, a Van Sant je, mimo uobičajenih canneskih pravila, dobio i nagradu za režiju. "Već godinama pokušavam dovesti svoje filmove u Cannes i divno je primiti ovakvu nagradu", izjavio je Van Sant. Najboljom glumicom proglašena je Marie-Josee Croze ("Barbarska invazija"), dok je nagrada za najboljega glumca pripala dvojici turskih naturščika Muzafferu Ozdemiru i Mahmetu Eminu Topraku (posthumno) za ostvarenja u filmu "Uzak" redatelja Nurija Bilgeja Ceylana, koji je, pak, dobio Veliku nagradu žirija.

"Nagrada žirija" pripala je iranskom filmu "U pet sati popodne", a glede ex-jugo prostora, vrijedi zabilježiti da je Pavle Vučkov iz Srbije & Crne Gore dobio prvu nagradu u kategoriji kratkih filmova s filmskih akademija. Bez Palme je tako ostao veliki favorit ovogodišnjega Cannesa - kultni danski redatelj Lars von Trier i njegov film "Dogville" s Nicole Kidman, a bolje nije prošao ni hvaljeni novi film Clinta Eastwooda "Mystic River".


SVEMIR
NEPTUN: POČINJE 40-GODIŠNJE LJETO

Istraživanje Neptunovih oblaka koje su sproveli znanstvenici s američkoga Sveučilišta Wisconsin i iz NASA-ine ustanove Jet Propulsion Laboratory rezultiralo je vrlo zanimljivim spoznajama o ovome dalekom plinovitom divu: Neptun, naime, poput Zemlje prolazi kroz godišnja doba, a upravo je na početku 40-godišnjeg ljeta! Kako Neptunu trebaju 164 godine da okonča svoj put oko zajedničkog nam Sunca, tako mu svako pojedino godišnje doba traje oko četiri desetljeća.

Znanstvenici su do bitnih spoznaja došli nakon što su utvrdili da su Neptunovi južni oblaci u proteklih šest godina postali svjetliji, a opažanja su pokazala da je daleki planet sklon i vrlo ekstremnim vremenskim prilikama: prosječna površinska temperatura iznosi mu oko minus 218 stupnjeva Celzijevih, a olujni vjetrovi dosežu brzinu i do 1500 kilometara na sat! Takvo (ne)vrijeme znanstvenici pripisuju toplini iz Neptunova unutarnjeg sloja, koji se sastoji od rastopljenog kamenja, tekućeg amonijaka i metana.


________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA