Kultivator



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits

Word Trade

Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
21. studenoga, 2003.

01 / Kultivator
Darko VUKOREPA: KULTIVATOR
20. studenoga, 2003.

* "DEVET Aleksandrija", pjesničku zbirku Semezdina Mehmedinovića, koju je prošle godine objavio zagrebački Durieux, a potom u Americi nakladnik City Lights, ugledni je američki časopis Publishers Weekly u svojemu online-izdanju uvrstio među pet najboljih zbirki poezije u prijevodu. Knjigu je preveo Ammiel Alcalay, a vrijedi također reći da su izdavačku kuću City Lights iz San Francisca 1953. osnovali Lawrence Ferlinghetti i Peter D. Martin. Iz Durieuxa poručuju da će se drugo izdanje Mehmedinovićeve knjige pojaviti koncem ovoga mjeseca.

* ČETIRI rukopisa austrijskog filozofa Ludwiga Wittgensteina za koje se pola stoljeća nije znalo gdje su, pronašla je i otkupila Austrijska nacionalna knjižnica. Rukopisi nastali između 1917. i 1918. imaju 59 stranica post scriptuma za "Tractatus Logico-Philosophicus", najveće djelo Ludwiga Wittgensteina u kojemu je iznio postavku da se metafizika ne da jezično opisati. Nacionalna knjižnica otkupila je i 166 stranica bilježaka o "Filozofskim istraživanjima", drugoj Wittgensteinovoj knjizi, kao i stranice iz njegova dnevnika koje je napisao između 1930. i 1932. te 1936. i 1937.

* OSTACI najstarije francuske katedrale otkriveni su u Arlesu na jugu Francuske, objavili su arheolozi francuskog Nacionalnog centra za znanstvena istraživanja. Ostaci zidova, mramorni pod i stupovi hrama potječu iz sredine IV. stoljeća, a otkriveni su pri izgradnji medijskog centra. Katedrala u Arlesu bila je dugačka između 40 i 50 metara, s apsidom promjera oko 15 metara, što je, kako ocjenjuju arheolozi, "iznimno za to doba, oko 350. godine poslije Krista". Iz istog su razdoblja katedrale u Trieru i Ženevi.

* SAJAM knjige u Istri, 9. po redu Pulski festival knjige i autora, trajat će ove godine od 3. do 13. prosinca.
Ovaj, jedan od značajnijih “okupljališta uz knjigu” u Hrvatskoj ove godine ozbiljno kreće k svojoj internacionalizaciji – ugostit će 250 hrvatskih i 40 inozemnih nakladnika. Središnja tema sajma bit će “Ženska moć i književno stvaranje”.

* ZAGREBAČKI Klub Močvara i u prosincu nastavlja sa svojom više nego raskošnom underground-ponudom. Tako će posjetitelji ovog mjesta na obali Save moći vidjeti mnoštvo zanimljivih stvari: filmske večeri s Borom Leejem, sinjskim kung–fu majstorom, večeri japanskog novog filma, večeri s Carlom Theodorom Dreyerom, projekcije jednog od najboljih svjetskih kratkometražnih SF filmova, “La Jetee”, večeri indijskog filma, rane filmovi Davida Cronenberga… Što se tiče muzike, evo nekih od koncerata: Grob, Antenat, Invisible ghost Luigi, Sudahan & Južni Kovači, Kamerakino…

________________________________

KNJIŽEVNOST & TRŽIŠTE
PRODANO 250 MILIJUNA KNJIGA O “HARRYJU POTTERU

Najpoznatiji dječak čarobnjak na svijetu postavio je novi rekord: prodaja knjiga o Harryju Potteru dosegnula je brojku od četvrt milijarde primjeraka. A ni taj rekord neće trajati: autorica je, naime, počela pisati šestu knjigu u seriji o školi čarobnjaštva Hogwarts. Agent autorice Rowling, Christopher Little, izjavio je da su knjige prodane u više od 200 zemalja i prevedene na 60 jezika, od gujaratija do starogrčkog. Najnoviji je prijevod na hinduski objavljen u Indiji ovog mjeseca. Izdavačka industrija, pak, pozdravlja uspjeh autorice Rowling u poticanju djece širom svijeta na čitanje, u doba instant-zabave temeljene na televiziji, stripovima i kompjutorskim igricama.

“Knjige J. K. Rowling popločale su put novoj generaciji uzbudljivih pisaca za djecu, koja budi golemo zanimanje djece za čitanje”, rekao je Little, te dodao da “za sada nije određen rok za objavljivanje šeste knjige”. Izdavanje pete knjige, “Harry Potter i Red feniksa”, postalo je najveći svjetski događaj, dok su djeca od New Yorka do Sydneya halapljivo gutala priču. Prvog dana objavljivanja prodano je 1,78 milijuna primjeraka samo u Britaniji, što je profit izdavača Bloomsbury Publishing Plc. podignulo za 14 posto.

Rowling, nekoć samohrana majka koja je počela pisati u jednom edinburškom kafiću, danas je multimilijunašica, na prvom mjestu najbolje plaćenih pisaca na svijetu. List Sunday Times procijenio je njezinu zaradu prošle godine na 125 milijuna funti, što bi iznosilo po 388 funti za svaku riječ u njezinoj zadnjoj knjizi o Potteru. “Ona je stroj za proizvodnju novca. Mora da je u golemom iskušenju da nastavi pisati i nakon posljednje od sedam planiranih knjiga o avanturama Harryja Pottera. Mogla bi biti prva autorica milijarderka u povijesti”, kaže Philip Beresford iz Sunday Timesa.


KONTROVERZE OKO TRENUTNOG POLOŽAJA NASA-ine ROBOTSKE SONDE KOJA JE U SVEMIR LANSIRANA PRIJE 26 GODINA
GDJE JE VOYAGER 1?

Nakon što su prošle godine u rujnu, u povodu 25. obljetnice lansiranja NASA-inih robotskih sondi Voyager 1 i 2, znanstvenici gotovo održali zadušnicu za dvije svemirske letjelice koje su svojim snimkama revolucionirale čovjekov pogled na svemir, ovih dana iz NASA-e stižu vijesti da Voyageri i nakon 26 godina trajanja misije i pretpostavljene udaljenosti od 13,5 milijardi kilometara od Sunca uredno šalju dragocjene podatke. No, u članku objavljenome u časopisu Nature stručnjaci s raznih američkih sveučilišta i znanstvenih ustanova iznijeli su prilično različita gledišta o tome gdje se Voyager 1 trenutačno nalazi: po nekima je već napustio naš Sunčev sustav i ušao u tamno međuzvjezdano područje “heliopauze”; po drugima se još uvijek nalazi unutar Sunčeva sustava, dok najnoviji NASA-ini podaci kazuju da se letjelica upravo nalazi na samome rubu Sunčeva sustava.

NASA tvrdi da Voyageri imaju dovoljno energije da funkcioniraju do 2020. Voyager 2 – čija je putanja nešto drukčija od putanje Voyagera 1 – mogao bi se, prema najnovijim NASA-inim podacima, nalaziti unutar Sunčeva sustava, odnosno trebao bi “ovih dana” proći pokraj Urana i Neptuna: tako bi postao jedina svemirska letjelica izrađena ljudskom rukom koja je vidjela te daleke svjetove.


SPORTSKE MEMORABILIJE
PELEOV DRES NA DRAŽBI

Na skorašnjoj dražbi u Londonu naći će se i jedan vrlo raritetan sportski predmet: riječ je o dresu s brojem 10 brazilske i svjetske nogometne legende, slavnoga Pelea, što ga je kao 17-godišnjak nosio 1958. u finalu Svjetskoga prvenstva u kojem je Brazil pobijedio Švedsku s rezultatom 5:2. Nakon utakmice, Pele je dres darovao suigraču Didiju, koji ga je, pak, poslije poklonio Peleovu muzeju u mjestu Maceiu. No, Muzej se u posljednje vrijeme nalazi u velikim financijskim problemima, prijeti mu i zatvaranje, pa se njegova uprava odlučila na prodaju svojega najvrjednijeg eksponata, kojemu tek treba odrediti početnu cijenu. Da stvar bude zanimljivija, Peleov “švedski” dres nije tradicionalne, žute, brazilske boje, nego modre, “rezervne”, jer su u žutim dresovima tada nastupili domaćini Šveđani…


________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA