Knjige



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International


Oswald

Greatest Shits

Word Trade

Kultivator


Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
30. prosinca, 2003.

01 / Knjige

________________________________

12 POLICA

ROBERT MACFARLANE: "MOUNTAINS OF THE MIND: A HISTORY OF FASCINATION", GRANTA BOOKS, 2003.


Za ovu svoju knjigu o planinama Robert Macfarlane osvojio je nagradu lista Guardian vrijednu 10 tisuća funti, za prvu knjigu nekog autora. Članica žirija, spisateljica Sarah Waters, ocijenila je pobjedničku knjigu "poetičnom i prekrasno napisanom". Radi se o kulturnoj povijesti planina, od prije 300 godina, kad su se smatrale nepoželjnima i stranima, do današnjih dana. Drugi član žirija, pisac Blake Morrison, za knjigu je, pak, izjavio: "Čak će i ljudi koji se, kao ja, boje popeti bilo gdje drugdje osim na vlastiti prag, biti očarani." Robert Macfarlane radi na Emmanuel Collegeu na Sveučilištu Cambridge.

MERI NANA-AMA DANQUAH (UREDNIK): "SHAKING THE TREE: A COLLECTION OF NEW FICTION AND MEMOIR BY BLACK WOMEN", W.W. NORTON & COMPANY, 2003.

Antologija mladih afroameričkih spisateljica "Shaking the Tree" ukazuje, vele američki književni kritičari, da crne spisateljice starije generacije konačno mogu odahnuti. Knjiga obuhvaća 23 eseja i poglavlja iz knjiga objavljenih devedesetih godina. "Odgojene na djelima Alice Walker, Toni Morrison, Maye Angelou i Jamaice Kincaid, mlade su autorice kćeri svojih majki, a ipak sasvim drukčije", piše USA Today. Djelo je, vele kritičari, puno priča crnkinja koje pokušavaju pronaći svoj put u svijetu nepoznatom njihovim roditeljima. "Govore o životu o kojem su njihove majke mogle samo sanjati. Neke od njih su pohađale ugledne škole, a druge završile magisterije i zarađuju pišući knjige, što je nekoć bilo nezamislivo za crne žene. Iako se 'Shaking the Tree' ponegdje doima na brzinu skupljenom zbirkom, taj je nedostatak nadoknađen intimnim i osobnim pričama."

NIGEL COATES: "A GUIDE TO ECSTACITY", PRINCETON ARCHITECTURAL PRESS, 2003.

U svojoj, začudo, tek prvoj knjizi, ugledni britanski arhitekt Nigel Coates, promišlja konvencionalnu ideju grada, odnosno riječ je o vodiču kroz autorovu osobnu viziju metropolisa, koji on naziva – Ecstacity. Coatesov metropolis u sebi objedinjuje i kombinira elemente Tokija, Kaira, Londona, New Yorka, Rima, Rio de Janeira i Bombaja, kreirajući mjesto kulturnih hidrida i sudara, ali i otkrića i fantazije. U kreiranju svojega metropolisa, Coates je surađivao i s mnogim drugim slavnim imenima, poput arhitekata Rema Koolhaasa, Zahe Hadid i Franka Gehryja, pisca Marcusa Fielda, povjesničarke Theodore Zeldin; kako bi ova "utopijska mapa" grada budućnosti i svojom "ambalažom" slijedila autorove ideje, kultna londonska grafičko-dizajnerska kuća "Why Not Associates" koristila je specijalne materijale i poseban način tiskanja.

D. VUKOREPA

________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA