Kultivator



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
13. svibnja, 2004.

01 / Kultivator
Darko VUKOREPA: KULTIVATOR
13. svibnja, 2004.

* PRVA sirijska opera, koja će moći primiti oko 1500 gledatelja, svečano je otvorena u Damasku. Opera je dio kompleksa nazvanog "Asadova kuća za kulturu i umjetnost" u sastavu kojega će biti još dvije dvorane (za 750 i 350 gledatelja), te glazbeni, kazališni i baletni institut. Kompleks se prostire na površini od 45.000 četvornih metara, a njegova je izgradnja, prema sirijskom tisku, stajala 40 milijuna dolara. Na otvaranju opere nastupio je sirijski nacionalni simfonijski orkestar, koji je izveo djela Beethovena i Čajkovskog, te baletna družina Inana. Otvaranje opere odgođeno je nekoliko puta, a zadnji put u travnju 1999. zbog požara uzrokovanog kratkim spojem. Kamen temeljac položio je početkom sedamdesetih godina prošlog stoljeća bivši predsjednik Hafez al-Asad, britanski stručnjaci napravili su elaborat za izgradnju kompleksa, a njemačke i švicarske tvrtke bile su zadužene za električni i alarmni sustav.

* BILL Clinton, bivši američki predsjednik, izjavio je kako daje sve od sebe kako bi na vrijeme završio memoare za koje je primio dvanaest milijuna dolara predujma, dok istovremeno njegovi prijatelji tvrde kako je zapeo na svojoj omiljenoj temi - samome sebi. U intervjuu koji je ovaj tjedan dao časopisu Vanity Fair, Clinton je izjavio kako je opsjednut time da što prije završi svoje dugoočekivane memoare, iako je tek prije četiri mjeseca započeo pisati o svojem boravku u Bijeloj kući. "Skoro uopće ne spavam, ubijam se jer hoću što prije završiti te memoare", izjavio je Clinton, čiji prijatelji tvrde kako on u društvu "ne može prestati pričati". "Vi nikada ne možete s njim ostvariti neku konverzaciju, jer nikada ništa ne pita o vama. Nikada ne pita za vaše mišljenje. Jednostavno voli pričati i voli imati publiku. On je, jednostavno, potpuno opsjednut samim sobom. Uopće ga ne zanima što itko drugi radi ili misli. Zanima ga jedino što netko kaže o onome što on sam govori ili radi - razgovor se uvijek vrti isključivo oko njega."

* NIZOZEMSKI će turist morati vratiti sve suvenire koje je kupio na putovanju u Indoneziji jer se pokazalo da je riječ o vrijednim figuricama iz 13. stoljeća. "Turist je kupio figurice na sajmištu uz cestu dok je bio na odmoru u Indoneziji, misleći da kupuje kopije napravljene tako da izgledaju kao da su stare", rekao je dužnosnik rotterdamske carinske uprave. Rotterdamski su carinici pri slučajnom pregledu pronašli kamene figurice, od kojih jedna prikazuje Ganesa, boga sreće sa slonovskom glavom, a druga muški torzo drugoga indijskoga boga. "Suveniri" za koje se procjenjuje da vrijede 15.000 eura vraćeni su indonezijskom veleposlanstvu u Nizozemskoj i bit će izloženi u Nacionalnom muzeju u Jakarti.

* TOMU Cruiseu & ostatku ekipe filmskog projekta "Nemoguća misija 3" nije dozvoljeno snimanje u prostorijama berlinskog Reichstaga, sjedištu njemačkog parlamenta, kojeg je projektirao slavni britanski arhitekt Norman Foster. "Predsjednik Bundestaga Wolfgang Thierse ne želi raditi iznimku za tu produkciju", pojasnio je glasnogovornik parlamenta.

* SIMON & Garfunkel, legendarni američki duo, potvrdili su nastupe u 11 gradova diljem Europe u sklopu svoje Old Friends turneje, koja je započela u listopadu u SAD-u. Turneja će započeti u Manchesteru, a nastavit će se u Londonu, Dublinu, Parizu, Kölnu, Amsterdamu, Kopenhagenu, Oslu, Stockholmu, Münchenu i Baselu…

* FILM Elije Kazana "Istočno od raja", koji se smatra i remek-djelom tog autora, najveći je i najautentičniji film ikad snimljen o radničkoj klasi, smatra istaknuti redatelj Martin Scorsese. "Kao da me taj film razumije... Progovorio je o stvarima onako kako ja nikad nisam uspio, o kojima se nisam usudio govoriti", naglasio je Scorsese.

________________________________

MEKSIKO
POVRATAK SLAVNE FRIDE

Dvadeset šest najvažnijih slika Fride Kahlo vratit će se privremeno u Meksiko kako bi bile izložene u "Casi Azul", "plavoj kući" u kojoj je ova vrsna slikarica rođena, a sve će se odvijati u okviru manifestacija povodom 50. obljetnice Kahline smrti. Izložbu organizira muzej "Dolores Olmedo" koji posjeduje najveću zbirku na svijetu slika Diega Rivere i Fride Kahlo. "Casa Azul" lijepo je zdanje s početka 20. stoljeća, s velikim dvorišnim prostorom, u kojem je Frida Kahlo živjela dobar dio svoga burnog života i ostavila svoj trag. Slavne slike "Slomljena kičma", "Autoportret s majmunom" (1945.), slika na metalu "Bolnica Henry Ford" (1932.) i nadrealistično djelo "Cvijet života" (1944.) bit će izložene dva mjeseca u prostorijama kuće-muzeja Fride Kahlo, u tipičnoj četvrti Coyoacan južnog dijela glavnog grada.

"Zadovoljstvo je raditi izložbu zajedno s 'Casom Azul', Fridina se djela vraćaju ondje gdje su nastala ili smišljena, a moći će ih se promatrati istodobno sa svakodnevnim predmetima koji su ondje sačuvani", kazao je Carlos Phillips, direktor muzeja "Dolores Olmedo". Kuća u kojoj je stanovala Frida, jedna od najcjenjenijih meksičkih umjetnica na svjetskom tržištu umjetnina, ugostit će "djela zahvaljujući kojima je postala ikona", naglasio je Phillips, sin kolekcionarke Dolores Olmedo, značajne mecene Kahlina supruga, muralista Diega Rivere.


REKORDNA DRAŽBA UMJETNIČKIH SLIKA
PICASSO OD 104 MILIJUNA DOLARA!

Picassov "Dječak s lulom" prodan je na nedavnoj dražbi newyorške aukcijske kuće Sotheby's za više od 104 milijuna dolara i time je postavio novi svjetski rekord kao najskuplje prodano umjetničko djelo. Prijašnji rekord držao je, od 1990. godine, "Portret doktora Gacheta" Vincenta Van Gogha, prodan za 82,5 milijuna dolara. Platno veličine 99,7 x 81,3 cm, koje je Pablo Picasso naslikao 1905. kad su mu bile 24 godine, nedugo nakon što se smjestio na Montmartreu, prikazuje Parižanina s lulom u lijevoj ruci i cvjetnim vijencem na glavi. Sotheby's ga je nazvao "jednim od najvažnijih Picassovih ranih djela koja su se ikad pojavila na tržištu".

Slika je iz zbirke Johna Hayja Whitneyja, koji ju je nabavio 1950. za 30.000 dolara, a prodala ju je Zaklada Greentree, filantropsko društvo, koje je nakon suprugove smrti 1982. osnovala Whitneyjeva udovica. Inače, "Dječak s lulom" bio je procijenjen na 70 milijuna dolara, no trgovci umjetninama kladili su se da će postići rekordnu cijenu, a ta je 93 milijuna, što uz poreze i provizije ukupno iznosi 104,168.000 dolara. Ime kupca nije objavljeno tijekom kupnje.


FIRENCA
MICHELANGELOV DRVENI KRIST

Drvena skulptura koja predstavlja Krista, pripisana mladom Michelangelu, ovog je tjedna prvi put izložena u Firenci u muzeju zaklade Horne. Mala skulptura od lipova drva, visoka četrdesetak centimetara, prikazuje tijelo raspetoga Krista, glave blago nagnute u stranu, a procjenjuje se da je nastala oko 1495., kada je Michelangelo imao oko 20 godina. Stručnjaci tvrde da je riječ o Michelangelovu djelu na temelju usporedbe sa skulpturom raspetoga Krista iz firentinske crkve Santo Spirito. Michelangelo je, kažu stručnjaci, napravio skulpturu uzevši kao model tijelo mladića u dobi između 20 i 30 godina, mrtvog manje od 48 sati. Skulptura je dio privatne kolekcije, a moći će se pogledati od 8. svibnja do 4. rujna.


DODIJELJEN "ŠPANJOLSKA NOBELOVA NAGRADA" ZA KNJIŽEVNOST
"CERVANTES" - ROJASU

Čileanski pjesnik Gonzalo Rojas (86), nagrađen je Cervantesom, najcjenjenijom književnom nagradom u španjolskom umjetničkom svijetu. Rojas je "prototip pronicljiva pjesnika koji želi odgonetnuti smisao svijeta", kazao je španjolski kralj Juan Carlos uručivši nagradu na Svjetski dan knjige i godišnjicu smrti Cervantesa. Poznatu kao "španjolska Nobelova nagrada", nagradu Cervantes tradicionalno dodjeljuje kralj u Alcali de Henaresu, istočno od Madrida, u rodnome mjestu autora "Don Quijotea" Miguela de Cervantesa. Usredotočujući se na temu ljubavi, erotike i sukobljavanja života i smrti, Rojasov rad već je dobio čileansku nacionalnu književnu nagradu te nagradu španjolske kraljice Sofije, obje 1992. godine. Sedamnaest Rojasovih djela uključuje zbirke "Antologija zraka", "Ljudska bijeda" i "Protiv smrti". Nagradu Cervantes prati novčani iznos od 90.000 eura.


________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA