Kultivator



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
27. svibnja, 2004.

01 / Kultivator
Darko VUKOREPA: KULTIVATOR
26. svibnja, 2004.

* BONO, pravog imena Paul Hewson, godinama podupire Aung San Suu Kyi i njezine napore za demokratskim promjenama u Mijanmaru (Burma). Frontmen irske grupe U2 i politički aktivist izjavio je pred povjerenstvom američkog Kongresa da se srami mlake europske potpore sankcijama protiv mijanmarske vojne vlade. Naime, Sjedinjene Države uvele su diplomatske, trgovinske i ulagačke sankcije protiv Mijanmara (bivša Burma), gdje je vojna hunta sazvala skupštinu prije nego što je pustila vođu demokratske opozicije i nobelovku Aung San Suu Kyi na slobodu. "Duboko sam posramljen nedostatkom europske potpore za Aung San Suu Kyi", izjavio je Bono za senatski pododbor za vanjsku pomoć.
Osim što već godinama otvoreno podržavaju Aung San Suu Kyi, na posljednjem albumu U2 joj je posvetio pjesmu "Walk On", što je izazvalo bijes mijanmarskog režima i zabranu njihove glazbe u toj zemlji. Aung San Suu Kyi, dobitnica Nobelove nagrade za mir 1991. i vođa demokratske opozicije u Mijanmaru, godinama je u kućnom pritvoru. Bono je također izjavio kako će osobno načeti tu temu sa šefom Europske komisije Romanom Prodijem. "Čini mi se kako u Burmi imamo posla s vrlo konkretnim problemom. To zahtijeva različite mjere i jak odgovor", kazao je Bono, dodavši kako bi vojna hunta "trebala osjetiti našu odvažnost" i kako "ne mogu gaziti preko Aung San Suu Kyi koja je istinski heroj".

* "ČIŠĆENJE Michelangelova Davida, koji se čuva u Akademijinoj galeriji u Firenci, završeno je", izjavila je direktorica galerije Franca Falletti. To remek-djelo, teško 5572 kilograma i visoko 5,17 metara, podvrgnuto je vrlo osjetljivom čišćenju destiliranom vodom, koje je započelo polovinom rujna 2003. godine. Kip će od sada biti uključen u vrlo minuciozan program nadzora i održavanja, izrađen na temelju novih spoznaja stečenih tijekom dugotrajne restauracije. Redovite provjere započet će nakon službene proslave kojom se obilježava 500 godina kipa, 8. rujna, rekli su Falletti i glavni ravnatelj firentinskih muzeja Antonio Paolucci. Program održavanja predviđa osam godišnjih pregleda i čišćenja od prašine. Osim toga, ispitivanja će omogućiti redovitu provjeru stabilnosti Davida i pukotina na njegovim gležnjevima, na kojima nikada nije provedena restauracija. Te su brazde nastale zbog naginjanja kipa prema naprijed dok je bio izložen na otvorenom na Trgu della Signoria, od 1504. do 1873. godine.

* GUŽVA oko osobnih dokumenata sir Arthura Conana Doylea prije nekoliko dana službeno je okončana – naime, na aukciji je kolekcija dostigla cijenu od skoro 950 tisuća funti. Iako ni to nije malo, očekivalo se kako će se ova ostavština prodati za čak dva milijuna funti. Još nije poznato jesu li artefakti prodani privatnim kolekcionarima ili institucijama. Kolekcija je uključivala oko tri tisuće papira, bilježaka, rukopisa – osamdeset posto materijala koji nikad nije objavljivan. Neki su papiri i uzeti iz Doyleovog pisaćeg stola nakon njegove smrti, 1930. godine. Serija blokova za pisanje, u kojima su se nalazile skice za neke od njegovih najvećih romana, postigle su cijenu od otprilike stotinu i četrdeset tisuća funti, a korespondencija s piščevim bratom oko sedamdeset i dvije tisuće funti. Pete Wishart, škotski zastupnik u parlamentu, izjavio je kako bi kolekcija trebala biti smještena u Britanskoj knjižnici, za "javno dobro".

* MEKSIČKI političari poslali su apel slavnom piscu G. G. Marquezu, moleći ga da posreduje u ozbiljnoj diplomatskoj krizi između te zemlje i Kube. "Potrebna nam je hitna intervencija osoba koje su u prijateljskim odnosima i s Meksikom i s Kubom, kao što je to Garcia Marquez", izjavio je senator Javier Corral iz ljevičarske stranke Demokratske revolucije, objašnjavajući razloge molbe. Marquez većinu svojeg slobodnog vremena provodi u Meksiku, ali je prisan i s Fidelom Castrom. Cijela priča je, pak, počela kad je kubanski čelnik Fidel Castro osudio glasovanje Meksika polovicom travnja u korist rezolucije Povjerenstva za ljudska prava UN-a kojim se kritizira Kuba. U govoru u povodu Praznika rada Fidel Castro je izjavio da su ugled i utjecaj Meksika u Latinskoj Americi i svijetu "pretvoreni u prah". Meksiko je odgovorio povukavši svoju veleposlanicu Roberte Lajous iz Havane i zatražio odlazak kubanskog veleposlanika Jorgea Bolanosa iz Meksika u roku od četrdeset osam sati…

________________________________

NOGOMET
STO GODINA FIFA-e

Svjetska nogometna organizacija, FIFA, ove godine slavi 100. obljetnicu, a vrhunac proslave zbio se prošli tjedan u Parizu, gdje se odigrao susret između europskog i svjetskog prvaka, Francuske i Brazila. Momčadi su prvo poluvrijeme odigrale u negdašnjim, retro-dresovima – Francuzi su nastupili u plavim "košuljama" u kakvima je njihova reprezentacija odigrala prvu službenu utakmicu prije 100 godina, a Brazilci u znanim bijelim dresovima s vezicama na ovratniku po uzoru na dresove u kojima je Brazil nastupio u svojoj prvoj utakmici 1914. godine. Utakmica je završila bez zgoditaka, no, osim vlastite atraktivnosti, poslužila je i kao sjajan podsjetnik na prve dane FIFA-e: naime, ova je organizacija osnovana 21. svibnja baš u Parizu, a njezini utemeljitelji bili su Francuska, Belgija, Danska, Nizozemska, Španjolska, Švedska i Švicarska.

Engleska, dakako, shodno svom otočkom raspoloženju, nije željela biti prisutna u tom društvu, na Otoku je nogometni savez osnovan još 1863., a razloge za svoju "svjetsku" prepotenciju vjerojatno su dodatno potvrdili i 10. svibnja 1947. kada je u Glasgowu odigran "meč stoljeća" između Velike Britanije i "ostatka Europe", koji je okončan rezultatom 6 naspram 1 za Otočane!


ZAVRŠEN FILMSKI FESTIVAL U CANNESU
"ZLATNA PALMA" ZA "FAHRENHEIT 9/11"

Pobjednik ovogodišnjeg Canneskog međunarodnog filmskog festivala i dobitnik "Zlatne palme" jest dokumentarni film "Fahrenheit 9/11" poznatog američkog redatelja Michaela Moorea. "Fahrenheit 9/11" prvi je dokumentarni film koji je dobio tu uglednu nagradu nakon 1956., kad je dodijeljena filmu "Tihi svijet" Jacquesa Cousteaua i Louisa Mallea. Film izrazito kritički govori o američkom predsjedniku Georgeu Bushu, njegova se obitelj dovodi u vezu s obitelji Osame bin Ladena, a Moore je film posvetio, kako je kazao u Cannesu, "djeci u Americi i u Iraku i svima na svijetu koji trpe zbog postupaka Sjedinjenih Država".

"Možda će ovaj film imati golem utjecaj. Nadam se da hoće", dodao je Moore, dok je predsjednik ovogodišnjeg canneskog žirija, slavni redatelj Quentin Tarantino, izjavio da nagrada Mooreu nije politička kako to tvrde neki kritičari. "Jedino je važan film. Svi smo se složili da je 'Fahrenheit 9/11' bio najbolji film u natjecateljskom dijelu programa. Da se htio baviti politikom, Michael Moore ne bi snimao filmove, nego bi imao političku karijeru", kazao je Tarantino.

Evo i ostalih nagrada: Veliku nagradu žirija dobio je film Park Chan-Wooka iz Južne Koreje "Old Boy"; najboljom glumicom proglašena je Maggie Cheung ("Clean"), a najboljim glumcem - Jagira Juja ("Nobody Knows").


KINESKA IZLOŽBA "PUT SVILE" U LONDONU
NAJSTARIJA TISKANA KNJIGA

"Diamond Sutra", sveti budistički tekst, koji se smatra najstarijom tiskanom knjigom na svijetu, bit će izložen u Londonu na izložbi "Put svile". Riječ je o knjizi ili bolje kazano svitku koji potječe iz 868. godine, i koji je 1907. s još nekoliko tiskanih materijala pronađena u jednoj pećini u Dunhuangu, u sjeverozapadnom dijelu Kine. Svitak se sastoji od sivog papira, ispisanog kineskim znakovima, omotanog oko drvenog valjka. "'Sutre' su se umnožavale kako bi se odala počast određenim ljudima, kao i svim svetim bićima na svijetu", izjavila je Susan Whitfield iz Britanske knjižnice. "'Diamond Sutru' tiskao je čovjek koji se zvao Wong Jei, u svibnju 868. godine, i to u čast svojih roditelja, što i sam napominje na kraju teksta", dodala je Whitfield. Kao što je vidljivo iz podataka o tiskanju svitka, "Diamond Sutra" je tiskan stotinama godina prije no što je tiskarski stroj otkriven u Europi…


IRAK
JOŠ NEDOSTAJE VIŠE OD 10 TISUĆA UMJETNINA

Godinu dana nakon nezapamćenih pljački, koje su užasnule svijet, nacionalnom muzeju u Bagdadu još uvijek nedostaje gotovo 10 tisuća umjetničkih djela, gotovo dvije trećine nestalih umjetnina. "Još uvijek nema 'ni traga' brojnim komadima 'arheološkog blaga' koje su ukrali pljačkaši", izjavio je irački ministar kulture Mufid Jazairi tijekom posjeta Berlinu. "Neke od kradljivaca smo uhitili i uspjeli smo vratiti neke ukradene umjetnine." "Iračko opljačkano nacionalno blago pojavilo se u više europskih zemalja, kao i u nekim zemljama Bliskog istoka, te u SAD-u, ali većina opljačkanih umjetnina nalazi se u Iraku", smatra ministar. "Pronaći ćemo veliki broj ukradenih stvari kada se poboljšaju sigurnosni uvjeti", zaključio je Jazairi.


________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA