Kultivator



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
1. srpnja, 2004.

01 / Kultivator
Darko VUKOREPA: KULTIVATOR
30. lipnja, 2004.

* ARAPSKI pisci odredili su ambiciozni cilj za ovogodišnji Frankfurtski sajam knjiga: pokušat će privući svjetske izdavače da više prevode i objavljuju njihova djela. Sajam, koji se održava od 6. do 10. listopada, najveći je na svijetu, a ove godine kao posebnog gosta predstavlja arapski svijet. Arapske nacije financiraju stoga kulturni program za njemačku javnost koji se sastoji od čitanja književnih djela, izložbi i gostovanja plesnih trupa iz Bejruta i Kaira. "Ohrabrit ćemo ih na otvoreni dijalog, ne isključujući kontroverze, kako bismo dokazali da smo mi i Zapad kroz povijest dijelili iste vrijednosti i da možemo obnoviti zajedništvo", rekao je Mongi Bousneina, glavni direktor arapske kulturne organizacije ALESCO.
Od 22 članice Arapske lige, 17 ih je rezerviralo prostor na sajmu. Sa 200 izdavačkih kuća i 4000 metara četvornih zauzetog prostora bit će najveći posebni gosti sajma u 56 godina njegova postojanja. Očekuje se da će se na sajmu i pratećem kulturnom programu predstaviti više od 150 arapskih autora. Volker Neumann, direktor sajma, rekao je da sajam Njemačkoj pruža priliku za intenziviranje dijaloga s jednim od kulturno najbogatijih dijelova svijeta. Samo ove godine na njemački će biti prevedeno 50 arapskih književnih djela. Assia Djebar, alžirska spisateljica nagrađena na sajmu 2000., i egipatski autor Edwar al-Kharrat, istaknuli su da bi se arapski autori trebali više prevoditi na zapadne jezike i to kvalitetno. Djebar je također upozorila da bi javnost trebala znati da su arapski pisci diskriminirani u svojim zemljama te da se teško prihvaćaju oni koji pišu na drugim jezicima, kao što ona piše na francuskom.

* CEREMONIJALNI židovski svijećnjaci menore i svijećnjaci za hanuku samo su neki umjetnički predmeti pronađeni tijekom iskapanja temelja sinagoge u gradu na jugu Poljske Oswiecim, gdje se tijekom okupacije nalazio zloglasni logor Auschwitz. Izgubljene vrijednosti otkrivene su na mjestu nekadašnje "Velike sinagoge" u Oswiecimu, koju su nacističke snage do temelja spalile 1939. godine. Prvi Židovi naselili su Oswiecim sredinom 15. stoljeća, a pred Drugi svjetski rat od ukupno 12 tisuća stanovnika tog poljskog gradića njih 8 tisuća bilo su Židova. Nakon nacističke invazije 1939. godine u Oswiecimu je izgrađen najveći koncentracijski logor u Europi u kojem je ubijeno oko 1,1 milijun ljudi.

* U UMJETNIČKOJ galeriji u Dubrovniku otvorena je velika retrospektivna izložba Brace Dimitrijevića, koja obuhvaća 150 eksponata ovog svjetski poznatog umjetnika. Izloženi su radovi od Dimitrijevićeve prve izložbe 1969. godine do posljednje koja je bila u travnju ove godine u Rimu. Uz fotoportrete velikih dimenzija, akvarele, fotografske radove iz ciklusa posthistorijskih triptiha postavljene su i originalne instalacije u kojima su korištene slike iz dubrovačkih muzeja.

* DOKUMENTARAC redatelja Michaela Moorea "Fahrenheit 9/11" izbio je na prvo mjesto sjevernoameričke ljestvice najgledanijih filmova proteklog vikenda. Film koji žestoko napada politiku predsjednika Georgea W. Busha i način na koji američka vlada vodi rat protiv terorizma, već je na samom startu zaradio preko 20 milijuna dolara; dokumentarac distribuira neovisni kanadski studio Lions Gate Films, a u SAD-u se prikazuje u 868 kino-dvorana, što je rekord za takvu vrstu filma.

* DEVETA, kompjutorska verzija uglednog rječnika francuske Akademije, izrađena u suradnji sa Sveučilištem u Nancyju, odsad je dostupna na Internetu. Rječnik se može naći na web-stranici Akademije, kao i na web-stranici Sveučilišta u Nancyju. Isto tako je dostupno i posljednje kompletno izdanje rječnika objavljeno 1932.-1935. Stručnjaci sa Sveučilišta u Nancyju usavršili su pretraživač, koji nudi različite mogućnosti konzultiranja rječnika…

________________________________

REKORDNA DRAŽBA U POVIJESTI ROCKA
MILIJUN DOLARA ZA "BLACKIE"

Dvadeset i četvrtog lipnja u New Yorku je održana rekordna dražba u povijesti rocka. Tog je dana, naime, slavni britanski gitarist Eric Clapton na dražbi aukcijske kuće "Christie's" ponudio 56 svojih gitara, "A-tim ili kremu svoje kolekcije", kako je sam nazvao ovu grupu gitara, a sav prihod je namijenio svome Crossroads Centru na liječenje ovisnika na Antigui, osnovanom 1997. Na spomenutoj dražbi su postignuta tri svjetska rekorda: Claptonova gitara Fender Stratocaster "Blackie" iz 1956./57. godine, koju je Clapton prvi put koristio 1973. na znamenitom "Rainbow" koncertu u Londonu, prodana je za – 959.500 dolara što predstavlja najveću sumu do sada plaćenu za neku gitaru.

Drugi svjetski rekord odnosi se na Gibson gitare: Claptonov "cherry red" Gibson ES-335 iz 1964., odnosno iz njegovih dana provedenih u grupi "Cream", prodan je za 847.500 dolara, dok je treći svjetski rekord na ovoj dražbi "pao" kad je riječ o akustičnim gitarama: naime, Claptonova gitara Martin 000-42 iz 1939. godine, koju je Eric koristio tijekom svog koncerta MTV-Unplugged, prodana je za također rekordnu i teško zamislivu sumu od 791.500 dolara!

Newyorška humanitarna dražba polučila je ukupni rezultat od blizu 7,5 milijuna dolara, a valja također istaknuti da je i "Blackie" i "Cream" Gibsona kupio američki lanac "Guitar Center". Usput rečeno, rekordni, milijunski Fender Strat "Blackie" Clapton je napravio od tri različita Strata. On je, naime, u jednoj trgovini u Nashvilleu 1970. kupio šest Stratova po cijeni od 100 dolara za svaku gitaru; tri je, po povratku u Englesku, poklonio Georgeu Harrisonu, Steveu Winwoodu i Peteu Townshendu, dok je od preostale tri "sklepao" danas čuvenu gitaru, koja je "umirovljena" 1987., ali je i dan-danas, kako tvrdi dugogodišnji Claptonov serviser za gitare, Lee Dickson, u odličnom stanju za sviranje…


UMJETNOST
BLAGO ZA MATISSEA

Slika "Odaliska na crnom naslonjaču" Henrija Matissea prodana je na nedavnoj londonskoj dražbi aukcijske kuće "Christie's" za 10 milijuna eura. Djelo naslikano 1942. godine, koje prikazuje egzotičnu konkubinu kako sjedi u naslonjaču, prodano je jednom privatnom kolekcionaru. Inače, Matisseova djela prodaju se i za više iznose – primjerice, u studenom 1992. na aukciji organiziranoj u Christie'su u New Yorku platno "Žuta harmonija", naslikano 1927. ili 1928. godine, prodano je za 12 milijuna eura…


EURO 2004. U PORTUGALU
MALI SU VELIKI

Trend koji je obilježio nedavnu završnicu europskih klupskih natjecanja u kojoj su "deblje" krajeve izvukli najbogatiji klubovi, prepuni megazvijezda, nastavio se, definitivno, i na Europskom prvenstvu. U klupskim su natjecanjima izvisili Real, Manchester United, Milan, a u aktualnim reprezentativnim – Francuska, Engleska, Njemačka, Italija, Španjolska. Karta se nogometne Europe promijenila, "mali" su postali veliki i obratno. Istina, možda samo do prvog prijelaznog roka, ali, svejedno, veseli, a i poučno je. Uostalom, Češka se još daleke 1976. čuvenim zgoditkom Panenke iz penala u Beogradu preko favorizirane Njemačke popela na krov Europe, pa novi pohod ne bi trebao biti nikakvo čudo.

Da u taboru "velikih" nešto ne štima kazuje i izjava Davida Beckhama, koji veli da intenzitet treninga u kraljevskom Realu nije ni izbliza dostatan da bi igrači bili u top-formi, a bogme znakovita je i činjenica da je trenutno vodeći strijelac Eura, "Maradona iz Ostrave" - Čeh Milan Baroš, uoči portugalskih euro-megdana, uvelike grijao klupu u engleskome Liverpoolu. Mala je Grčka svome najvećem trenerskom sinu Ottu Rehhagelu u znak zahvalnosti ponudila i počasno državljanstvo, a "Rehhageles" je posebno simpatije kod Grka stekao kada je prije nekoliko dana odbio izborničko mjesto velike Njemačke. "S Grčkom radim čuda, čemu mijenjati taj posao", jednostavno će Otto.

Jedna od zanimljivijih stvari na ovome prvenstvu, svakako je i pojava nove, lijepljenje službene lopte pod nazivom "Roteiro", koja se posebno nije dopala Španjolcima i nekim golmanima, no, njezina prodaja po jedinstvenoj cijeni od oko 100 eura ide iznad očekivanja – do sada se u licenciranim "butigama" Eura 2004. prodalo preko šest milijuna komada živahnoga "Roteira". Dosadašnji tijek Eura 2004. donio je i veliku "sječu" trenera, no izgleda da jedino trener "elfa" Rudi Völler imao hrabrosti i obraza priznati greške i dostojanstveno otići; drugi, poput našeg Barića, Španjolca Saeza ili Talijana Trapattonija i dalje su uvjereni u vlastitu genijalnost. "Napuštamo Portugal uzdignute glave, pogotovo jer smo u utakmici protiv Švedske zaslužili pobjedu", tvrdi posve neutemeljeno Trapattoni, sada, s pravom, već bivši izbornik "azzura".

Glede polufinalnih utakmica, Portugal, prema mišljenju Feralova izvjestitelju s Eura 2004., ima blagu prednost nad Nizozemskom, dok je Češka izraziti favorit u odnosu na Rehhagelesove sinove. Finale? Ukoliko Nedved ne pokupi drugi "žuti" u polufinalnom ogledu, titula seli u "Hajdukov" "rodni" - Prag.


________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA