Kultivator



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
26. kolovoza, 2004.

01 / Kultivator
Darko VUKOREPA: KULTIVATOR
26. kolovoza, 2004.

* POVODOM 10. obljetnice odlaska posljednjih vojnika Crvene armije iz bivšeg DDR-a, u Berlinu je otvorena izložba posvećena onome što je ostalo nakon 49 godina sovjetske okupacije. Njemački kipar i fotograf Paul Pfarr predstavlja rezultat svoje potrage po hangarima i vojarnama koje su napustili ruski vojnici u bivšoj Istočnoj Njemačkoj, motivirane njegovim zanimanjem za povijest i predmete koji o njoj svjedoče. U Kući Willyja Brandta u Berlinu, koja ugošćuje izložbu "Jezik predmeta" do 19. rujna, Pfarr je ponudio "materijalne slike". Alat, sanduci, medicinski materijal, poljski kreveti ili, pak, 137 keramičkih šalica na stolu odražavaju svakodnevicu tih vojnika. Drugi dio izložbe posvećen je fotografijama umjetnika koji od 1961. živi u Berlinu, pedesetak slika napuštenih vojarni u kojima je priroda ponovno zauzela svoje mjesto…

* IVAN Pavao Drugi najavio je u nedjelju, tijekom angelusa u dvorištu papinskog ljetnikovca u Castelgandolfu pokraj Rima, da će ikona Kazanske Bogorodice, navodno čudotvorna ikona vrlo zanimljive prošlosti, koja mu još visi u sobi, biti uskoro vraćena Rusiji. Na općoj audijenciji u srijedu 25. kolovoza održana je i molitva uz ikonu Kazanske Bogorodice, koju će nakon toga posebno vatikansko izaslanstvo odnijeti u Moskvu patrijarhu Ruske pravoslavne crkve Alekseju Drugom, najavio je Papa. Rekao je da je slika bila u njegovoj sobi, gdje je Kazanska Bogorodica bdjela nad njegovim radom. Ikona se, naime, čuva u papinoj sobi od 1981. godine, a Papa ju je namjeravao osobno odnijeti u Moskvu ili u grad Kazan, ali u tome nije uspio, pa će slika biti vraćena Rusiji 28. kolovoza. Inače, slika Kazanske Bogorodice nastala je 1579. godine i pripisuju joj se čudotvorna svojstva. Slika je 1904. ukradena u Moskvi, a 1917. trgovac umjetninama Shevligan prodao ju je u Londonu. Slika je dospjela u SAD, odakle je 1970. godine poklonjena crkvi u Fatimi u Portugalu. Nakon atentata na Ivana Pavla Drugog 1981. godine, slika Kazanske Bogorodice poklonjena je Papi…

* DANSKI je Nacionalni muzej objavio da će izložiti zlatne naušnice i ogrlicu, napravljene od para prethistorijskih zlatnih rogova, koji su ukradeni iz Sobe kraljevskog blaga prije više od 200 godina. Zlatar Niels Heidenreich, koji je ukrao rogove u svibnju 1802. godinu, nije uhvaćen godinu dana, a do tada je već pretvorio rogove u lažne zlatne novčiće i nakit. Naušnice, koje će biti izložene, prodao je vlasnici trgovine namirnicama u čijoj je kući živio, objavio je Nacionalni muzej. Sada su u vlasništvu jedne obitelji u Kopenhagenu. Prema obiteljskoj legendi, naušnice je napravio sam Heidenreich. Ranije je u jednom drugom danskom muzeju bio izložen jedan drugi par naušnica koji se pripisivao Heidenreichu.
Metalni sadržaj naušnica sličan je već ranije poznatim naušnicama, a ukazuje na to da ih je Heidenreich rastopio na primitivnoj peći u kuhinji. Ukradeni rogovi postali su nacionalni danski simbol. Pronađeni su 1639. i 1734. godine u južnom dijelu poluotoka Jutland. Oba su roga bogato ukrašena simbolima i slikama. Stručnjaci ih smještaju u razdoblje prethistorije.

* NEDAVNO završena svjetska turneja Davida Bowiea rezultirat će skorašnjim DVD izdanjem "David Bowie - A Reality Tour" koje će sadržavati 30 pjesama, a izlazi 19. listopada. Bowie je na ovoj turneji zaradio 45,4 milijuna dolara, nastupajući pred 722.158 fanova…


* MOBY je napisao 200 pjesama za svoj novi album, nastavak albuma "18" iz 2002., da bi na kraju broj pjesama srezao na 20 stvari.
Novi CD najavljen je za travanj iduće godine, a Moby je tim povodom izjavio kako je na svom novom albumu svirao gitaru što smatra ironičnim jer ga većina ljudi doživljava "lopovom što koristi semplove"…


* BRAZILSKI znanstvenici otkrili su prirodnu vrstu kave koja ne sadrži kofein, objavio je časopis Nature. To je Coffea arabica, inače najtraženija vrsta kave koja potječe iz Etiopije, bogatog okusa i arome. Znanstvenik brazilskog Universidade Estadual de Campinas kaže da ova vrsta kave još nije uzgajana u komercijalne svrhe, pa se ne zna hoće li biti isplativa. Namjeravaju je križati s visoko plodnim komercijalnim vrstama kako bi ih pretvorili u beskofeinske. Na Caffeu arabicu otpada, inače, 70 posto svjetske proizvodnje kave, a njena inačica prirodne beskofeinske kave mogla bi se naći na tržištu za pet do šest godina pokaže li se komercijalno isplativom…

________________________________

OSLO
UKRADEN MUNCHOV "KRIK"

Dvojica maskiranih i naoružanih razbojnika u nedjelju su, usred bijela dana, ukrala iz Munchova muzeja u Oslu najslavnije djelo norveškog slikara Edvarda Muncha (1863.-1944.) – globalno znani "Krik", kao i znamenitu "Madonu". Slike su izrezali iz okvira, koji su kasnije bacili u drugom dijelu grada. Krađa je izvedena oko 11 sati, kada je u muzeju bilo mnoštvo posjetitelja - dvojica maskiranih lopova prisilila su jednu zaposlenicu muzeja da, pod prijetnjom oružja, sa zida skine "Krik" i "Madonu". Lopovi su iz muzeja potom pobjegli Audijem A6, koji je vozio treći nepoznati muškarac. Ukradene slike vrijede milijune dolara, a samom činu krađe svjedočilo je mnogo posjetitelja muzeja. Neki od njih vrlo su snažno reagirali na događaj, pa je jedna žena u šoku odvezena na hitnu pomoć.

"Vidjeli smo dvojicu muškaraca s kapuljačama na glavi kako trče kroz muzej", reklo je dvoje mladih čeških turista. "Tri muzejska čuvara ležala su na podu". Munch je izradio četiri verzije "Krika", a ukradeno djelo izrađeno je temperom i pastelom na drvu. Druga i najpoznatija verzija slike ukradena je iz norveške Nacionalne galerije u veljači 1994., na sam dan otvaranja Zimskih olimpijskih igara u Lillehammeru. Vlada je odbila platiti otkupninu, no slika je pronađena nekoliko mjeseci kasnije i vraćena galeriji. Munchov muzej posjeduje dvije verzije slike, jednu izloženu, koja je upravo ukradena, i jednu u spremištu. Osim one u Nacionalnoj galeriji, posljednja, četvrta verzija slike nalazi se kod jednog privatnog kolekcionara…


KAZALIŠNI FESTIVAL U EDINBURGHU
PREDSTAVA OD 11 SATI

Vrhunac ovogodišnjeg Edinburškog kazališnog festivala predstavlja 11 sati duga predstava "Le Soulier de Satin". Predstava je rađena po tekstu Paula Claudela, režiju potpisuje Olivier Py, a komad izvodi francusko kazalište Centre Dramatique National d'Orléans. "Le Soulier de Satin" (Satenska papučica) svojim trajanjem nije obeshrabrila ni publiku ni kritiku, koja je predstavi gotovo jednoglasno dodijelila najviše ocjene. Radnja ovog epskog teksta smještena je u Španjolsku 15. stoljeća, a govori o dvoje nesuđenih ljubavnika Don Rodrigu i Doni Prouhèze, supruzi ostarjelog plemića, koje neprestano razdvajaju sile povijesti i dužnosti, oceani i kontinenti, a pratimo ih kroz desetljeća političkih, vojnih i socijalnih mijena.

Paul Claudel bio je zakleti katolik, pa su vjerska uvjerenja u samom srcu ovog teksta, a sam naslov "Le Soulier de Satin" odnosi se na satensku papuču koju Dona Prouhèze nudi Majci Božjoj u zamjenu za njezinu zaštitu. U predstavi nastupa 24 glumca i glazbenika, pa je, tvrdi glasnogovornica festivala, upravo zato (a ne zbog veličine gledališta) za izvođenje odabrana golema scena Edinburgh Festival Theatrea. Od ukupno raspoloživih 2700 mjesta za dvije festivalske večeri prodano je oko 1100 ulaznica. Predstava je uključivala i tri pauze, od kojih i jednu za večeru u trajanju od 45 minuta.

"Ovo je sjajan ansambl i u izvedbi nema nijedne slabe točke. Cijela predstava je iznimno iskustvo koje vas ostavlja iscrpljenim, ekstatičkim i punim čuđenja pred naizgled neograničenim mogućnostima kazališta", piše Tim Ashley, kazališni kritičar The Guardiana. Ogromne produkcije zaštitni su znak Centre Dramatique National Orléans-Loiret-Centrea, a među njima je bila i ona naslovljena "Requiem pour Srebrenica", koja je premijerno izvedena na MESS-u u Sarajevu 1999. godine…


AUSTRALIJA
"FORBIDDEN LOVE" - BIOGRAFIJA ILI ROMAN?

Norma Khouri, autorica australskog bestsellera o "ubojstvu iz časti" mlade Jordanke, priznala je da je, zbog "zaštite privatnosti" izmislila dio knjige koja bi trebala biti čista biografija. "Forbidden Love" Norme Khouri je, stoga, povučena s polica nakon što su australski mediji objavili da je njena priča lažna. "Forbidden Love" govori o prijateljstvu autorice i muslimanke koja se zove Dalia. Khouri kaže da je mladost provela u Jordanu gdje je s najboljom prijateljicom Daliom vodila frizerski salon kad su obje bile u svojim dvadesetima. Khouri u knjizi piše da je napustila Jordan nakon što je Daliu ubio njezin otac zbog toga jer se zaljubila u kršćanina.

Autorica je priznala da je izmislila dio knjige – mijenjajući imena, datume, lokacije i karakterizaciju – kako bi zaštitila sebe, svoju obitelj i prijatelje. "Ne kažem da poričem da sam lagala. Kažem da se ispričavam svim čitateljima, izdavačima i agentima zbog toga što im nisam ispričala čitavu svoju priču", rekla je Khouri na australskoj televiziji kasno u utorak. "Ali nisam lagala o Dalijinom postojanju ili o njezinom ubojstvu. Nikada tu knjigu neću zvati 'fikcijom' i nikada tu knjigu neću zvati 'roman'", rekla je Khouri. Iz Random House Australia, dijela njemačkog medijskog konglomerata Bertelsmann AG, kažu da je Khouri propustila pružiti odgovarajuće dokaze koji bi je oslobodili navodnih optužbi te da neće objaviti nastavak pod naslovom "A Matter of Honor".

"Ako u knjizi ima ozbiljnih nedosljednosti – što je ona sama priznala – tada ne znamo što misliti", rekao je australskom radiju Larry Findlay, direktor Transworlda, dijela Random House Group Ltd u Velikoj Britaniji. "Znate, ako je knjiga 'non-fiction', sve u njoj mora biti istina, a ona je izabrala koji dijelovi će biti istina, a koji izmišljeni".


________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA