Kultivator



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
2. rujna, 2004.

01 / Kultivator
Darko VUKOREPA: KULTIVATOR
2. rujna, 2004.

* OVE se jeseni pokreće jedna od najvećih svjetskih književnih nagrada. Šezdeset tisuća funti pripast će pobjedniku književne nagrade Swansea Dylan Thomas, nazvane po pjesnikovom rodnom mjestu. Nagradu će osvojiti pisac najbolje knjige objavljene na engleskom - bilo gdje u svijetu. Svečanost dodjele održat će se 27. listopada, na datum Thomasovog rođenja. Ova nova nagrada dodjeljivat će se piscima ispod trideset godina starosti - piscima romana, poezije, drama, putopisa itd., a po važnosti će odgovarati Bookerovoj nagradi…

* NAKON smrti slavnog katalonskog arhitekta Antonija Gaudija 1926. godine, krenule su javne prepirke između političara i arhitekata oko pitanja – treba li se završiti spektakularna crkva Sagrada Familia? S vremenom, različite struje su se uspjele dogovoriti da su Gaudijevi planovi daljnje gradnje bili dovoljni za dovršavanje projekta. No, 1936. godine za vrijeme Španjolskog građanskog rata, kripte i Gaudijeve studije, koje su sadržavale mnoge crteže i skice, uništene su u bombardiranju. Tako i pedeset godina kasnije, dovršeno je tek 40 posto ovoga zdanja, a organizacija The Junta Constructora del Templo, koja nadgleda restauraciju, predviđa kako bi ona mogla biti gotova tek kroz tridesetak godina. No, Toni Meca, španjolski filmski producent i marketinški stručnjak, dovršio je katedralu na svoj način. "Želio sam je virtualno, u 3D tehnici, 'izgraditi' do kraja, jer sam znao kako je to jedini način za jako puno ljudi da je vide u cijelosti." Snimljeno je 7000 fotografija kojima je zabilježen svaki detalj eksterijera i unutrašnjosti, uključujući zvonike i spektakularne spiralne stepenice, kapelice i kripte gdje je Gaudi i sahranjen, a cijeli postupak rekonstrukcije katedrale trajao je 7 godina.

* TEATRO Solis, kazalište u kojemu su nastupale slavne ličnosti 19. i 20. stoljeća, prije nekoliko dana je na 148. obljetnicu osnutka, ponovo otvorilo vrata publici nakon obnove koja je stajala 14 milijuna dolara. Kazalište Solis, smješteno u povijesnom središtu Montevidea, bilo je svečano otvoreno 25. kolovoza 1856. godine izvedbom opere "Ernani" Giuseppea Verdija. U Solisu su nastupali najslavniji umjetnici s početka stoljeća kao što su tenori Enrique Caruso i Francesco Tamagno te soprani Luisa Tetrazzini i Adelina Patti. No Solis je ušao u povijest i kazališnim predstavama u kojima su uloge tumačili slavni europski glumci kakva je bila Sarah Bernhardt, Maria Casares, Louis Jouvet, Jean-Louis Barrault, Pierre Brasseur i Vittorio Gassman. U Solisu su svirali i Arthur Rubinstein i Andres Segovia te plesale Isadora Duncan i Ana Pavlova...

* BRITANSKA ministrica kulture zanemarila je posljednju želju pisca Anthonyja Powella i umjesto, kako je ovaj želio, Eton Collegeu, darovala rukopise njegovih romana, uključujući i onaj romana "A Dance to the Music of Time", Britanskoj knjižnici. Ministričina intervencija uslijedila je nakon što su nasljednici piščeve, sada već pokojne, udovice Lady Violet željeli izbjeći plaćanje ogromne svote poreza doniravši rukopise britanskoj naciji. Sam pisac, koji je umro 2000. godine u dobi od devedeset i pet godina, ostavio je iza sebe imovinu vrijednu preko milijun i pol funti. Porezna uprava Inland Revenue složila se oprostiti četiri stotine i dvadeset tisuća funti poreznog duga, kako bi omogućila da rukopisi budu dostupni cijeloj britanskoj naciji, ali pod uvjetom da sama Vlada ima pravo odluke gdje će se smjestiti rukopisi…

* U NOĆI između subote i nedjelje, 28. i 29. kolovoza, u Berlinu je održana tradicionalna Duga noć muzeja, kada je više od 100 muzeja i drugih kulturnih ustanova otvoreno cijele noći. U Dugoj noći muzeja, više od 100 muzeja i kulturnih institucija omogućava razgledavanje svojih postava, kolekcija i umjetničkih objekata tijekom čitave noći, obogaćenih brojnim popratnim sadržajima. Duga noć muzeja ove je godine održana na gotovo 400 kvadratnih kilometara površine, između Palače Glienicke, Muzeja vodenih biljaka u ulici Friedrichshagen i Muzeja lokalne povijesti Reinickendorf. Glavna "zvijezda" manifestacije je Veliki WC, dva i pol metarska zahodska školjka od bijele plastike, djelo francuskog umjetnika Armela Réauakoja, koje je postavljeno na aveniji Unter den Linden, u povijesnom središtu Berlina…

* RUSKI znanstvenici tvrde da su otkrili ostatke izvanzemaljskog svemirskog broda koji se 1908. godine srušio kod rijeke Tunguska u središnjem Sibiru. Znanstvenici, članovi "Zaklade za svemirske fenomene Tunguska", na mjestu eksplozije pronašli su 50-kilogramski predmet sličan kamenu za koji tvrde da je dio svemirskog broda. Tajanstveni nalaz poslali su na analizu u grad Krasnojarsk. Za eksploziju u rijeci Tunguska, jednu od najvećih (znanstvenih) misterija 20. stoljeća, do sada se vjerovalo da ju je izazvao veliki meteorit koji je 30. lipnja 1908. pao nekoliko kilometara od obale rijeke Tunguska u nenaseljenom području Srednjosibirskog ravnjaka. Strahovita eksplozija izazvala je udarni val koji je u širokom krugu uništio oko 2000 četvornih kilometara sibirske šume…

________________________________

EGIPTOLOGIJA
PRONA

Dva francuska egiptologa amatera tvrde u knjizi koja se u Francuskoj pojavila 1. rujna da su u Velikoj Keopsovoj piramidi pronašli nepoznatu sobu, ali se njihova tvrdnja nije mogla provjeriti na licu mjesta. U knjizi "Keops, tajna odaja", arhitekt Gilles Dormion koji je sedamnaest godina vodio istraživanja zajedno s Jeanom-Yvesom Verdhurtom, tvrdi da je ta dosad nepoznata prostorija zapravo prava grobnica faraona koji je živio od 2560. do 2532. prije Krista, a čiji grob dosad nije pronađen. Sve dosad se držalo da piramida faraona Keopsa, drugog vladara iz IV. dinastije, ima tri sobe u 147 metara visokoj piramidi s bazom od 230,34 metra.

No, Dormion i Verdhurt misle da Keopsov grob ne može biti u tim trima sobama, jer bi mu tu prijetilo rušenje teških kamenih blokova. Dakle, postoji četvrta soba koja je ispod kraljičine sobe, u njezinu produžetku. Ipak, pretpostavka o nepoznatoj Keopsovoj sobi mora se provjeriti na licu mjesta, za što će trebati odobrenje glavnog tajnika za egipatske starine Zahija Hawasa koji se zasad tomu protivi, jer je već godinama zasut svakojakim, ponekad i neozbiljnim zahtjevima za istraživanje piramida…


ZNANOST & SPORT
DOPING ILI KRAJ REKORDA

Najbolji sportaši sve su bliže granicama ljudskoga tijela, tvrde stručnjaci. "Ne prihvatimo li doping, ubrzo ćemo se naći na granici naših tjelesnih sposobnosti", izjavio je nedavno profesor kliničke fiziologije sa sveučilišta u Nottinghamu Michael Rennie na skupu znanstvenika održanom u Stockholmu. Kad je riječ o atletskim disciplinama bacanja kugle, diska ili kladiva, te su granice možda već dosegnute, tvrdi profesor. "Svjetski rekordi gotovo se nisu mijenjali od 1989. Za te je discipline potrebna vrlo velika mišićna masa i moguće je da su današnji sportaši dosegli maksimalan odnos snage i težine", tvrdi profesor Rennie. Znanstvenik iz kopenhagenskog Centra za istraživanje mišića Bengt Saltin dijeli njegovo mišljenje.

No, on tvrdi da se rezultati u disciplinama u kojima je potrebna izdržljivost, poput plivanja ili trčanja, mogu još poboljšati za približno deset posto tijekom sljedećih petnaest godina. Maratonci bi, primjerice, mogli poboljšati rezultate za nekoliko minuta nauče li rasporediti i poboljšati svoju aerobnu sposobnost. Vrhunski sport sve više postaje znanstvena disciplina, sportaši brižljivo kontroliraju način treninga i prehranu, surađuju s laboratorijima kako bi najbolje iskoristili snagu, a katkada i radi dopinga zabranjenim sredstvima. No, sportaši još moraju prijeći dug put, kaže Saltin. "Tehnike treninga postaju savršenije. Još se samo mora uspostaviti ravnoteža između treninga i prehrane…"


TATE BRITAIN
INSTALACIJA U SMEĆU

Jedan od čistača u londonskoj galeriji moderne umjetnosti Tate Britain bacio je vreću s otpadom koja je bila dio jedne umjetničke konceptualne instalacije jer je bio uvjeren da se radi o smeću. No, prozirna vreća za smeće ispunjena novinama, kartonima i drugim papirima činila je dio konceptualne instalacije njemačkog umjetnika Gustava Metzgera pod nazivom "Ponovno stvaranje prvog javnog prikaza autodestruktivne umjetnosti". Vreća se nalazila uz veću najlonsku foliju poprskanu kiselinom i metalnu skulpturu na stolu kada ju je čistač pokupio zajedno s ostalim smećem. Glasnogovornik Tate Britain rekao je da se greška dogodila dan prije otvaranja izložbe u lipnju. Iako je vreća pronađena, bila je oštećena pa ju je Metzger morao zamijeniti drugom, a glasnogovornik nije želio reći koliko je to galeriju koštalo. "Sada je noću pokrivena pa ne može biti odnesena", izjavio je glasnogovornik za londonski Times.


________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA