Kultivator



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
6. listopada, 2004.

01 / Kultivator
Darko VUKOREPA: KULTIVATOR
5. listopada, 2004.

* U BEČKOJ "Vili Hörbiger" otvoren je 30. rujna 6. kulturni salon Hörbiger, manifestacija koja "uspješno nastavlja tradiciju nekadašnjih građanskih salona i kulturnih večeri". Na ovogodišnjem salonu, organiziranom pod motom "Plakatna umjetnost i dizajn", bečkoj publici predstavila su se, uz domaće, i dvojica mladih hrvatskih umjetnika, Damir Bralić (Rijeka, 1978.), apsolvent studija dizajna na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, te diplomirani dizajner Davor Rukovanjski (Osijek, 1975.). "Kulturnu nagradu Hörbiger", u vrijednosti od 1000 eura, osvojio je bečki dizajner Raoul Krischanitz. S ciljem poticanja mladih umjetnika iz Austrije i inozemstva, Kulturni salon Hörbiger osnovala je 2002. u svojoj obiteljskoj kući u Beču proslavljena glumica bečkog "Burgtheatra" Maresa Hörbiger, koja je aktualnu manifestaciju započela čitanjem stihova A. G. Matoša.

* AMERIKANCI Richard Axel (58) i Linda B. Buck (57) (na slici) dobitnici su ovogodišnje Nobelove nagrade za medicinu i psihologiju zbog novih spoznaja o osjetu njuha, objavilo je Sveučilište Karolinska u Stockholmu. Dvoje uglednih znanstvenika otkrili su skupinu od oko tisuću gena koji potiču rast različitih proteina koji "osjete" određene mirise. Ti proteini pronađeni su u stanicama u nosu i komuniciraju s mozgom, stoji u obrazloženju Nobelovog instituta. Axel radi na Medicinskom institutu Howard Huges na Sveučilištu Columbia u New Yorku, dok Linda Buck "dolazi" iz Centra za istraživanje raka Fred Hutchinson u Seattleu. Njih dvoje zajedno su 1991. objavili otkriće gena, da bi potom odvojeno nastavili rad na daljnjem rasvjetljavanju tajni ljudskog njuha…

* NEDAVNO otkriće The New York Timesa nikad prije objavljene priče od pet stranica Ernesta Hemingwayja, zapravo, i nije "otkriće" kao takvo. Navodno izgubljeni rukopis – vesela pričica o krvavoj borbi s bikovima iz 1924. godine – među stručnjacima je poznat već godinama, a čak dvije strojem pisane verzije čuvaju se od 1982. u Zbirci Hemingway u Knjižnici i muzeju John F. Kennedy u Bostonu, piše The Kansas City Star, za koji je proslavljeni autor svojedobno pisao. "Mi znamo da ovo nije jedina kopija", kaže Bendetta Roux, glasnogovornica aukcijske kuće Christie's, koja bi priču naslovljenu My Life in the Bull Ring With Donald Ogden Stewart trebala ponuditi na prodaju u prosincu. "No nismo znali za taj primjerak. To je novootkrivena verzija."

* "GOSPODAR prstenova" J. R. R. Tolkiena Nijemcima je najdraže štivo, popularniji je i od Biblije koja je na drugom mjestu, kazuju rezultati nacionalne ankete, koju je provela televizija ZDF. Na drugome je mjestu Biblija, a na trećemu "Pillars of the Earth" Kena Folletta. Njemački je autor na četvrtome mjestu: Patrick Suskind s knjigom "Parfem: Priča o jednom ubojstvu". Francuski avijatičar i autor Antoine de Saint-Exupery peti je po popularnosti među Nijemcima sa svojim slavnim romanom "Mali princ", dok je nobelovac Thomas Mann s "Buddenbrookovima" (tek) šesti na listi. Na 17. mjestu, primjerice, našla se Jane Austen s romanom "Ponos i predrasude", dok je drugi njemački nobelovac, Guenter Grass, zauzeo tek 48. mjesto, i to s romanom "Limeni bubanj".

* "MEDEJA materijal" u režiji Ivice Buljana i proizvodnji Mini teatra iz Ljubljane, Novog kazališta i Kazališta Hotel Bulić iz Zagreba, te Art radionica Lazaret prikazana je 29. i 30. rujna na Međunarodnom festivalu eksperimentalnog kazališta u Kairu. Na tom festivalu, najvećoj takvoj umjetničkoj smotri u Africi, koji se održao 16. put u egipatskom glavnom gradu, sudjelovala su kazališta i nezavisne skupine iz 24 zemlje. "Medeja materijal", po tekstu Heinera Muellera, prikazana je dvaput u dramskom kazalištu Salah Abdel Sabour u središtu staroga Kaira. U predstavi glume Senka Bulić, Ditka Haberl i Marko Mandić kojeg je u Kairu zamijenio Jose. Osim redatelja Ivice Buljana, u autorskom dijelu ekipe su scenograf Slaven Tolj, kostimografkinja Ana Savić-Gecan, dramaturg Zlatko Wuerzberg; Mitja Vrhovnik Smrekar autor je glazbe, a asistent redatelja je Robert Waltl…

* U STUDENOME, najavljuje Odjel za kulturu grada Beča, izložbenim zbivanjima u dunavskoj metropoli prvi put će dominirati fotografija. Preko 70 muzeja, galerija i drugih kulturnih institucija uključeno je u "Mjesec fotografije", koji će se održati u suradnji s gradovima Berlinom i Parizom. "Suradnja tolikog broja bečkih institucija dat će važan doprinos etabliranju fotografske umjetnosti u Beču", naglasio je Andreas Mailath-Pokorny, gradski pročelnik za kulturu. "Mjesec fotografije" otvoren je 4. studenoga u "Muzeju grada Beča" gdje su izloženi radovi Henrija Cartier-Bressona i Willyja Römera. Još malo Beča: u petoj "Dugoj noći muzeja", koja će se u organizaciji Austrijske radio-televizije (ORF) održati 9. listopada, sudjelovat će rekordan broj muzejskih institucija: od 18 sati do jedan sat iza ponoći svoja vrata otvorit će 437 muzeja diljem Austrije, među kojima je i 61 bečki.

________________________________

ZEMLJA
KORALJNI GREBEN S POČETKA ŽIVOTA

Život se na Zemlji u obliku mikroba pojavio prije 3,4 milijarde godina, što je 16 milijuna prije nego što se pretpostavljalo, objavili su britanski znanstvenici u časopisu Nature. Analiza koraljnog grebena Buck Reef Chert u Južnoafričkoj Republici starog 3,416 milijardi godina, pokazala je da se sastoji od klasičnih sedimentnih slojeva, te da najveći dio tvari koje sadrže ugljik potječe od fotosintetskih organizama. Autori ove analize Michael Tice i Donald Lowe sa sveučilišta Stanford ocjenjuju da bi to konačno trebalo okončati rasprave o početku života na Zemlji. Radovi Ticea i Lowea, tvrde neki znanstvenici, "donose uvjerljive dokaze da je organska materija sačuvana u stijenama biološkog podrijetla, a ne hidrotermalnog, a to je posebno vidljivo u njihovoj rekonstrukciji okoliša u kojoj je nastao greben Buck Reef Chert"...


PROJEKTI
45 MINUTA U SVEMIRU

Britanski milijarder Richard Branson, vlasnik zrakoplovne tvrtke Virgin Atlantic, planira osnovati prvu komercijalnu svemirsku prijevoznu tvrtku na svijetu, koja bi po cijeni od 169 tisuća eura nudila "provod" od 45 minuta u bestežinskom stanju. Branson je najavio i suradnju s Burtom Rutanom, američkim konstruktorom letjelice SpaceShipOne, koji je u lipnju organizirao prvi u potpunosti privatni svemirski let. Svemirski let bi, po zamisli Bransona, ukupno trajao između dva i tri sata, uključivao bi i trodnevno osposobljavanje, putovalo bi se u grupama od pet osoba, a prvi letovi planiraju se 2008. godine. U ovaj projekt Branson planira uložiti 100 milijuna dolara i zaposliti više od 3 tisuće astronauta.

"Nadamo se stvoriti tisuće astronauta tijekom sljedećih godina i ostvariti njihov san da se s visina dive veličanstvenoj ljepoti našeg planeta, zvijezdama u svoj njihovoj ljepoti i nevjerojatnom osjećaju bestežinskog stanja", izjavio je britanski milijarder.


LOUVRE
UKRADENI SKUPOCJENI DIJAMANTI

Dva dijamanta ukupne vrijednosti 11 milijun eura ukradena su prošloga tjedna na sajmu antikviteta koji se održavao u pariškom muzeju Louvre. Policija je priopćila da je u vitrinu u kojoj su bili dijamanti provaljeno u vrijeme trajanja sajma. Jedan je dijamant bio bijeli, 47-karatni, procijenjen na 6 milijuna eura, a drugi modri, od 15,74 karata, vrijedan oko 5,5 milijuna eura. Dijamanti su bili izloženi u trgovačkom podzemnom hodniku Louvrea, izvan muzejske umjetničke galerije. "U dvorani nije bilo ni alarma ni videonadzora", izjavio je službeni predstavnik policije. Dodao je da je zaposlenik draguljarnice koja je izlagala na sajmu najvjerojatnije bio odsutan petnaestak minuta, no direktor sajma to opovrgava...


KNJIGE
"DA VINCIJEV KOD" NA SUDU?

Michael Baigent, Richard Leigh i Henry Lincoln, autori kontroverznog bestselera iz 1982. pod nazivom "Sveta krv, sveti gral" spremaju se tužiti Dana Browna, autora još većeg bestselera, romana "Da Vincijev kod", zbog navodne povrede zakona o autorskim pravima, idejama i istraživanjima. Naime, Baigent, Leigh i Lincoln u svojoj knjizi tvrde da je Isus preživio raspeće i s Marijom Magdalenom pobjegao u Francusku, gdje su zasnovali obitelj, što čini i okosnicu Brownova romana, odnosno Brown u svome romanu "tvrdi" da je Sveti gral sakriven u samom tijelu Marije Magdalene. Browna, izgleda, zbog plagiranja ideja kani tužiti i kalifornijski pisac Lewis Perdue, autor romana "The Da Vinci Legacy" iz 1983. Optužbe za plagijat i kršenje Zakona o autorskim pravima pomalo je teško dokazati, vele stručnjaci, ali ukoliko spomenuti autori odluče provesti svoje tužbe do kraja, to jest do suda, cijeli će slučaj najvjerojatnije ugroziti planove filmske kompanije Columbia o snimanju filma po romanu "Da Vincijev kod".

Ukoliko, pak, autori dobiju parnicu u Velikoj Britaniji, slučaj bi se lako mogao preseliti i u Ameriku, zatim i u ostatak svijeta. Nagodba bi Browna mogla skupo stajati, da ne spominjemo totalni gubitak parnice, utješno za Browna, glasnogovornik Random Housea, izdavača knjige "Sveta krv, sveti gral", izjavio je da njegova kuća ne vjeruje da postoje pravni temelji za ovu tužbu...


________________________________
Copyright © 1993 - 2024. Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA